ליברמן: "הגישה המדינית של נתניהו נכשלה"

מי שהיה ממונה על יחסי החוץ של ישראל בשתי ממשלותיו האחרונות של נתניהו טוען כעת כי הגישה המדינית שלהן הייתה מוטעית ומזהרי שהקיפאון עלול להוביל את ישראל לבידוד ולסנקציות – כמו על רוסיה. "מה שיש היום זה שלא עושים כלום. אין יוזמה וכשלא יוזמים מפסידים", אמר שר החוץ בכנס סגור בתל אביב

השר אביגדור ליברמן, ארכיון (פלאש 90)

חותר למרכז: שר החוץ אביגדור ליברמן טוען כי על ישראל לעשות מאמץ להגיע להסדר מדיני ומזהיר שבלי הסכם עלולה המדינה לעמוד בפני סנקציות. ב"הארץ" פורסמו הבוקר (רביעי) דברים שאמר בכנס סגור באוניברסיטת תל אביב: "תראו מה קורה עכשיו ברוסיה. אם לא ניזום נגיע לצונאמי מדיני".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ליברמן כיהן כשר החוץ בשתי הממשלות האחרונות, תחת ראש הממשלה נתניהו, ולקח חלק משמעותי בעיצוב ההתנהלות המדינית של שתי הממשלות הללו. כעת, יו"ר ישראל ביתנו תוקף את מדיניות הממשלה שבה הוא מכהן כשר בכיר ומותח ביקורת על העומד בראשה.

בדברים שלא נשמעו מפיו בשנים האחרונות, הדגיש ליברמן את חשיבות היחסים עם אירופה ואת הנזק הכבד שעלול להיגרם להם אם לא יקודם הסדר מדיני. ב"הארץ" מדווחים כי הוא רמז שההשלכות של המשך הקיפאון המדיני יביאו לסנקציות כלכליות שיוטלו על ישראל, כמו אלה שמוטלות על רוסיה בעקבות הפלישה לאוקראינה וכיבוש חצי האי-קרים, - סנקציות שלהן תרומה גדולה למשבר הכלכלי חריף ברוסיה.

"מה שיש היום זה שלא עושים כלום"

"חייבים להגיע להסדר מדיני, לא בגלל הפלסטינים או הערבים, אלא בגלל היהודים", אמר ליברמן. "זה חשוב ליחסינו עם האיחוד האירופי וארה"ב. הם שותפי הסחר הגדולים ביותר לכלכלה שלנו. כשיש הידרדרות ביחסים המדיניים רואים מה קורה לכלכלה. ככל שמדינה יותר מפותחת כך היא יותר רגישה לכל החלטה פוליטית או לכל שינוי ביחסים הכלכליים המבוססים על אמנות והסכמים".

"מה שיש היום - זה שלא עושים כלום", תקף את מדיניות נתניהו. "יש סטטוס-קוו. מושכים לשם ומושכים לשם - צעד קדימה וצעד אחורה. אין יוזמה. אני דוגל ביוזמה. חייבים ליזום. כשלא יוזמים מפסידים. הגישה די כשלה. יש לי כבוד לנתניהו, אבל כרגע הגישה שאני מייצג יותר נכונה לעת הזאת. אם לא ניזום נגיע לצונאמי מדיני, היוזמה חייבת להיות הסדר מדיני אזורי כולל".

ליברמן ציין כי המחלוקת על גבולות המדינה פתירה והוסיף שגבולותיה של ישראל במסגרת הסכם עתידי עם הפלסטיני צריכים לכלול את גושי ההתנחלויות הגדולים תחת ריבונות ישראלית. "ברור לכולם שיהיה צורך לעשות חילופי שטחים. נצטרך לפנות יישובים בודדים. את גוש קטיף פינינו. יש פתרונות, אני פחות מוטרד מזה".

גורמים בליכוד אמרו בתגובה: "דבריו של ליברמן ברורים - הוא שובר שמאלה לכיוון ממשלת שמאל עם ציפי, בוז׳י ולפיד. אזרחי ישראל צריכים לדעת כי הפעם הצבעה לליברמן - פירושה הצבעה לממשלת שמאל בראשות ציפי ובוז׳י והקמת מדינת טרור פלסטינית - חמאסטן שנייה - סמוך לכפר סבא, תל אביב וירושלים".