היום שאחרי האחדות

הטריק של ש"ס לאיחוד נלקח אתמול והועצם על ידי ראש הממשלה נתניהו והשר אביגדור ליברמן. אנשי ש"ס נבהלו אתמול, למרות שנתניהו הודיע להם אתמול אישית על המהלך. סיוון רהב מאיר על הקהל שיחוזר כעת מאוד על ידי ש"ס ועל ההשלכות של המהלך אמש על הבחירות והציבור הדתי

סיון רהב-מאיר (חדשות 2)

ש"ס חשבה שהיא רשמה את הפטנט לאחדות מפתיעה בקמפיין הזה. בחירות 2012 היו אמורות להתקיים בין היתר בסימן השילוש ישי, דרעי ואטיאס שהשיקו רק לפני שבוע את ה"הנהגה המשותפת". והנה הטריק נלקח והועצם: נתניהו וליברמן הולכים יחד. ש"ס נבהלה אתמול. נתניהו אמנם צלצל לשלושת המנהיגים החדשים, כל אחד שליש יו"ר כנראה, כדי לעדכנו אישית לפני מסיבת העיתונאים, אבל הנימוסים שלו לא מסתירים את המשמעות: ביבי חזק יותר, ימני יותר, לאומי יותר וחרדי פחות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לא סתם נסים משעל שכבר הקליט ריאיון עם דרעי, קרא לו אמש בדחיפות לעדכן את התכנית. "ביבי לא צריך אתכם יותר," אמר לאיש שחיכה 12 שנים לחזור לפוליטיקה וכעת אולי יחזור לאופוזיציה בלבד. אפילו בהודעות הרשמיות, המפלגות החרדיות לא מסתירות את הדאגה מממשלה שתקום בלעדיהן (אגב, בפועל הדרך לקדם פתרון לחוק טל אינה בממשלה אנטי חרדית אלא במהלך מדורג של שיתוף, אבל זו אמירה לא מספיק פופוליסטית לזמן בחירות. עכשיו צריך "להיכנס בחרדים" והחרדים צריכים לצעוק "שונאים אותנו". ככה בונים קמפיינים).

ההשלכה של המהלך אמש היא אולי (אבל ממש אולי) איחוד פנים דתי ופנים חרדי. אם גם מחנה השמאל יתאחד, יווצר לחץ גם בתוך הציבור הדתי לאחד את ארבע המפלגות לפתק אחד (הבית היהודי, האיחוד הלאומי, ש"ס ויהדות התורה). בפועל, הסיכוי שזה יקרה קלוש.

אבל המהלך של נתניהו כן יכול לגרום לליכוד השורות בתוך כל מפלגה ובהתחזקות שלהן, דווקא מול הגוש החדש המכונה "ביברמן". כי הקהל המסורתי, דתי ומזרחי של הליכוד יחוזר כעת מאוד על ידי ש"ס. הקמפיין שלה יפחיד את הליכודניקים האלה מפני עולים רוסים וחנויות בשר טרף, ויקרא להם להרגיש בבית, בש"ס. גם יהדות התורה המפולגת תאמר כעת למצביעיה: זה לא הזמן לריב בתוכנו, צריך להביא לפחות שישה מנדטים. כך גם כצל'ה, אורלב ונפתלי בנט שכבר קראו אתמול לגיבוש מחנה ציוני דתי מובהק מול ביבי וליברמן הלא דתיים.

הצטרפו לדף הפייסבוק של סיון רהב-מאיר