קריאות בליכוד: לעצור הפריימריז

בעקבות התקלות הטכניות במחשבים בעמדות הצבעה רבות בבחירות המקדימות בליכוד, קורא שר החינוך גדעון סער: "להפסיק את ההצבעה, זו פארסה". הוא הציע לקיים הליך הליך מסודר במועד אחר. השרה לבנת : "להיערך להמשך הפריימריז מחר". נתניהו שוקל כעת כיצד לפעול

בעקבות התקלות המרובות במערכת ההצבעה הממוחשבת בקלפיות של הבחירות המקדימות בליכוד, שגרמו לעיכובים משמעותיים, קורא שר החינוך גדעון סער לעצור את הפריימריז מיד: "להפסיק את ההצבעה, זו פארסה". ראש הממשלה נתניהו ששומע את הקולות הזועמים שוקל עכשיו כיצד לפעול.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בשעה 09:00 נפתחו הקלפיות בפריימריז בליכוד אבל במספר רב של מוקדים התגלו תקלות חמורות בהליך הבחירה. בין היתר, בבנייני האומה בירושלים 80 הקלפיות הושבתו החל מהשעה 10:00 בבוקר מה שעורר גם את זעמו של יו"ר הכנסת ריבלין שהגיע למקום וטען שהמחשב בחר מועמדים שלא בחר.

השר גדעון סער אמר על התקלות: "לא מתקיימות כמעט בחירות, אפשר להסתכל על אחוזי ההצבעה הנמוכים. רוב המצביעים לא מצליחים לעשות זאת וחוזרים הביתה מתוסכלים וכועסים. המחשבים נופלים בכל מקום ויותר מושבתים מעובדים, ולכן צריך להפסיק את הליך הבחירות ולקיים עוד כמה ימים הליך בחירות מסודר - אולי בשיטה אחרת".

גם השרה לימור לבנת קראה למצוא פתרון מיידי: "לנוכח המחדל בהליך הפריימריז היום, אני קוראת להיערך כבר עכשיו להארכת ההצבעה גם מחר תוך הסקת הלקחים הנדרשים. האופן שבו מתנהל הפריימריז עד כה אינו מוסיף כבוד להליך הדמוקרטי".

"אלפים הגיעו ולא הצליחו להצביע"

עד השעה 13:30 הצביעו 3.5% בלבד בבחירות המקדימות, נתון נמוך מאוד. שר החינוך הבהיר: "מוטב להכיר בזה עכשיו, היה אפשר להבין את זה כבר לפני מספר שעות. גם בפעם הקודמת היו הרבה מאוד תקלות, ואלפי מצביעים לא יכלו להצביע ואחד הלקחים זה שהפעם יש הרבה יותר אתרי הצבעה ומחשבים, אבל למרבה האירוניה התקלות רק גדלו - אלפים הגיעו ולא הצליחו להצביע".

חוץ מירושלים, גם בגני התערוכה בתל אביב התגלו תקלות במחשבים. "הגעתי להצביע והמחשבים נפלו פה, גם בחלק גדול נוסף של המקומות נפלו המחשבים", סיפר הבוקר לחדשות 2 באינטרנט השר לפיתוח הנגב והגליל סילבן שלום. במקביל, תקלות התגלו גם במחשבי הקלפיות בקריית מלאכי, ברמת גן ובגן יבנה. "צר לי שרשת המחשבים נפלה ומקווה שיתגברו על הקשיים בהקדם על מנת שהמצביעים יוכלו לממש את זכותם", אמרה ח"כ מירי רגב (הליכוד).

 

מהליכוד נמסר בתגובה כי "לוועדת הבחירות של הליכוד הגיעו עשרות פניות של מתפקדים שביקשו לאפשר יום בחירות נוסף בפתקים זאת בשל התקלות החוזרות והנשנות של מחשבי ההצבעה בכל הארץ".

נתניהו הצביע: "חגיגה לדמוקרטיה"

מהליכוד נמסר הבוקר כי אכן היו תקלות אך אלה תוקנו לאחר שהשרתים אופסו. הבוקר הגיע ראש הממשלה בנימין נתניהו להצביע בגבעת זאב וקרא למתפקדים לבוא ולהשפיע. "הצבענו ללא תקלות. אני קורא לכל חברי הליכוד לבוא ולחגוג את חגיגת הדמוקרטיה בליכוד", אמר נתניהו אחרי שהצביע. "יש לכם זכות לקבוע מי יהיו האנשים בנבחרת השלטון בשנים הקרובות ואני קורא לכם לבוא להצביע להשפיע, ולהכריע".

123,351 בעלי זכות הצבעה בליכוד החלו הבוקר לבחור את רשימת המפלגה בבחירות הקרובות לכנסת ה-19. ב-132 אתרי הצבעה אלקטרוניים ברחבי הארץ פוזרו 1,335 עמדות הצבעה ממוחשבות. 59 מתמודדים ברשימה הארצית ו-38 במחוזות. אם ההליך יימשך כרגיל, הקלפיות עתידות להיסגר ב-22:00 בלילה ותוצאות ראשונות צפויות כבר בחצות.