עד השעה 16:00: 46.6% הצבעה; ;נתניהו לחברי הליכוד: "צאו לקלפיות"

הקמפיינים הקוראים לאזרחי ישראל לצאת לקלפיות ולממש את זכותם הדמוקרטית עשו, ככל הנראה, את שלהם. עד לשעה 16:00 הצביעו 46.6% לעומת 41.9% לפני 4 שנים. בשל חשש מתמיכה גבוהה בשמאל, קרא ראש הממשלה, בנימין נתניהו, למתפקדי מפלגתו: "עזבו הכל ולכו לקלפיות". הצטרפו לערב השידורים המיוחד מיום הבחירות

נתוני ההצבעה השוברים שיא של עשור גרמו, ככל הנראה, לחשש בקרב מפלגת השלטון, והביאו את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לצאת בקריאה נרגשת למתפקדי תנועת הליכוד-ביתנו ללכת ולממש את זכותם הדמוקרטית. עד לשעה 16:00 הצביעו 46.6% מבעלי זכות ההצבעה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"ישנם דיווחים מאזורים מסורתיים של הליכוד, שבהם אחוזי ההצבעה נמוכים מהממוצע הארצי", אמר נתניהו בעת ביקור בקלפי באשדוד. "אני קורא למצביעי המפלגה לדורותיהם לעזוב הכל וללכת להצביע", הסביר.

חשש: "תמיכה גבוהה במפלגות השמאל"

סער והנגבי במטה הליכוד (חדשות 2)

בשעות הצהריים התייחס יושב-ראש מטה הבחירות של הליכוד, השר גדעון סער, לאחוזי ההצבעה הגבוהים, יחסית, שנרשמו עד כה -  והשיב גם על הטענה שלפיה הנתונים המרשימים משרתים דווקא את מחנה השמאל.

"השאלה היא כמובן איפה מצביעים", פתח סער את דבריו. "אנחנו פועלים להעלאת אחוזי ההצבעה בקרב תומכי הליכוד", הוסיף, אך הדגיש כי הוא מרוצה מהעבודה שמתבצעת בשטח. "אנחנו בהחלט מוטרדים מכך שבריכוזים שבהם השמאל חזק יש אחוזי הצבעה גבוהים יותר", ציין השר. "לכן, אנו פועלים להעלות את אחוזי ההצבעה בקרב מצביעי הליכוד וישראל-ביתנו כדי לשקף בצורה הטובה ביותר את הדעות בעם", הוסיף.

הוא המשיך ואמר, כי לדעתו, שיא ההצבעה יהיה מאוחר יותר, עם חזרתם של אזרחי ישראל מהטיולים שאליהם יצאו בשל יום השבתון. "ברגע זה, אחוזי ההצבעה גבוהים מאוד באופן יחסי ממה שאנו רגילים בשנים האחרונות בשעות האלה. יחד עם זאת, בדרך כלל אחר הצהריים יש גל גדול של מצביעים. אני מניח שכפי שנראה אחוז ההצבעה כרגע, יכול להיות שנגיע ל-70 אחוזי הצבעה".

הישראלים מצביעים, היום (חדשות 2)

אנשי ועדת הבחירות מתרוצצים במהלך היום בכנסת, עם הדפים הצהובים בידיהם ועליהם הנתונים הראשונים ממעל לעשרת אלפים הקלפיות שנפתחו בשעה 07:00 ברחבי הארץ. .

בוועדה יודעים לספר בסיפוק על אחוזים גבוהים ביחס לבחירות הקודמות ב-2009. נכון לשעה 12:00 נרשמו 26.7%. הצבעה, וזאת לעומת מהנתון המקביל של קצת יותר מעשרה אחוזים בבחירות הקודמות. בוועדת הבחירות קיוו כי הנתון הראשון הזה ינבא במשהו את אופי ההליך גם בהמשכו עד ליעד שהציבו - 70 אחוזי השתתפות.

מצביעים בקריית מלאכי (יעקב גוהרי)

מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו הגיע בשעות הצהריים המוקדמות לביקור במטה הוועדה, וסיפר על מוכנות המשטרה ליום החגיגי הזה. "מעל עשרים אלף שוטרים פרוסים כעת ברחבי הארץ", עדכן דנינו, "תפקידם לראות שהיום יעבור בצורה טובה וכל אזרח יוכל לממש את זכותו להצביע בצורה טובה וחופשית וכך נמשיך לפעול במהלך היום. כמדינה דמוקרטית אני מאחל שאחוז ההצבעה יהיה גבוה ושיהיה בהצלחה למדינת ישראל".

ממגוון קלפיות הגיעו אולי פניות באשר לאי הסדרים הקלים שנרשמו ברחבי הארץ. במספר קלפיות דווח על תגרות, מחסור בפתקים, נסיונות זיוף ותורים שמשתרכים, אבל באשר להפרות הסדר ציין המפכ"ל דנינו כי "באופן יחסי אנחנו רואים מספרים נמוכים בהרבה של הפרעות ממערכות בחירות שאנחנו מכירים. כל עניין כזה טופל במהירות יחסית. אבל בסך הכל, היום מתנהל יפה".

מצביעים בקריית מלאכי (יעקב גוהרי)

בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט עדכן הסטטיסטיקאי הראשי של הוועדה, הפרופסור אבי דיסקין, על התקדמות הליך הבחירה. "אל החדר שבו אנחנו נמצאים מגיעים דיווחים גם על תקלות וגם על שיעורי הצבעה. אם אתה רואה שמתעכבים אחוזי הבצעה אתה רואה שמשהו חורג. המערכת עובדת נכון לעכשיו יוצא מן הכלל. אני מקווה שתהיה עליה באחוזי ההצבעה. בשנים הקודמות ראינו שינויים לאורך השעות, זה לא עניין לינארי אבל זו בהחלט עליה די ברורה לגבי השעה עשר בבוקר".

מצביעים גם בכלא (AP)

באשר לקולות הקוראים לישראל לעבור לשיטת הצבעה ממוחשת משיב הפרופסור דיסקין - "אני מאוד מקווה שמדינת ישראל אף פעם לא תעבור להצבעה ממוחשבת. אנחנו יודעים שבעבר, כולל בפריימריז של מפלגות, זה נכשל ויש סיכוי יותר גדול לזיופים. החישובים מועברים למחשבים, אבל תמיד יש גיבוי ידני לכל הצבעה. כך עושים בכל העולם הדמוקרטי".