למה ראש הממשלה נתניהו מקדים את הבחירות?

ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט להודיע הערב רשמית על הקדמת הבחירות. אבל מדוע הוא בחר לעשות זאת? אמנון אברמוביץ' על השיקולים של ראש הממשלה: התקציב שטרם אושר והאיום האירני. האם המהלך ייטיב איתו? פרשנות

הדבר המרכזי נראה אולי סמלי, אבל הוא מהותי: ראש הממשלה בנימין נתניהו לא מצליח לגמור את הקדנציה והבחירות יוקדמו. יש חשיבות רבה מאוד לסיום קדנציה כדת וכדין ולקיום בחירות במועדן ונתניהו, חרף קואליציה גדולה מאוד, כמעט חסרת תקדים, לא מצליח לסיים את הקדנציה וזה לא דבר של מה בכך.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

באשר לתקציב, אם הוא יגיד שעם השותפות הללו הוא לא מצליח להעביר תקציב רציני ואחראי תישאל השאלה: אילו שותפות מחכות לו אחרי הבחירות? האם לאחר הבחירות יהיו לו שותפות חדשות? טובות יותר? אחראיות יותר?

רכיב מרכזי נוסף הוא הסוגיה האירנית. ראש הממשלה רוצה למקד את הבחירות בעניין הביטחוני-מדיני או ביטחוני-ביטחוני ומאחר שהעניין האירני וה"קו האדום" הזה נייד ונדחה לאביב 2013, אז בחירות בראשית החורף יהיו טובות לו מבחינה זו.

לפי ההיסטוריה לא ברור אם המהלך זה ייטיב עם ראש הממשלה. הנושא הכלכלי-חברתי, המחאה החברתית צריכה להיות בתוך מערכת הבחירות הזאת ונתניהו מצדו יעשה הכל כדי להציב את אירן במרכז הבחירות. איך מערכת הבחירות הזאת תתפתח? עדיין אין לדעת.