שבוע לבחירות: מי השליך לרחוב מאות הודעות לבוחר?

תושבי מוקדים שונים בארץ דיווחו הערב לחדשות 2 כי הבחינו בערימות פתקים מוועדת הבחירות המרכזית מושלכים כאשפה, אחרי שלהם ולשכניהם טרם נמסר מיקום הקלפי שבו יממשו את זכותם הדמוקרטית. "הזלזול בחשיבות ההליך והעובדה שלאנשים לא אכפת פשוט מעציבים", סיפר אחד מהם

"חבל שמזלזלים כך בציבור". הספחים שנמצאו (נדב אטיאס)

בעוד שמונה ימים ייפתחו הקלפיות ברחבי הארץ, אך כפי הנראה ייאלצו מאות מאזרחי ישראל לעבור כמה משוכות עד שיוכלו לממש את זכותם הדמוקרטית. תושבים מכמה מוקדים ברחבי הארץ דיווחו הערב לחדשות 2 כי הבחינו בערימות גדולות של הודעות לבוחר מוטלות ברחובות, באזורים שבהם עד כה לא עודכנו הדיירים על מיקום אתר ההצבעה שנקבע להם ליום שלישי הבא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

נדב אטיאס מבאר-שבע נתקל הערב באחת הערימות וסיפר: "בדרכי הבייתה צדו את עיניי ניירות בצבעים מוכרים. הם היו מסודרים יפה אבל פשוט נזרקו סמוך לאחד הפחים. אחרי שעיינתי בהם התברר לי שמדובר בספחי הבחירות של תושבי אחת השכונות בסביבה. בהתחשב בסדר המופתי של הדפים והעובדה כי ניכר שחלקם כלל לא הופרדו האחד מהשני, יחד עם המספרים שהיו מסודרים ממש כפי שיצאו מהמפעל, אני יכול רק לשער שמי שהתבקש לחלק אותם חיפש לעשות 'כסף קל' ופשוט זרק את הכל בצד הדרך".

חשוב להדגיש כי הצגת ספח הבחירות אינה מהווה תנאי להצבעה, אך עם זאת - היא מקלה על האזרחים בהרבה את ההגעה לקלפיות בדרך למימוש זכותם. "מתוך מערום של כ-250 ספחים, אני בטוח שהעובדה שלפחות עשרות מהם לא ידעו לאן הם צריכים ללכת תגרום לכך שהם יוותרו על ההצבעה", סיפר אטיאס. "יש אנשים שעצם אי קבלת הספח עלולה להיות המסמר האחרון בארון הסיכוי שהם יגיעו לקלפי. הזלזול בחשיבות ההליך הזה והעובדה שלאנשים לא אכפת פשוט מעציבים".

לירון ויסמן, תושבת תל אביב, סיפרה גם כן שהבחינה במחזה דומה. "אני עצמי לא קיבלתי הודעה לבוחר וכך גם המון חברים שלי", היא סיפרה - והוסיפה: "כשהלכתי ליד ביתו של חברי ראיתי ערימה של חמישה כרטיסים שלא היו שייכים לאנשים בבניין, היא הייתה פשוט זרוקה על שביל.

ממשטרת באר שבע נמסר בתגובה: "יש למסור הפתקים לתחנה הקרובה. שוטרי התחנה ידאגו לחלקם לתושבים".

מוועדת הבחירות המרכזית נמסר, כי "משרד הפנים הוא זה שמוציא ושולח באמצעות הדואר את ההודעות לבוחר, בעלי זכות הבחירה אינם חייבים להגיע לקלפי עם ספח ההודעה לבוחר. ישנו מרכז מידע לציבור הנותן מענה במספר 1-800-200-626. ניתן למצוא את מקום ההצבעה באתר של ועדת הבחירות המרכזית.