ועדת הבחירות פסלה את זועבי; ח"כ טיבי: "אתם פוליטיקאים פאשיסטים"

חברי הכנסת מהימין הצליחו אמנם להשיג את מטרתם באופן זמני, אך הסוגייה צפויה להגיע לבג"ץ - שצפוי לבטל את ההחלטה. ח"כ טיבי בדיון: "אתם פוליטיקאים סוג ז'", והתגובה לא איחרה לבוא: "נראה אותך מדבר ככה בסוריה"

ועדת הבחירות החליטה הערב לפסול את מועמדותה של ח"כ חנין זועבי מלהתמודד בבחירות לכנסת ה-19. 19 חברי הכנסת הצביעו בעד, תשעה נגד ואחד נמנע. עם זאת, צפויה ההחלטה להגיע לבג"ץ, שם, ככל הנראה - תידחה. במקביל, אישרה הוועדה את התמודדותן של הרשימות הערביות - רע"מ-תע"ל ובל"ד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ח"כ זועבי הגיבה בזעם על פסילתה. "על ההחלטה מתנוסס דגל שחור של חוסר לגיטימיות, של עריצות הרוב ושל רמיסת זכות בסיסות בדמוקרטיה", אמרה. "ההחלטה היא פרי של נקמנות פוליטית וניסיון עלוב לפגוע בייצוג של הציבור הערבי. אני משוכנעת שהמאבק לשוויון מלא הוא הדרך האפשרית היחידה לדמוקרטיה. אני גאה במה שעשיתי ומרגישה בוז כלפי הפסילה. במקום לנהל ויכוח - רוצים להשתיק אותי ויחד איתי ציבור שלם ואנחנו לא נשתף פעולה עם השתקה כזאת".

ח"כ אחמד טיבי עורר במהלך הדיון סערה בעקבות דברים שהטיח בחברי הוועדה. "אתם פוליטיקאים סוג ז'", קרא אחמד טיבי לעבר חברי הוועדה, והוסיף: "אתם פאשיסטים ומתלהמים". הדברים שהטיח בחברי הוועדה עוררו מהומה רבתי, כשלאחר מכן השיבו לו חברי הכנסת מהימין: "נראה אותך מדבר ככה בסוריה".

הדברים הקשים בין הצדדים המשיכו, ושופט בית המשפט העליון אליקים רובינשטיין, העומד בראשות הוועדה, מתח ביקורת על ההתנהלות. רובינשטיין אמר לטיבי כי עליו להתנצל, ופיזר את הדיון. "הוועדה נראית כמו שוק", אמר רובינשטיין.  לאחר מספר דקות, מששככו הרוחות - התחדש הדיון.

ח"כ אקוניס: "זועבי עברה על החוק ולכן יש לפסול אותה"

ח"כ אופיר אקוניס (הליכוד) היה ממובילי המהלך לפסילתה של ח"כ חנין זועבי בעקבות השתתפותה במשט המרמרה. "בסעיף 7א לחוק יסוד: הכנסת כתוב באופן מפורש שמי שהשתתף או תומך במאבק מזוין נגד ישראל - לא יכול להשתתף בבחירות", אמר אקוניס.

מנגד, השיב לו ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג (העבודה), שמפלגתו התנגדה לפסילתה של ח"כ זועבי. "על פי חוות דעתו של היועץ המשפטי לממשלה לאחר אירוע המרמרה וגם היום - לא יוגש כתב אישום בנושא הזה", אמר. "נכון, הדם רותח והלב מתהפך לנוכח התמונות הללו, אך אם נתחיל לשחק בזכות היסוד הזו - נגיע למדרון חלקלק. אנחנו נמצאים כעת בתקופה סוערת ואם נתחיל בח"כ זועבי - אין לדעת איפה זה ייגמר".

ח"כ יואל חסון, יו"ר צוות התגובות בקדימה, ציין כי "הכנסת היא בית של מחלוקות וזוהי מהות הדמוקרטיה. אני מאוכזב מהתנהגותה של ח"כ זועבי ומהרפיסות של מערכת הצדק, שם היה המקום לטפל בהתנהגותה של זועבי. עצם העיסוק בפסילתה על-ידי הימין הקיצוני ושל הליכוד מעצים את ח"כ זועבי ולכן ההחלטה שלקחנו תהיה מהראש ולא מהבטן. ההחלטה שלנו תהיה לדבוק בהמלצתו של היועץ המשפטי לממשלה ולא נתמוך בהצעה לפסילה".

"החלטת ועדת הבחירות לפסילת חברת-הכנסת חנין זועבי מונעת משיקולים פוליטיים של חברי הוועדה ומעמיקה את חוסר האמונה של רבים בציבור הערבי בדמוקרטיה הישראלית" אמר נדאל עות'מאן, מנהל המטה למאבק בגזענות. "דמוקרטיה חזקה נבחנת ביכולתה להכיל דעות גם אם הם שונות ומתריסות, כל עוד אינן מגיעות לרף של הסתה וגזענות. גם אם לא כולנו מסכימים עם הדברים של ח״כ זועבי, נאבק על זכותה לומר אותם בכנסת ומחוצה לה", הוסיף.