כך התרסקה הליכוד-ביתנו בסקרים: איבדה כחמישית מכוחה ב-3 חודשים

באיחוד מדגמים שהתבסס על נתוני סקרי שלושת העיתונים הגדולים, נמצא כי מאז שהושק קמפיין הבחירות של הליכוד-ביתנו, היא איבדה כ-9 מנדטים בממוצע. רק השבוע איבדה המפלגה 3 מנדטים, לאחר תגובתו של נתניהו על דברי בנט, שבינתיים מתחזק בסקרים. השר סער על אדישות הציבור: "מצב מסוכן"

האם כך נראית כרונולוגיה של קמפיין בחירות כושל? בסקר שמתבסס על שורה ארוכה של מדגמים שערכו שלושת העיתונים הגדולים ("ידיעות אחרונות", "מעריב" ו"הארץ") שבוצעו מרגע ההכרזה על איחוד המפלגות מצביע על כך שהתנועה איבדה כחמישית מכוחה בתוך שלושה חודשים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ככל הנראה, מנהלי הקמפיין של הליכוד-ביתנו יבקשו למחוק את השבוע האחרון. זה החל בשבוע שעבר, עם הריאיון החפוז שהעניק ראש הממשלה בנימין נתניהו, שמיהר לתקוף את יושב ראש הבית היהודי נפתלי בנט, על דבריו בנוגע לסרבנות, והמשיך בכנס השקת מסע הבחירות שבמרכזו עלתה לשיר הזמרת שרית חדד, בעלות של 80 אלף שקלים וכן הגשת כתב האישום נגד מספר שתיים ברשימה - אביגדור ליברמן, והסתיים בהתכתשות גזענית ומכוערת עם ש"ס.

ברקע, ציינו גורמים בליכוד כי מנהלי הקמפיין "נרדמים בעמידה" והאשימו את היועץ ארתור פינקלשטיין כי הוא עושה עבודה גרועה ושהחיבור עם ישראל ביתנו מאבד בכל סקר מנדטים נוספים. העובדה הזו מקבלת אישוש נוסף, עם איחוד סקרים שבוצעו בשלושת העיתונים הגדולים עבור "אולפן שישי", ולפיו בחודש אוקטובר, אחרי האיחוד,עמדה הליכוד-ביתנו על 44 מנדטים.

מפלגת הבית היהודי של בנט מתחזקת

חודש לאחר מכן, עמדה התנועה הגדולה בישראל על 38 מושבים ובדצמבר איבדה מנדט נוסף בממוצע בסקרים. בשבוע האחרון חלה ירידה דרסטית נוספת, לאחר ה"בליץ" נגד יושב ראש הבית היהודי ו"סערת הסרבנות" והמפלגה איבדה מכוחה שלושה מנדטים נוספים ועמדה על 35 בלבד. כך, בתוך שלושה נוספים נחלשה התנועה בכחמישית מכוחה ואיבדה תשעה מנדטים.

נתניהו ובנט (חדשות 2)

במקביל, מפלגת "הבית היהודי" בראשות נפתלי בנט דווקא התחזקה לעומת מפלגתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, והפכה להיות השלישית בגודלה בישראל, על פי הסקרים. כך למשל, אם בחודש אוקטובר הסקרים ניבאו למפלגה 8 מנדטים, בנובמבר היא התחזקה במנדט נוסף, במהלך דצמבר טיפסה ל-11 מנדטים ובשבוע האחרון כבר הגיעה ל-13 מנדטים.

סער: הציבור חושב שנתניהו כבר ראש ממשלה, זה מסוכן

בריאיון ל"אולפן שישי" אמר שר החינוך והראשון ברשימת הליכוד אחרי נתניהו גדעון סער, כי שוחח עם ראש הממשלה נתניהו לאחר דברי בנט. "האם לא צריך להביע דעה בנושא סרבנות?", תהה השר. "אני חושב שצריך להתגאות בכך שהצגנו קו ברור וחד-משמעי בנושא הסרבנות". סער הוסיף, כי "מתמונת הסקרים עולה תמונה ברורה: הציבור חושב שנתניהו כבר ראש ממשלה. המצב הזה מסוכן. עם זאת, אין מועמד אחר שיכול להרכיב ממשלה אך הציבור יכול להצביע למועמד המתחרה". עם זאת הדגיש, כי הוא "אינו חושב ששלי יחימוביץ' תהיה ראשת הממשלה הבאה".

השר ציין עוד, כי "מי שייפגע מהתחזקות המפלגות הסקטוריאליות הוא הציבור בישראל". הוא הדגיש, כי "מדובר באינטרס של הציבור הכללי שהליכוד-ביתנו תתחזק ושהמפלגות הסקטוריאליות ייחלשו. הדבר ישפיע על השוויון בנטל ועל שינוי שיטת הממשל".