הרצוג: "נהיה אלטרנטיבה למסיתים, למתלהמים ולקיצונים"

יו"ר מפלגת העבודה הביא לאישור חברי ועידת המפלגה את האיחוד עם ציפי לבני, וזכה ברוב גדול. "יש ביני לבין לבני שותפות אמת - נדרתי להנהיג את המפלגה ולהחזיר אותה להנהגת המדינה", אמר הרצוג, שהוסיף בגילוי לב כי התלבט רבות בטרם החליט על האיחוד עם לבני: "קיבלתי הכרעה אישית ומנהיגותית והעדפתי את טובת הכלל"

האיחוד בין הרצוג ללבני אושר בדרך לבחירות: ועידת מפלגת העבודה אישרה הערב (ראשון) ברוב גדול את האיחוד עם מפלגת "התנועה" בראשות ציפי לבני. על פי ההצעה שאושרה, לבני תשוריין במקום השני ונציגי מפלגתה ישובצו במקומות 8, 16, 21, 24 ו-25. כמו כן, יוכל הרצוג לשריין "אישיות מבחוץ" במקום ה-11, כרמז לחיזוק נוסף למפלגה, וכך גם בעשיריות השלישית והרביעית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הרצוג טען, עוד בטרם אישור הצעתו, כי המהלך נועד "להחזיר את המפלגה לימי רבין" ו"לאחד את המחנה הציוני" על מנת להחליף את שלטונו של נתניהו.

הרצוג הדגיש כי ההחלטה על האיחוד נובעת ממחויבותו להחזרת מפלגת העבודה לשלטון: "לפני שנה בחרתם בי כדי לעמוד בראש מפלגת העבודה. כמי שגדל על ברכיה וערכיה של המפלגה, חשתי מהיום הראשון את כובד האחריות על כתפיי. הבטחתי אז - לכם ולעצמי - שאעשה כל שביכולתי על מנת לייצר אלטרנטיבה שלטונית לממשלת הפחד והשיתוק של נתניהו".

"הבטחתי שנהיה אלטרנטיבה לממשלה שחבריה מתחרים ביניהם מדי יום - מי מסית יותר, מי מתלהם יותר, מי קיצוני יותר, וכל זאת בזמן שאזרחי המדינה מאבדים אמונה, ונפרדים מהתקווה שיכול להיות כאן טוב יותר", הוסיף הרצוג. לדבריו, "נדרתי להנהיג את המפלגה בנחישות אין קץ, במטרה להחזיר את מפלגת העבודה להנהגת המדינה, אך תמיד, בכל רגע ורגע, הבטחתי לעשות זאת יחד אתכם עם מבט מפוכח ועם מצפן מכויל על נקודה אחת בלבד: טובת המדינה ואזרחיה".

"לא סוד שהתלבטתי לפני האיחוד" (פלאש 90)

"ביחד נוביל את הרשימה האיכותית ביותר"

"זה לא סוד שהתלבטתי לפני שקיבלתי את ההחלטה שנרוץ יחדיו עם מפלגת התנועה בראשות ציפי לבני - קיבלתי הכרעה אישית ומנהיגותית והעדפתי את טובת הכלל", נימק הרצוג את את המניע לחיבור הפוליטי ולסיכום על רוטציה עם לבני בתפקיד ראשות הממשלה - אם תזכה המפלגה. "אני מכיר את ציפי לבני שנים ארוכות. מאחורינו שעות רבות של דיונים וקבלת החלטות בנושאים החשובים והרגישים ביותר. אני מכיר את כישוריה ואת יכולותיה, ואני יכול לומר לכם - ציפי לבני ואני נוביל במנהיגות משותפת את מדינת ישראל לעתיד טוב יותר".

הרצוג הביע אמון בהצלחת הרשימה המשותפת: "ביחד, אנחנו נוביל את הרשימה המשותפת האיכותית ביותר, שתנצח את הבחירות ותחליף את ההנהגה ואת השלטון. אני אחליף את בנימין נתניהו ומפלגת העבודה בראשותי תחליף את הליכוד בהגה השלטון, וביחד אתכם נוביל את מדינת ישראל!"

"דוד בן גוריון, לוי אשכול ויצחק רבין עליהם השלום יכולים היום להיות גאים באחדות שבינינו, בלכידות שבתוכנו ובאידיאולוגיה המפעמת בכל אחת ואחד מהיושבים כאן הערב. ביחד נצית מחדש את התקווה בלבם של כל אחת ואחד מאזרחי ישראל. יש ביני לבין לבני שותפות אמת - זו שותפות של מנהיגים ומפלגות שטובת המדינה בראש סדר היום והעדיפויות שלהם".

"לעיתים קורים נסים". יחימוביץ' (Miriam Alster/FLASH90)

גם יחימוביץ' תמכה: "מסירה את הכובע בפני הרצוג"

"מאז ימי יצחק רבין זכרו לברכה המפלגה הלכה והצטמקה. היינו אז 44 מנדטים - וכעת ניצבת בפנינו ההזדמנות ההיסטורית לגדול ולפרוץ ולהחזיר אלינו הביתה את כל מי שאבד לנו בדרך", הוסיף הרצוג. "מאז בישרנו על האיחוד לרשימה אחת אני חש תמיכה, התלהבות וסחף, ואני אומר לכם שהתמיכה הזו תלך ותתעצם. היא תלך ותגבר. היא תמשיך ותזנק. יש לנו, גבירותיי ורבותיי, מנהיגות שלא הייתה כמותה למדינת ישראל כבר שנים רבות - ואני אומר לכם שבעוד 94 יום אנחנו עושים כאן מהפך".

קודמתו של הרצוג בראשות המפלגה, ח"כ שלי יחימוביץ', הביעה תמיכה באיחוד: "פעם בכמה זמן מתרחש נס, ומפלגה שעד לפני זמן קצר דשדשה - הופכת לכח המוביל. נסים לא קורים מעצמם. ומי שהוביל את המהלך הזה, שגרם להתאוששות פלאית שלנו בתוך שבועיים, הוא יושב ראש המפלגה יצחק הרצוג - ואני מסירה בפניך את הכובע. על הכישורים הפוליטיים, הסבלנות, ההקרבה, הנכונות לראות את התמונה הגדולה"

"גם אני הייתי מעדיפה שהמועמד היחידי לראשות הממשלה יהיה בוז'י הרצוג. גם אני לא אוהבת שריונים. אבל בהסכם מסוג זה, באופן פרגמטי ומפוכח, מתוך ראיית טובתה של המדינה, ומתוך דבקות בערכים שלנו והרצון לממש אותם בתוך המסגרת הפוליטית - גם עושים ויתורים. וכשאנחנו שמים על המאזניים את המגרעות מול היתרנות - היתרונות הם עצומים", הוסיפה יחימוביץ'.