הבחירות במגזר הערבי: עימותים, ליקויים ו-10% שכבר הצביעו בכפרים

גם במגזר הערבי נרשמת תכונה בעקבות הבחירות. הבוקר יצאו חברי הכנסת מהמגזר להצביע בקלפיות שליד ביתם, וקראו לכמעט מיליון מערביי ישראל בעלי זכות הצבעה להשתתף בבחירות, ולבחור בקלפי

"אם ביבי מצטלם - גם אנחנו" זועבי בקלפי (חדשות2)

כמו בכל מערכת בחירות המגזר הערבי מושך אליו הרבה עניין, לא בהכרח בשל אחוזי הצבעה גגבוהים, אלא בגלל ההפרעות והתקלות שנשרמות שם באחוזים גבוהים יותר מאשר בשאר האוכלוסייה. הבוקר ניסו חברי הכנסת הערבים לתאר תמונה שונה והזמינו לקלפיות את ערוצי התקשורת בערבית ובעברית, בבקשה לתעד את הצבעתם. חברת הכנסת חנין זועבי מבל"ד הסיברה את הצעד ואמרה כי "אם ביבי מצטלם - גם אנחנו נצטלם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עימות ראשון נערך שם, בקלפי בנצרת שבו הצביעה ח"כ זועבי, כאשר יו"ר הקלפי מנע מנבילה אספניולי המתמודדת מטעם חד"ש לצלם בווידאו את הצבעתה. פעילי חד"ש במקום לא שמעו להוראות יו"ר הקלפי, ורק קצין משטרה הצליח להפריד בסופו של דבר את הניצים.

המתמודדים והבוחרים מהמגזר מצביעים משעות הבוקר בקלפיות הפזורים ברחבי הארץ בשיעורי הצבעה שעומדים נכון לשעה 12:30 על קרוב לעשרה אחוזים. אחוזי ההצבעה הגבוהים ביותר נרשמו בכפר מוקיבלה - 15% עד כה, בכפר עילבון - 13%. אחוזי ההצבעה הנמוכים ביותר במגזר עד כה נרשמו במע'ר, שם הצביעו 4% בלבד עד הצהריים.

בוחרים מתלוננים: קונספירציות כדי להוריד את אחוזי ההצבעה

בעוד שהבוחרים ממשיכים לזרום לקלפיות, מתחילות להישמע טענות על ליקויים בקשר לעבודתה של ועדת הבחירות המרכזית. תושב טייבה שהגיע הבוקר לקלפי בעיר הופתע לגלות את פתקי המפלגה "אלאמל" (הק), אשר משכה לפני יומיים את מועמדותה. "צריך להוציא את הפתקים שלה כדי שלא יתבזבזו קולות סתם", סיפר תושב העיר.

פתקי הק בקלפי למרות שהמשפלגה פרשה (עומאר דלאשי)

חמד סרחטן, תושב הכפר נחף שליד הכרמל אף חושד בקונספירציה של הועדה שנועדה להפחית את אחוזי ההצבעה במגזר; חמישה בוחרים במשפחתו שובצו להצבעה בחמישה קלפיות שונים. "ההליך הדמוקרטי לוקח לי שעות במקום דקות. לא נכון בלפזר בני משפחה אחת ב4-5 קלפיות."

עד כה לא נרשמו אירועים בולטים בהליך ההצבעה במגזר, פרט לתקרית מעט מוזרה הבוקר בסכנין, שם התעמתו שני גברים על הזכות לשלשל את הפתק הראשון לקלפי עם פתיחתו ב-7:00.