המצב לא שפיר: ההפסד הראשון של הפוליטיקה "החדשה"

"מירי רגב, התגעגעת?", כתבה סתיו שפיר בעמוד הפייסבוק שלה יממה לפני העימות הטלוויזיוני עם ח"כ מירי רגב באולפן פגוש את העיתונות. מנהיגת המחאה הגיעה זחוחה וספגה את אחד ההפסדים הראשונים שלה כפוליטיקאית. ירון אברהם בטור מיוחד על העימות החד-צדדי

הפוליטיקה החדשה נחלה אתמול הפסד צורב. תמימותה באה בעוכריה. חולשתה התגלתה אל מול המצלמות. הפוליטיקאית המתהווה סתיו שפיר, שהודיעה על התמודדותה בפריימריז במפלגת העבודה, הגיעה לאולפן "פגוש את העיתונות" לעימות עם חברת הכנסת מירי רגב. כמה חיכינו ומה רבה הייתה הציפייה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אחרי הוויכוח הלוהט בין השתיים באולפן "ערב חדש" בערוץ 1, עושה רושם שהערב עודנו ישן ונושן. סתיו שפיר שכחה את המגאפון בבית, ובאה לעימות כשהיא נטולת כריזמה, כמעט אנמית. מולה, מירי רגב נראתה כאריה בכלוב. היא רק חיכתה לאפשרות לצאת אל הטרף. האות ניתן, והטרף נבלע בקלי קלות.

ניתוח העימות אתמול מראה שזה היה יכול להיות אחרת עבור סתיו שפיר, שפשוט עשתה את כל הטעויות האפשריות בעימות אחד. אם שפיר רוצה לצלוח את הפריימריז ולהיכנס לרשימת העבודה בכנסת, אולי כדאי לה לצפות בשידורים חוזרים בערוץ 99, להבין שחלק אינטגראלי מכללי המשחק הפרלמנטריים הוא להשמיע קול, כזה שיחדור את מסכי הטלוויזיה, כשהוא מגובה בנתונים ובעובדות.

ח"כ רגב ששה אלי קרב

אבל, כבר ב"לונג שוט", לאחר החזרה מהפרסומות, היה ברור שזה לא המצב. שפיר ישבה קפואה, מפוחדת, לידה כוס מים. כמה אירוני, שהפעם, בניגוד לתחילת המחאה, את מקלחת הצוננים חטפה דווקא שפיר. בניגוד אליה, על פיסת שולחנה של רגב היו מונחים דפים רבים, מסודרים בסדר כמעט סכמטי, וכשנפתחה המצלמה היא תופפה על השולחן - ששה אלי קרב.

 

כבר בשאלה הראשונה היה ברור שרגב באה לעבוד. בכל זאת, עוד מעט פריימריז בליכוד. "אין בכלל שאלה שהליכוד בראשותו של נתניהו, והליכוד לאורך השנים, הובילו את המהפכות החברתיות. כלכלה חופשית מול רגישות חברתית". מי שעובד עם רגב הסביר לה שהצופה אוהב לשמוע מוטיב של הנגדות. "מפלגת העבודה גרמה ויצרה את הפערים הגדולים ביותר בחברה הישראלית. לצערי, שלי יחימוביץ' לא יכולה באף שלב להיות אלטרנטיבה לנתניהו, שיצר, למרות הקשיים בעולם, מצב של צמיחה".

"נכון, יש מה לשפר - אבל אין שאלה שרק הוא יכול להוביל את המדינה - ולא מישהו אחר", קבעה רגב בנחרצות. אל מול המסר הזה, המסר של שפיר היה מפויס ואדיש. הלו? באת לעימות, את זוכרת?! "אני בנאדם שאוהב את המדינה הזו. בשנים האחרונות, ובעיקר בשנה האחרונה, ומאז ומתמיד, פעלתי כל הזמן למען שינוי חברתי". שפיר המשיכה לקשור בין המחאה בקיץ לבין ההצבעה בינואר 2013, וקבעה כי חצי מיליון האנשים שהיו שם, בכיכר ההיא, צריכים לצעוד לקלפי ולבחור בשלי יחימוביץ.

שפיר העדיפה להגיע "נקייה"

אבל בזמן הזה, ששפיר משבחת את יחימוביץ', רגב הורידה את ראשה לדפים - רק כדי לירות את המסר המוכן הבא. "אני מאחלת לסתיו שפיר הצלחה, אבל איך היא יכולה להגיד שהיא אוהבת את המדינה הזו? אחת שהולכת עם הקרן החדשה, שלימודיה בלונדון מומנו על ידי קרן פלסטינית". שפיר נותרה המומה. היא לבטח יכולה הייתה להתכונן למסרים הללו של רגב. הרי זו לא הפעם הראשונה שהדברים נאמרים על ידי רגב. ובכל זאת, תשובה להאשמות הללו - לא הייתה לה, אולי משום שהעדיפה להגיע "נקייה", "שונה", "אחרת", ובקיצור - ללא דפי מסרים סדורים.

