המפלגות בחרו אותיות: מי דרש את ז'?

בעוד כחודש יגיעו אזרחי ישראל אל הקלפיות, וישלשלו לתוכן פתק אחד מבין 34 שיעמדו לרשותם ומסמלים את הרשימות המתמודדות. מי קיבל את "פה" ואת מי ייצג הצירוף "צפ"? צפו ברשימה המלאה

ועדת הבחירות דנה בדרישות המפלגות לאותיות (רויטרס)

ועדת הבחירות המרכזית אישרה היום את צירופי האותיות שייצגו את 34 הרשימות שיתמודדו על קולות אזרחי ישראל במרוץ לכנסת ה-19.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במהלך היום דנה הוועדה בבקשותיהן של המפלגות השונות לקבלת האותיות "המבוקשות". כך, למשל, אושר ל"יש עתיד" בראשות יאיר לפיד להתמודד עם הצירוף "פה". בליכוד-ביתנו הסתפקו ב"מחל" המסורתי שמלווה את הראשונה מבין המפלגות כבר שנים ארוכות, וכך גם בעבודה - שקיבלה את הסימן "אמת".

אבל הדרך אל האותיות המיוחלות לא הייתה קלה עבור כולם: ב"תנועה" בראשות ציפי לבני ביקשו להציג על פתק הרשימה את האות צ', אך חברי הוועדה השיבו על כך בשלילה. בתום דיון בסוגיה הוחלט לקבוע למפלגה את הצירוף "צפ" - בעוד ש-ץ' תהיה האות שתודפס על פתק רשימת "עם שלם" בראשות הרב חיים אמסלם.

רשימה אותיות 
דע"מק
עוצמה לישראל נץ 
הבית היהודי טב
יש עתידפה 
עם שלם ץ 
כוח להשפיע פז
צדק חברתי צק
הפיראטיםפ
ברית עולם לגאולת ישראלנ
מורשת אבותהי
עלה ירוקקנ 
מתקדמת ליברלית-דמוקרטיתנק 
עתיד אחדזה
כולנו חברים פץ
אחים אנחנופנ
חד"ש ו
אורני
דור בוני הארץזך
מרצמרצ 
ארץ חדשהז
הליכוד-ביתנו מחל
העבודהאמת
אלאמל לתג'ייר - התקווה לשינויהק
הירוקיםרק
קדימהכן
מפלגת כלכלהפי
רע"מ-תע"לעם
ש"סשס 
בל"ד ד
הישראלים יק
התנועהצפ 
יהדות התורהג 
נצח פך
חיים בכבוד הפ

למרות שמדובר בהליך ביורוקרטי באופיו, היו גם מי שהצליחו להפתיע ולעורר מחלוקת גם כאן: במשך שנים הקפידו במפלגות השונות להימנע מלהשתמש באות ז' - שבעיני חברי רשימת "ארץ חדשה" של אלדד יניב הייתה דווקא אטרקטיבית למדי.

בקשתם לסמל בכך את פתקם התקבלה, אבל לעומתה - נדחתה דרישתם להוסיף שם את המשפט: "החזית להפלת שלטון ההון". חברי הוועדה נימקו כי הדבר אינו ראוי, ואילצו את נציגי הרשימה להסתפק במשפט "ארץ חדשה - בראשות אלדד יניב ורני בלייר". השניים, מבחינתם, טרם אמרו את המילה האחרונה - והודיעו כי יעתרו נגד הסירוב לבג"ץ.