הציר החזק בש"ס: דרעי-אטיאס

הסכם הפשרה עליו הכריזו אמש בחגיגיות בש"ס נראה כשלב ביניים בלבד. גורמים המקורבים לרב עובדיה יוסף אומרים היום כי ההסדר הזה, שככל הנראה יוביל בסופו של דבר לשיבה מלאה של אריה דרעי לראשות התנועה, היה קשה לרב כמו עקדת יצחק. רינה מצליח על המתרחש מאחורי הקלעים במפלגה החרדית

החזית המאוחדת שהציגה אתמול מפלגת ש"ס עם חזרתו של דרעי למפלגה והשגת הסכם הפשרה המשולש אמנם הצטלמה טוב, אבל סביר שלא תחזיק זמן רב. ההנהגה המשולשת עשויה ליצור חיכוכים רבים מאחורי הקלעים, ואם לא יקרה שום דבר צפוי - מדובר רק בשלב ביניים לקראת חזרתו המלאה של אריה דרעי להנהגת התנועה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

באשר למתווה ההנהגה המשולש, הוא אמנם לא מוכר לנו מהשנים האחרונות, אבל כבר הוצג בעבר. אף על פי כן, הסכם הפשרה הזה נראה כסוג של נוסחת גשר או מעבר, רק כדי לאפשר לאריה דרעי ולמי שהיה עד לא מכבר יושב-הראש, אלי ישי, להסכים לעבוד ביחד, ולהתחיל כבר את ההכנות למערכת הבחירות.

אבל מאחורי הקלעים של ההסדר הזה, נראה שאריה דרעי יחזור להנהיג את ש"ס וזהו רק שלב ביניים כדי להמתיק את הגזרה על ישי. סביר להניח שדרעי ישתלט בסופו של דבר על כל תחומי האחריות בתנועה, וישתף פעולה עם אריאל אטיאס בעניין הזה.

זוהי רק נוסחה לעבור את השלב הקשה הזה, במסגרתו יוותר ישי על מעמדו. גורם בש"ס הגדיר זאת - "בשביל הרב זה היה קשה כמו עקדת יצחק". כל כך קשה, שהיה צריך את הנוסחה המסורבלת כדי לעבור את שלב הביניים הזה.

הנהגה משולשת - החיכוכים בדרך

ההסדר המסורבל הזה צפוי גם לגרור עימותים, אבל לפחות בשלב הראשון הם יהיו סמויים מן העין. נשמע אמירות כלפי חוץ - "הרב יגיד". האמת היא שלשני האנשים האלה לא הייתה ברירה. דרעי רצה לחזור לש"ס ולישי לא היה מה לעשות נגד זה.

גם ישי מבין שברגע שדרעי בפנים זה משחק חדש. הם יצטרכו להסתדר. יחסי הכוחות בין השניים יתבהרו בשנה הראשונה ככל הנראה, אחרי לא מעט ויכוחים. אבל כמו שזה נראה עכשיו אריה דרעי-אריאל אטיאס יהוו את הציר החזק.

אטיאס שידרג את מעמדו

המרוויח הגדול שמתגלה מההסכם הזה הוא אריאל אטיאס. מי שהיה מעורב במה שקורה בש"ס ידע שאטיאס תפס בשקט בשקט מעמד מאוד חשוב אצל הרב. הוא נחשב לחבר הקרוב ביותר של בנו הצעיר של הרב, משה ואשתו יהודית, הגרים בבית הרב.

תמיד הייתה לו עוצמה גדולה, אבל בחוכמה רבה הוא לא נפנף בזה ולא ניסה לפגוע במעמדו של ישי כלפי חוץ. הוא בחור צעיר מבריק ודומיננטי, שצבר את מעמדו בש"ס לאט לאט - אך בבטחה.

הרווח של כל הצדדים מהעניין - יהיה ככל הנראה התוצאות בקלפי. אין ספק שהדבר הזה יעלה את מספר המנדטים של ש"ס, ואין ספק שזה יבוא על חשבון הליכוד. צריך לראות אילו תשובות ימצאו שם לאיום הזה.