במקום, חזרה שפיר לעשות פרפראזה לאותו עימות מפורסם ב"ערב חדש". "גברת, סליחה.. חברת הכנסת". כן, למרות שעברה מעל שנה - שפיר נשארה באולפן ערב חדש. רגב לא התבלבלה מההקנטה: "לא, לא, אני גם גברת וגם חברת הכנסת, ואולי גם את תהיי בעתיד". אחרי הראיון הזה, לא בטוח שהיא תצליח לשרוד בפרלמנט - גם אם תיבחר ברשימת העבודה.

ואז, לצערה של סתיו שפיר, היא הכניסה את עצמה לפינה הבעייתית ביותר בעימות: שפיר החלה לשבח, כן-כן, לשבח את רגב. "ראינו שאת בהחלט התנגדת לקיצוצים של נתניהו, את התנגדת להעלאת המע"מ. אני מאמינה לכנות שלך ואני מאוד נהנית לראות אותך בשדולה לדיור ציבורי". אם הייתי היועץ של רגב, הייתי סופק ידיים בהנאה באותה שנייה.

"יחימוביץ' הצביעה 74 פעמים בעד ממשלת הליכוד"

ורגב, איזה תשבחות ואיזה נעליים, היא כבר על אוטומט. "מתוך 119 הצבעות אי אמון, שלי יחימוביץ' הצביעה 74 פעמים בעד ממשלת הליכוד, בעד תקציב דו-שנתי". כשדנה וייס ניסתה "לעזור" קצת לשפיר, והזכירה לרגב שהישגי טרכטנברג לא היו קורים אלמלא סתיו וחבריה, רגב עשתה וידוא הריגה: "השינויים לא היו קורים אלמלא רה"מ, לא אילולא סתיו". על הדרך היא גם חיזקה מעמדה בליכוד, עכשיו כשהשר כחלון נטש אותו: "אני הכוח החברתי בתוך הליכוד, ואני לא מתביישת בזה". פריימריז, כבר אמרנו?

שפיר לא הגיעה לריאיון הזה. ניסיתי לבדוק לאחר מכן רמזים לכך בחשבון הפייסבוק שלה. מצאתי. ועוד איך. באחד הסטטוסים שהיא העלתה לאורך היום כתבה שפיר: "מצאתי דרך מיוחדת לציין שבוע להצטרפותי לפוליטיקה: "עוד מעט אשב ב'פגוש את העיתונות' לשיחה צפופה עם הגברת האחת והיחידה, מ. רגב, ומאוחר יותר אתארח אצל הפאנל הנכבד של 'מצב האומה', שיברר אם אני כבר מספיק פוליטיקאית כדי להגיע לכנסת. נדמה לי שאני יודעת איזה עימות יהיה יותר קשה. תחזיקו אצבעות", הפטירה שפיר. אתם מבינים? ההופעה המביכה הזו קרתה כשהיא ידעה מה מצפה לה עם "הגברת מ. רגב" (ההתנשאות במקור), מה היה קורה אם לא היה מתכוננת מראש?

להסתכל וללמוד

זה לא היה הרמז היחידי. היוהרה הייתה שם עוד לפני כן, בסטטוס אחר. "גברת מירי רגב, התגעגעת? מחר - פגישת מחזור. יש לכם שאלות מיוחדות אליה? כתבו לי ואדאג להעביר אליה בשידור חי". אל תתרשמו מהקשר השוטף עם הציבור. שום שאלה ממה שהציעו הגולשים, חבריה של שפיר, לא הועברה לרגב. אז או שהייתה לה תקלת רשת חמורה במחשב הנייד, או ששפיר החליטה להתעלם. מה שבטוח, הטקטיקה שלה הייתה גרועה. לשון המעטה. היא כל כך התרגשה מ'פגישת המחזור', שעשתה הכל חוץ מלהגיע אליה.

רק כדי להבהיר: מירי רגב היא לא פוליטיקאית שקל להכיל. היא משתלטת על הדיון, קולה גבוה, לעיתים קרובות מתלהם. בכלל, היא לא בדיוק הדוגמא למרואיין נוח. אבל היא הבינה שהיא באה לעימות. אפילו כשהרולר עלה, היא המשיכה לפקפק בשפיר, וגם ביחימוביץ': "אזרחי ישראל לא רוצים שהיא תרים את הטלפון האדום". לשפיר נותר רק להסתכל וללמוד. בעימות, כל שנייה חשובה. אוויר אפשר לקחת מחוץ האולפן. בפעם הבאה תצטרך שפיר להגיע מוכנה הרבה יותר. ואם לא, תמיד תוכל להישאר בפייסבוק.