הערכות: לבני והרצוג ירוצו יחד

תוך 48 שעות צפויה יו"ר התנועה לקבל את ההחלטה שעשויה לשנות את המפה הפוליטית. הסקרים האחרונים מעניקים להם יחד יתרון על נתניהו. מקורבי לבני: "תקבל החלטה שתאפשר החלפת השלטון הימני-קיצוני"

ציר לבני-הרצוג? (פלאש 90)

הימים הגורליים של לבני: ביומיים הקרובים צפויה יו"ר התנועה ושרת המשפטים עד לאחרונה לקבל את מה שנראה כאחת ההכרעות החשובות של מערכת הבחירות הנוכחית. ההערכות הן שהיא תקים רשימה משותפת עם העבודה - ציר הרצוג-לבני. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הסקרים האחרונים, האיחוד בין הרצוג ללבני יוצר את המפלגה הגדולה ביותר. גורמים במערכת הפוליטית אומרים כי ב"יש עתיד" מדברים על איחוד עם מפלגתו של כחלון וממתינים לתוצאות סקר שימחיש כי חיבור כזה מגדיל את מספר המנדטים של גוש המרכז מול הימין.

"כל הכרעה שתתקבל בימים הקרובים תהיה כזו שתאפשר את החלפת שלטון הימין הקיצוני", אמרו גורמים בסביבתה של לבני. עם זאת הם ציינו כי עדיין לא הוסכם דבר עם העבודה.

נתניהו והרצוג ראש בראש

סקר של ערוץ 10 שפורסם הערב (שלישי) מצביע על כך שאם יתאחדו הרצוג, לבני ומופז הם עשויים לגרוף 22 מנדטים. הליכוד בראשות גדעון סער יזכה ל-20 מנדטים והבית היהודי ניצבת במקום השלישי עם 15 מנדטים. אחריה מפלגתו של כחלון עם 13, ישראל ביתנו 11, יש עתיד 10, ש"ס ויהדות התורה 7, מרצ 6, חד"ש 5 ורע"מ-תע"ל 4.

בסקר שפרסם אתמול בערוץ הכנסת קיבלה רשימה משותפת של הרצוג ולבני 23 מנדטים, לעומת 21 מנדטים בלבד לליכוד ולנתניהו. מהסקר שנערך על ידי מכון "פאנלס פוליטיקס" עולה כי אם הרצוג ירוץ ללא לבני הוא יקבל 17 מנדטים בלבד לעומת 21 לליכוד, ואילו לבני עם "התנועה" לא עוברת את אחוז החסימה.

גורמים במפלגת העבודה הביעו שביעות רצון מתוצאות שני הסקרים האחרונים. מעבר לעלייה שמראים הסקרים אחרי איחוד אפשרי עם לבני, מדגישים שם את העובדה שהרצוג צמצם דרמטית את הפער מנתניהו בשאלת ההתאמה לראשות הממשלה - כשלפי הסקר הערב הוא ניצב במרחק של אחוז אחד בלבד מנתניהו.

איך ייראה הגוש נגדו? נתניהו (רויטרס)

איך ייראה הגוש נגד נתניהו?

הרצוג מציע ללבני את המקום השני ברשימה עם העבודה ואת המקום השישי לעמיר פרץ, מה שיחזיר אותו למפלגת העבודה אותה עזב. גם לעמרם מצנע שעזב את העבודה מציע הרצוג מקום בעשירייה השנייה ברשימה - בין מקום 15 למקום 20.

לעומת זאת, לפיד מפעיל מכבש לחצים כבדים ומשקיע מאמצים גדולים כדי לקרב את לבני אליו: שר האוצר לשעבר מציע מקום שני ללבני ומקומות ריאליים לחברי הכנסת דוד צור ואלעזר שטרן, אותם הוא מחבב. בהצעת לפיד לא נכללים פרץ ומצנע.

עם זאת, אם לבני תחבור להרצוג, הסבירות להקמת ממשלה גבוהה יותר כי החרדים הטילו וטו על לפיד, ולכן הרצוג טוען שהליכה עם לפיד תהפוך את לבני למספר שתיים במפלגת אופוזיציה. לפיד טוען מנגד שאם לבני תלך איתו, היא לא תצטרך לעבור תהליך מיייסר של אישור בוועידת מפלגת העבודה. הסקרים בימים הקרובים ירגיעו את המתיחות ועשויים להכריע איזה תרחיש עדיף עבורה.