הקרב שמנהל יאיר לפיד נגד ציפי לבני

בעוד רבים עסקו בריב המתוקשר של ראש הממשלה נתניהו ויושב ראש הבית היהודי נפתלי בנט בגזרת הימין, גם בגזרת גוש השמאל-מרכז מתרחש מאבק, שם - בין יאיר לפיד לציפי לבני. היום, יושב ראש יש עתיד אף הזהיר את מצביעי "התנועה" מלהצביע ללבני. ירון אברהם על החזית המתחממת שנעלמה מהפוקוס

יאיר לפיד וציפי לבני (חדשות 2)

המאבק בין בנימין נתניהו לנפתלי בנט "גנב" מעט את הפוקוס מהקרב המתרחש בשיא עוזו בגוש המרכז-שמאל, ובאופן ספציפי מהמערכה שמנהל יאיר לפיד נגד ציפי לבני. בסטטוס שהעלה היום לפיד לעמוד הפייסבוק שלו, פנה יושב ראש "יש עתיד" למצביעי "התנועה": "מי שחושב להצביע לציפי לבני צריך לדעת: היא לא תישאר", כתב לפיד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לדבריו, "התכנית שלה, לפיה היא תהווה אלטרנטיבה לנתניהו, קרסה והתפוררה כאבק, והיא הרי לא תשב בכנסת בראש מפלגת אופוזיציה של 8 מנדטים כסגנית יושב ראש הוועדה לביקורת המדינה", הוסיף. לטענת לפיד, "במקום זה היא תעשה מה שהיא תמיד עושה - תלך הביתה". אל מול ההאשמות כלפי לבני, אמר לפיד על מפלגתו כי "אנחנו כאן כדי להישאר. לא משנה מה יקרה בבחירות הקרובות, לא משנה אם נשב בקואליציה או באופוזיציה, אנחנו נמשיך להילחם בשבילכם. כי באנו לשנות".

"ללפיד ולבני מכנה משותף"

גם אם יש ממש בטענותיו של לפיד, קשה להעריך שלבני תסכים לבלות עוד 4 שנים באופוזיציה, כשבתפקיד שאול מופז מתיישב הפעם עמיר פרץ כקורא התגר על מנהיגותה, הרי שלפיד שוכח שבמשך השנה האחרונה חיזר בצורה כמעט אובססיבית אחרי לבני.

כבר בהצהרתו של לפיד, כי "פוליטיקאים מכהנים לא יהיו במפלגתי", היה ניתן למצוא את הרמז הראשוני לכך. המילה "מכהנים" הייתה המפתח. כשציפי לבני הפסידה לשאול מופז בפריימריז, פנה חיים מסינג, אביו של דוברה לשעבר של לבני, גיל מסינג, ללפיד באמצעות הפייסבוק. הוא ידע למי הוא פונה, ומדוע הוא פונה.

"מאז הכרזתך על הצטרפותך לעולם הפוליטי, אני עוקב אחריך במטרה ללמוד להכיר ובבוא העת גם לסייע לך. החלטתי לכתוב אליך דווקא היום, עם סיום הפריימריז בקדימה, המפלגה אליה השתייכתי עד אתמול", כתב מסינג. "לך ולבני מכנה משותף כמעט בכל תחום, כשהובלת שינוי שיטת הבחירות, השוויון בנטל והפיתרון המדיני הינם נר לרגלכם. אתם אנשי עקרונות, אתם אנשי חזון - שלבו ידיים".

לא "אוהב לבני"

לפיד ענה הפעם תשובה ברורה. "חיים, כפי שהסברתי בעבר - אף פוליטיקאי מכהן לא יהיה במפלגתי. בכל העולם כשפוליטיקאים נכשלים מחליפים אותם באנשים חדשים עם רעיונות חדשים". במשך החודשים שחלפו לפיד התגאה בנבחרת שלו, עוד לפני חשיפתה. הוא כינה אותה כ"רשימה נטולת פרצופים עייפים ומוכרים של עסקנים ופוליטיקאים משומשים".

לקראת סוף חודשי הקיץ לפיד התקרר קצת. בתשובתו לשאלתי בכנס שערך באוניברסיטה העברית, אמר לפיד כי הוא "אינו עונה על שאלות היפותטיות ולא חושף את הרשימה". עם היכנסו של הסתיו, ההתקררות כבר הפכה מוצקה למדיי. "בימים האחרונים היו לי לא מעט שיחות עם ציפי לבני. היא קיבלה הצעה להיות מספר 2 ברשימת 'יש עתיד' ולהיות שותפה מלאה בכל ההחלטות החשובות".

לפיד לא הפך ל"אוהב לבני". הוא פשוט הבין שהבסיס האלקטוראלי של שניהם דומה. כל עוד היא הייתה בחוץ, הוא לא רצה אותה. כשהחלה לבני לחשוב על כניסה מחודשת לפוליטיקה, הוא רצה אותה. ועוד איך. עכשיו, כשהיא בתוך המשחק - הוא רוצה שתחשבו שלבני תחזור אל מחוץ לקווים. שלא תהיה מוכנה לשבת שוב בספסלי האופוזיציה, ושככל הנראה פשוט תפרוש מהמשחק הפוליטי פעם נוספת.

גם לבני וגם לפיד רוצים להשפיע

ועכשיו לעובדות: ציפי לבני יודעת שהסיכויים שתרכיב את הממשלה הבאה שווים לסיכויים שיאיר לפיד לא ייכנס לממשלה. שניהם לא אנשי אופוזיציה, במובן החקיקתי שלה, באופן טבעי. שניהם רוצים לעשות, לבצע. ממש כמו שיאיר לפיד לא עזב את הכיסא הנוח בערוץ 2 כדי להצטופף בוועדה לקידום מעמד האישה, כך גם ציפי לבני לא חזרה מהטיול הארוך בהודו כדי להתנצח עם אלעזר שטרן בחדר סיעת קדימה בכנסת.

ויותר מכל, שניהם רוצים להשפיע. באמת ובתמים. אין פה ציניות. כדי להשפיע, כל אחד מהם צריך להיות גדול מספיק. אלו שתי מפלגות שפונות לאותם בוחרים. יאיר לפיד רוצה שהבוחרים הללו יראו בפתק ללבני כמבוזבז. ההנחה שלו, שאם יחשבו שלבני תעזוב מיד לאחר הבחירות - הם ישלשלו את הפתק שלו לקלפי. לבני לא תעזוב אם תפסיד - אלא תחפש הזדמנות להיכנס לממשלה. אבל לפיד רוצה שתחשבו שהיא פשוט תפרוש ותזנח את רוברט טיבייב ויואל חסון. זה כנראה לא יתברר כנכון, אבל מדובר באסטרטגיה מצוינת מבחינה אלקטוראלית. צפו לתשובתה של לבני - כבר השבוע.