אופטימיות בוועדת הבחירות: "מקווים ל-70% הצבעה בקלפיות"

בוועדת הבחירות המרכזית השלימו את ההכנות לקראת היום הגדול מחר, ומביעים אופטימיות שאחוזי ההצבעה השנה יהיו גבוהים במיוחד. מנכ"לית הוועדה אורלי עדס סיפרה על ההיערכות ואמרה כי עד שעות הבוקר של יום רביעי ייספרו כ-75% מהקולות

פחות מיממה לפני פתיחת הקלפיות ברחבי הארץ ובוועדת הבחירות המרכזית מביעים אופטימיות שהשנה יירשם אחוז הצבעה גבוה במיוחד בבחירות לכנסת ה-19. מדובר ביום השיא של הוועדה, שמתכוננת לאירוע בשנה האחרונה וביתר שאת בשלושת החודשים האחרונים מאז הוכרז תאריך הבחירות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בוועדה מודעים לירידה המתמדת באחוזי ההצבעה ולתחושת השאננות בקרב הציבור הישראלי וקוראים לאזרחים לצאת ולהצביע. "אנחנו מקווים ל-70% הצבעה בבחירות הקרובות", אמרה מנכ"לית ועדת הבחירות, אורלי עדס. אם אכן ייתקבלו המספרים שעליהם מדברים בוועדה, הרי שמדובר בעלייה נאה לעומת הבחירות האחרונות, אז נרשמו 65.2% הצבעה בלבד.

גם ההתפתחויות הטכנולוגיות לא פסחו על הוועדה. תוצאות הבחירות יועלו לאתר האינטרנט הייעודי החל מחצות ויתעדכנו בכל 10 דקות - בהתאם למצב הספירה. על פי הערכת מנכ"לית הוועדה, עד שעות הבוקר ביום רביעי ייספרו כ-75% מהקולות, דבר שייתן כבר בשלב הזה תמונת מצב ברורה באשר לתוצאות. התוצאות הסופיות והמלאות לעומת זאת, יתקבלו רק ביום חמישי לפנות בוקר.

"לא בשלים להצבעה אלקטרונית"

נערכים להצבעה, ארכיון (רויטרס)

למרות השינויים הטכנולוגיים, עדיין לא צופים בוועדה כי קרוב היום בו תיערך הצבעה ממוחשבת לחלוטין. "אנחנו עדיין לא בשלים לכך", הסבירה עדס. "בבחירות צריך עדיין להיות יותר שמרנים ולעשות את הדברים באופן הדרגתי, לצורך זה נדרשת חקיקה מיוחדת".

מחר תגיע מערכת הבחירות לכנסת ה-19 לשיאה. אזרחי ישראל יעשו את דרכם לעבר אחת מ-10,132 הקלפיות שיוצבו ברחבי הארץ. 5,656,705 בעלי זכות בחירה יצעדו אל הקלפי כדי לבחור באחת מבין 32 הרשימות המתמודדות בבחירות.

הקלפיות ייפתחו בשעה 07:00 בדיוק ויינעלו בשעה 22:00 בלילה, אז יפורסמו מדגמי הטלוויזיה. בשגרירויות ישראל בעולם ההצבעה החלה כבר לפני כשבועיים ואילו ביחידות צה"ל מימשו רבים מהקצינים והחיילים את זכותם הדמוקרטית ושלשלו את הפתק הנבחר למעטפה.