מתפקדי הליכוד בוחרים את רשימת המפלגה לכנסת

120 מתפקדי מפלגת הליכוד החלו להגיע הבוקר החל מהשעה 09:00 להצביע בבחירות המקדימות שבסופן תיקבע רשימת הסיעה לכנסת ה-19. במפלגה הביעו חשש מפני שיעור הצבעה נמוך בשל מזג האוויר הסוער

123,351 בעלי זכות הצבעה החלו להצביע החל מהשעה 09:00 בבוקר בפריימריז למפלגת הליכוד, ב-132 אתרי הצבעה אלקטרוניים, שבהם פוזרו 1,335 עמדות הצבעה ממוחשבות. גורמים בסיעה הביעו אמש חשש מפני שיעור הצבעה נמוך, זאת עקב מזג האוויר החורפי הצפוי ששורר היום ברחבי הארץ. בחדשות 2 באינטרנט נעביר בשידור חי את הגעתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לפריימריז.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אמש פנה ראש הממשלה נתניהו למתפקדי המפלגה, וניסה לשכנעם לבוא ולהצביע. "אתם תקבעו איך תיראה הנהגת המדינה בשנים הבאות", ציין בהודעה טלפונית שנשלחה אל בעלי זכות ההצבעה. החשש הגדול של נתניהו הוא שאחוזי הצבעה נמוכים יביאו לרשימה ימנית מדי, לכן פועל ראש הממשלה כדי להביא כמה שיותר מתפקדי ליכוד להצביע היום.

חשש מדחיקתם של ח"כים ושרים מחוץ לרשימה

מדובר בבחירות פנימיות גורליות עבור לא פחות משישה או שבעה חברי כנסת ושרים בכירים בממשלה, שעל פי ההערכות צפויים למצוא עצמם מחוץ לכנסת הבאה, במיוחד לאחר האיחוד של הליכוד עם מפלגת ישראל ביתנו של אביגדור ליברמן - שעל פי כל הסקרים מניב למפלגה המאוחדת מספר מנדטים נמוך יותר מאשר אם היו רצות בנפרד.

אם זה לא מספיק, בתנועה חוששים הערב מאחוזי הצבעה נמוכים בשל מזג האוויר הגשום שצפוי למחר. אחוז ההצבעה הנמוך עשוי ליצור גם רשימה ימנית יותר, שתורכב מגורמים ניציים יותר בליכוד. משה פייגלין לדוגמה עשוי למצוא עצמו בתוך הרשימה בדירוג ריאלי. השר דן מרידור מנגד, עשוי למצוא עצמו מחוץ לרשימה שצפויה להכנס לכנסת.

התחרות המרכזית מתמקדת ברשימה הארצית, כאשר על כניסה ל-20 המקומות שהיא מאיישת מתמודדים לא פחות מ-30 מועמדים. חברי הכנסת שהתמודדו במערכת הבחירות הפנימיות הקודמת ברשימת המחוזות לא יוכלו לעשות זאת פעם נוספת, על פי תקנון המפלגה.

זוהי הסיבה המרכזית להערכה, או לעובדה, שחברי כנסת מכהנים מסוימים לא ייכללו ברשימה הבאה. כל אחד ממתפקדי הליכוד יוכל לסמן 12 שמות ברשימה הארצית, ושם אחד בלבד במחוז אליו הם משתייכים. אחרי בחירת רשימת הליכוד, היא תאוחד בשיטת הריץ'-רץ' עם רשימת ישראל ביתנו, שתיקבע בוועדה מסדרת.

איזה נשים יופיעו ברשימה?

בנוסף לאנשי המחוזות מתמודדים בפריימריז בליכוד גם אנשי קדימה לשעבר, ביניהם יושב ראש ועדת החוץ והביטחון לשעבר צחי הנגבי, חברת הכנסת יוליה שמאלוב-ברקוביץ', חבר הכנסת אריה ביבי, הכלכלן שלמה מעוז, ראש חטיבת "מנהיגות יהודית" בליכוד משה פייגלין ושגריר ישראל לשעבר בוושינגטון זלמן שובל.

תחרות מעניינת תהיה גם בין הנשים המכהנות כיום: השרה לימור לבנת, סגנית השר גילה גמליאל, סגנית השר לאה נס, חברת הכנסת מירי רגב וחברת הכנסת ציפי חוטובלי. שתי מתמודדות חדשות שמעוניינות לצלוח הפעם את הכניסה לרשימה הן קטי שטרית וקרן ברק.