לפיד: "איפה הסתרת את התכנית הכלכלית?"‎

אחרי שנתניהו תקף את תכנית מע"מ אפס של שר האוצר המפוטר והציג תכנית שבמרכזה פטור ממע"מ על מוצרי מזון בסיסיים, לפיד תוקף בחזרה. "רה"מ מניח שהאזרח הישראלי הוא בן 4, ומציע לו ממתקים והפחדות", אמר‎

מערכת הבחירות כבר החלה: אחרי שנתניהו עקץ את לפיד, מתח ביקורת על תכנית מע"מ אפס שלו והציג תכנית חלופית להורדת יוקר המחייה, נאם שר האוצר היוצא בוועידת ישראל לעסקים של "גלובס" והשיב אש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הקשבתי לנאום של ראש הממשלה והתביישתי", אמר לפיד בפתח דבריו ופנה ישירות לנתניהו. "לפחות תעשה שיעורי בית, תבדוק על מה אתה מדבר. ראש הממשלה דיבר פה על חוק מע"מ אפס. קודם כל מע"מ אפס הוא חלק מתוכנית דיור רחבה שהוא כנראה לא מודע לה, ראש הממשלה אמר על חוק מע"מ אפס שהוא בעייתי כי 'דירות זה לא מוצר בפיקוח'. מר נתניהו, חלק מחוק מע"מ אפס, חוק שהצבעת עליו, זה פיקוח על המחירים דרך השמאי הממשלתי".

לפיד המשיך לתקוף את נאום נתניהו ואמר: ראש הממשלה אמר פה: 'חוק מע"מ אפס יעלה שלושה מיליארד שקל'. אדוני ראש הממשלה, האם ייתכן שלא קראת את התקציב שהצבעת עליו בממשלה ובכנסת? האם יכול להיות שהעברת את מע"מ אפס ואז הפלת את מע"מ אפס בלי שאפילו בדקת מה יש בחוק הזה? כי אם היית טורח לבדוק, היית רואה שעלות החוק היא דווקא 2 מיליארד שקל, לא שלושה. זה מופיע בתקציב. שחור על גבי לבן".

לא רצה לחלוק הקרדיט עם שר האוצר? (פלאש 90 יונתן סינדלר)

שר האוצר היוצא מתח ביקורת על תפקוד הממשלה הקודמת שלא טיפלה ביוקר מחירי הדיור ואמר: "הממשלה הקודמת, זו שאתה כל כך מתגעגע אליה, זו שהיית בה שר על לענייני כלכלה, מחירי הדירות זינקו ב-80%, דור שלם קרס מול המחירים ואתה לא עשית דבר וחצי דבר. הפעם כל מה שביקשו ממך הוא לא להפריע, ואפילו את זה לא הצלחת לעשות".

"ראש הממשלה הציע במקום זה להגדיל את המענק לחיילים המשוחררים", הוסיף לפיד. "אדוני ראש הממשלה אני מאוד בעד, אבל יש לי שאלה: עד לפני שבוע הייתי שר האוצר שלך. הגשנו תקציב יחד. איפה הייתה התוכנית המופלאה הזו? הסתרת אותה? חשבת עליה רק אתמול בלילה? האם ייתכן, האם יעלה על הדעת, שלראש הממשלה הייתה אפשרות להיטיב עם אזרחי ישראל אבל הוא לא עשה שום דבר בעניין כדי שהוא לא יצטרך חלילה לחלק את הקרדיט עם שר האוצר?

"ראש הממשלה הציע פה מע"מ אפס על מוצרי מזון בפיקוח, גם על זה איש לא שמע מעולם, גם את זה הוא לא הציע מעולם להכניס לתקציב. למעשה, רק לפני חודש הוא אמר בממשלה שהוא מתנגד נחרצות להכנסת מוצרי מזון לפיקוח. מה קרה מאז? קרה שהוכרזו בחירות".

מאוחר יותר היום, בישיבת סיעת התנועה שנערכה בכנסת, סיפרה יו"ר המפלגה ציפי לבני כי ביום הדיון על תקציב המדינה, הציג השר דאז עמיר פרץ, מטעם מפלגתה, תכנית מפורטת שהתבססה על ביטול המע"מ על מוצרי יסוד. אלא שלטענתה ראש הממשלה נתניהו לא נתן את ידו לתכנית הזאת. "אז הציבור צריך לדעת שכשהוא שומע את ראש הממשלה אומר 'אני אעשה', שיזכור מה הוא לא עשה בעבר ומה הוא לא יעשה בעתיד", אמרה לבני.

"נתניהו חושב שהבוחר הוא ילד בן 4"

לפיד טען כי נתניהו מזלזל בציבור הבוחרים: "הוא יוצא מנקודת הנחה שהבוחר הישראלי, האזרח הישראלי, הוא ילד בן ארבע. ועל ילדים בני ארבע עובדים רק שני דברים, ממתקים והפחדות. אז בכל מערכת בחירות הוא מבטיח להם ממתקים שהם לא יקבלו בסופו של דבר, ובו בזמן מפחיד אותם ומספר להם שהאויבים בדרך ורק הוא יכול להציל אותם".

על הבחירות הקרובות אמר: "בעוד ארבעה חודשים אנחנו נלך לבחירות. יש עתיד תוביל את גוש המרכז. אנחנו נחבור למפלגות אחרות כדי להחליף את השלטון ונמשיך במלוא העוצמה, בדיוק מהמקום בו נעצרנו. הכל מוכן. הכל מונח על השולחן. את הכל נתניע מחדש".

הוא שב ותקף ישירות את ראש הממשלה: "אנחנו בתקופה של בחירות. בימים כאלה ראש ממשלה אמור להציג לציבור את התוכנית שלו. הוא צריך לענות לציבור הישראלי על שאלה פשוטה אחת: מה הלאה? לאן אנחנו הולכים מכאן? מה התכנית? נתניהו לא יעשה דבר, מפני שזו הפכה להיות ברירת המחדל היחידה שלו".

נתניהו: אין היגיון בחוק מעמ"מ אפס

מוקדם יותר, ניצל נתניהו את נאומו כדי לנגח את לפיד ואמר: "לא הייתי חסיד של חוק מע"מ אפס. חשבתי שהחוק הזה יכול לעוות את שוק הדיור ולגרום לעליית מחירים. אתה נותן הטבה על דירות, אבל זה לא מוצר בפיקוח, ולכן אפשר לקחת את ההטבה ולהעלות את המחיר, וההקלה לא תגיע לצרכן.

"מע"מ אפס על דירות זו הטבה שתינתן במקרה הטוב ל-9,000 איש עד 14 אלף איש מקסימום. בדרך כלל מדובר באנשים ממשפחות אמידות שיכולים לשים כמה מאות אלפי שקלים. משפחות כאלה יקבלו הטבה של 200 אלף שקל, אין בזה שום הגיון".

נתניהו הציג במקום זאת תוכנית חלופית - מע"מ אפס על מוצרי מזון בסיסיים בפיקוח. "זו הטבה שתגיע למיליוני אנשים. זה הצורך הבסיסי ביותר של אנשים - לחם, חלב, ביצים. התוכנית הזאת תאפשר לחסוך מאות עד אלפי שקלים בשנה. זו הפחתה מיידית של 15% במחירי המזון המפוקחים, כל ההנחה הזאת תגיע לאזרחים, וככל שהמשפחה חלשה יותר, החיסכון משמעותי יותר. זה צדק חברתי".