יש איחוד: הרצוג ולבני הסכימו על רוטציה בראשות הממשלה

על רקע הסקרים האחרונים, שניבאו יותר מ-20 מנדטים לרשימה אחת, סיכמו יו"ר העבודה ויו"ר התנועה על איחוד בין המפלגות ועל רוטציה ביניהם בתפקיד רה"מ - אם ירכיבו את הממשלה. לבני תקבל שריון במקום השני ועמיר פרץ במקום ה-6

ציר לבני-הרצוג? (פלאש 90)

התפתחות דרמטית במערכת הבחירות: יו"ר מפלגת העבודה יצחק הרצוג ויו"ר מפלגת התנועה ציפי לבני סיכמו על ריצה משותפת בבחירות הקרובות ועל רוטציה ביניהם בתפקיד ראש הממשלה - במקרה שירכיבו את הממשלה הבאה. על פי הסיכום, לבני תהיה במקום השני ועמיר פרץ במקום ה-6.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מדובר בסיכום משמעותי ביותר לקראת ההתמודדות ונראה כי הבחירות הקרובות ישובו להיות - הליכוד נגד העבודה. יאיר לפיד חיזר אחר לבני, אבל בסופו של דבר זה לא הצליח, כי היא העריכה שחבירה להרצוג תיצור ראש חץ משמעותי יותר מול נתניהו.

לפיד ישקיע כעת הרבה מאמצים בלקרב אליו את כחלון. כרגע זה נראה עוד רחוק, אבל כשיש 5-6 מועמדים לראשות הממשלה, 97 ימים זה הרבה מאוד זמן.

לבני ואנשיה יקבלו 3 מקומות ברשימה המאוחדת

יו"ר העבודה ויו"ר התנועה סיכמו שלבני ואנשיה יקבלו שלושה מקומות ברשימה - לבני עצמה תשוריין במקום ה-2, עמיר פרץ במקום ה-6 ומקום שלישי בעשירייה השנייה משוריין אף הוא לאחד מאנשי לבני. 

כבר עכשיו ברור כי לבני לא תביא איתה את כל חבריה לתנועה למפלגה המאוחדת, כאשר חברי הכנסת מאיר שטרית, דוד צור ואלעזר שטרן לא ייכללו ככל הנראה ברשימה המשותפת.

לפי שעה לא ברור מה יעלה בגורלו של עמרם מצנע. הרשימה המשותפת צפויה להתמודד תחת שם חדש, אולם על הפתק בקלפי יהיה כתוב "אמת" כמיטב המסורת במפלגת העבודה. המהלך עדיין טעון אישור של ועידת מפלגת העבודה.

קודמתו של הרצוג בתפקיד יו"ר העבודה, ח"כ שלי יחימוביץ', בירכה על המהלך: "גבירותי ורבותי, מהפך? מהערב ברור: תם עידן נתניהו. ההסכם בין הרצוג ולבני הוא חיבור חשוב וחכם, שמפיח רוח עזה של תקווה". יחימוביץ הוסיפה, בהודעה שפרסמה בעמוד הפייסבוק שלה, כי "לעיתים מתרחש נס, השלם נעשה גדול מחלקיו, והתמונה הפוליטית משתנה כהרף עין.זו נקודת זינוק מדהימה לתחילתו של קמפיין בחירות, אשר בסופו תורכב ממשלה טובה הדואגת לעמה".

סקרים: הרצוג ולבני יוצרים את המפלגה הגדולה ביותר

בימים האחרונים גברה ההערכה כי יו"ר התנועה ושרת המשפטים עד לאחרונה תקבל את מה שנראה כאחת ההכרעות החשובות של מערכת הבחירות הנוכחית, ותקים רשימה משותפת עם מפלגת העבודה - ציר הרצוג-לבני.

על פי הסקרים האחרונים, האיחוד בין הרצוג ללבני יוצר את המפלגה הגדולה ביותר. גורמים במערכת הפוליטית אומרים כי ביש עתיד מדברים על איחוד עם מפלגתו של כחלון וממתינים לתוצאות סקר שימחיש כי חיבור כזה מגדיל את מספר המנדטים של גוש המרכז מול הימין.

"כל הכרעה שתתקבל בימים הקרובים תהיה כזו שתאפשר את החלפת שלטון הימין הקיצוני", אמרו גורמים בסביבתה של לבני. עם זאת הם ציינו כי עדיין לא הוסכם דבר עם העבודה.

נתניהו והרצוג ראש בראש

איך ייראה הגוש נגדו? נתניהו (רויטרס)

סקר של ערוץ 10 שפורסם אמש מצביע על כך שאיחוד בין הרצוג, לבני ומופז עשוי לגרוף 22 מנדטים. הליכוד בראשות גדעון סער יזכה ל-20 מנדטים והבית היהודי ניצבת במקום השלישי עם 15 מנדטים. אחריה מפלגתו של כחלון עם 13, ישראל ביתנו עם 11, יש עתיד עם 10, ש"ס ויהדות התורה עם 7, מרצ עם 6, חד"ש עם 5 ורע"מ-תע"ל עם 4.

בסקר שפורסם אתמול בערוץ הכנסת קיבלה רשימה משותפת של הרצוג ולבני 23 מנדטים, לעומת 21 מנדטים בלבד לליכוד ולנתניהו. מהסקר שנערך על ידי מכון "פאנלס פוליטיקס" עולה כי אם הרצוג ירוץ ללא לבני הוא יקבל 17 מנדטים בלבד לעומת 21 לליכוד, ואילו לבני עם "התנועה" לא תעבור את אחוז החסימה.

גורמים במפלגת העבודה הביעו שביעות רצון מתוצאות שני הסקרים האחרונים. מעבר לעלייה שמראים הסקרים אחרי איחוד אפשרי עם לבני, מדגישים שם את העובדה שהרצוג צמצם דרמטית את הפער מנתניהו בשאלת ההתאמה לראשות הממשלה - כשלפי הסקר האחרון הוא ניצב במרחק של אחוז אחד בלבד מנתניהו.