רה"מ התנגד בעבר לביטול המע"מ על מוצרי יסוד‎

לפני חודשיים העלה עמיר פרץ בממשלה הצעת חוק: ביטול המע"מ על שורה של מוצרי יסוד. רה"מ נתניהו דחה את התכנית והוריד אותה מסדר היום. הבוקר התכנית הפכה להבטחת הבחירות של נתניהו‎. בישיבת סיעת הליכוד אמר רה"מ: "כל עוד הייתה מחויבות קואליציונית למע"מ אפס אחר, ברור שאי אפשר היה לעשות גם וגם"

פרץ ונתניהו, ארכיון (AP)

ב-8 באוקטובר, בדיוק חודשיים לפני שהכריז הבוקר (שני) על תכנונו לבטל את המע"מ על מוצרי היסוד, ביטל ראש הממשלה בנימין נתניהו את אותה ההצעה בדיוק שהוגשה לו על ידי השר דאז עמיר פרץ ממפלגת התנועה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במסגרת הדיונים על התקציב, העלה פרץ בישיבת הממשלה הצעה לביטול המע"מ על מוצרי מזון בסיסיים כדי להקל על האוכלוסיות החלשות. פרץ הציע לבנות סל מוצרים בסיסיים למחייה שעליו לא ייגבה מע"מ כלל.

הצעת פרץ לביטול המע"מ

רשימת המוצרים של פרץ כללה: לחם, קמח, חלב, לבן, יוגורט, מעדני חלב, שמנת, חמאה, גבינה, ביצים, תרופות וצרכי רפואה שונים, הלבשה עליונה לילדים ותינוקות. אלא שדווקא ראש הממשלה נתניהו דחה את ההצעה והוריד אותה מסדר היום.

"המע"מ הוא מס רגרסיבי מאוד", נימק אז פרץ את הצעתו, "וכל העלאה בו מעלה את נטל המס על האוכלוסיות החלשות ביותר. במדינות מערביות רבות נהוג להטיל מע"מ מופחת או לפטור ממנו לחלוטין מוצרים ושירותים מסוימים, לרוב מוצרים בסיסיים אשר חלקם היחסי בהוצאה גדול ככל שמשקי הבית עניים יותר".

מוקדם יותר היום, בישיבת סיעת התנועה שנערכה בכנסת, סיפרה יו"ר המפלגה ציפי לבני על היוזמה של פרץ שנדחתה על ידי נתניהו. לדבריה, ביום הדיון על תקציב המדינה, הציג השר דאז עמיר פרץ תכנית מפורטת שהתבססה על ביטול המע"מ על מוצרי יסוד. אלא שלטענתה ראש הממשלה נתניהו לא נתן את ידו לתכנית הזאת. "אז הציבור צריך לדעת שכשהוא שומע את ראש הממשלה אומר 'אני אעשה', שיזכור מה הוא לא עשה בעבר ומה הוא לא יעשה בעתיד", אמרה לבני.

במהלך ישיבת סיעת הליכוד אמר נתניהו כי "כל עוד הייתה מחויבות קואליציונית למע"מ אפס אחר, ברור שאי אפשר היה לעשות גם וגם. אין אפשרות כזאת. אבל משירדה האפשרות ההיא וכבר הולכים על מע"מ דיפרנציאלי זהו הצעד המתבקש, לתת מע"מ אפס למיליוני אזרחים במוצרי מזון שהמחיר שלהם מפוקח ובכך להיטיב עם המוני העם ולא רק לכמה אלפים אם בכלל".

"נתניהו לא עשה ולא יעשה". לבני (רויטרס)

לפני חודשיים נתניהו דחה; היום: "הטבה שתגיע למיליוני אנשים"

כאמור, נתניהו ניצל הבוקר את הבמה בוועידת ישראל לעסקים של "גלובס" לנאום בחירות שבו הכריז על האלטרנטיבה שלו לחוק מע"מ אפס של לפיד - ביטול המע"מ על מוצרי מזון בסיסיים. "לא הייתי חסיד של חוק מע"מ אפס", אמר נתניהו. "חשבתי שהחוק הזה יכול לעוות את שוק הדיור ולגרום לעליית מחירים. מע"מ אפס על דירות זו הטבה שתינתן במקרה הטוב ל-9,000 איש עד 14 אלף איש מקסימום. אין בזה שום הגיון".

נתניהו הציג במקום זאת את תכניתו החלופית שרק לפני חודשיים החליט לדחות - מע"מ אפס על מוצרי מזון בסיסיים בפיקוח. "זו הטבה שתגיע למיליוני אנשים. זה הצורך הבסיסי ביותר של אנשים - לחם, חלב, ביצים. התוכנית הזאת תאפשר לחסוך מאות עד אלפי שקלים בשנה. זו הפחתה מיידית של 15% במחירי המזון המפוקחים, כל ההנחה הזאת תגיע לאזרחים, וככל שהמשפחה חלשה יותר, החיסכון משמעותי יותר. זה צדק חברתי".

לשמע הדברים, צעק מישהו מהקהל לראש הממשלה: "איפה היית 6 שנים? למה עכשיו?", וזכה למחיאות כפיים מהקהל.

"זה יעלה 2 מיליארד שקל ולא 3 מיליארד כמו מע"מ 0% על דירות", המשיך ראש הממשלה לעקוץ את תכניתו של שר האוצר היוצא לפיד. "את המיליארד הנותרים נשקיע בחיילים משוחררים - נכפיל את הסכום של מענק השחרור ל-60 אלף שקל, סכום שיסייע לצעירים להתחיל את החיים כי זה צודק, הם תרמו שנים של השתכרות שהם הביאו למדינה. זה מאותת לצעירים שהמדינה רוצה אותם כאן".