המתחרים מתכוננים: "יש אלטרנטיבה"

צפוף בגוש המרכז-שמאל. ראשי המפלגות הגדולות מתעקשים שרק הם האלטרנטיבה לממשלת ליכוד בראשות נתניהו. יאיר לפיד טוען כי השיטה אשמה, שלי יחימוביץ' טוענת כי הבחירות הן על פני המדינה, ליברמן מבטיח שהמפלגה תגדיל את כוחה ווברק מבטיח – רק הצבעה לעצמאות היא הצבעה לביטחון, ממלכתיות וסולידריות

עם ההודעה על הקדמת הבחירות המערכת הפוליטית נכנסה כצפוי לתזזית. בגוש המרכז-שמאל הצפוף ראשי המפלגות מתעקשים כי הם רצים לבחירות, כל אחד בראשות מפלגתו. יו"ר קדימה שאול מופז אמר הערב שהוא האלטרנטיבה היחידה, יו"ר העבודה בטוחה שרק מפלגתה מציבה תפיסת עולם חלופית לליכוד ויאיר לפיד בטוח - "יש עתיד" תקבל 22 מנדטים.

"היום הזה הוא יום של תקווה ובשורה לאזרחי ישראל", אומר יו"ר קדימה. "זו הזדמנות להחליף את ממשלת הליכוד הרעה של נתניהו, ממשלה שפגעה במדינה בכל הסוגיות שעומדות על סדר היום החברתי והמדיני והביאה לתוצאות כלכליות רעות מנשוא, לכן, נתניהו לא יכול להעביר תקציב".

מופז הוסיף בביטחון, "אני האלטרנטיבה היחידה לנתניהו. אני מאמין שאנחנו נוכל לעשות את זה, אני מאמין בזה. כיהנתי גם כרמטכ"ל וגם כשר הביטחון ויו"ר אופוזיציה, ואני אומר שקדימה מוכנה ותהיה מוכנה לבחירות המוקדמות. אין ספק שאנחנו האלטרנטיבה לנתניהו ואנחנו נחליף אותו".

יחימוביץ': "הבחירות הן על פניה של המדינה"

יו"ר מפלגת העבודה ח"כ שלי יחימוביץ' אומרת כי לא צריך למהר ולהכתיר את נתניהו כראש הממשלה הבא: "יש טבע לבחירות לכנסת שיש גוף אחד שמכריע והוא הציבור, הוא זה שקובע מי יוביל את האלטרנטיבה. אם הרי רק לפני שנה לא האמינו שאנחנו נהיה המפלגה השנייה בגודלה והנה הצלחנו", אומרת יחימוביץ'.

"רק אנחנו הצגנו רעיונות של חברה הוגנת וכלכלה צודקת", טוענת יחימוביץ'. "אני לא מזלזלת בנתניהו, ברור שנתניהו הוא החזק ביותר כרגע אבל אני מאמינה באמון שהציבור נותן בי בגלל השקפת העולם שהיא מנוגדת מזו של רה"מ, השקפת עולם שגרמה להרחבת הפערים בחברה הישראלית".

"ביטחון הוא לא רק ביטחון בגבולות אלא גם ביטחון תעסוקתי בריאותי וחינוכי", אמרה יו"ר מפלגת העבודה במהדורה המרכזית. "אנחנו מציגים את האלטרנטיבה היחידה במפה הפוליטית, אנחנו האלטרנטיבה הערכית היחידה והברורה. אנחנו נוביל מערכת בחירות על איך אנחנו רוצים לראות את פניה של המדינה, נתניהו הולך לבחירות כדי שבסופן הוא יוכל להעביר תקציב גזרות קשה וכואב ואת זה הציבור צריך לזכור".

ליברמן: אנו ערוכים לבחירות

שר החוץ וסגן רה"מ, יו"ר "ישראל ביתנו" אביגדור ליברמן, אומר כי "ישראל ביתנו" ערוכה ומוכנה לבחירות ותמשיך במגמה שמאפיינת אותה מאז הקמתה של גידול במנדטים בכל מערכת בחירות.

"לישראל ביתנו" היה תפקיד חשוב בשמירה על אופייה הלאומי של הממשלה וחלק חשוב באחריות שגילתה הממשלה וביציבות שאפיינה אותה. ישראל ביתנו תמשיך להיות גורם מרכזי, משפיע ואחראי גם לאחר הבחירות" אומר השר ליברמן.

יאיר לפיד: צריך להחליף את שיטת הבחירות

יו"ר מפלגת "יש עתיד" יאיר לפיד מבטיח לחשוף את רשימת המועמדים במפלגתו בימים הקרובים, ואומר כי הבעיה היא בשיטת הבחירות והממשל בישראל: "מה שראינו היום זאת שהשיטה קרסה, צריך להחליף את השיטה. נתניהו צריך ללכת לבחירות כי השיטה לא מאפשרת להעביר תקציב, לא שיטת הבחירות ולא שיטת הממשל".

"אני בטוח שנקבל לא פחות מ-22 מנדטים", לפיד מבטיח בביטחון. "אני אמרתי שהבחירות יהיו בתחילת השנה כבר לפני 10 חודשים ועובדה כמו שאמרנו שהבחירות יהיו עכשיו נקבל גם 22 מנדטים. הנאום של נתניהו היה נאום כניעה תחת השיטה הפוליטית, צריך להחליף את השיטה ואת השלטון".

ברק: הצבעה לעצמאות היא אחריות לאומית

שר הביטחון אהוד ברק מתעקש כי ירוץ בראש רשימת עצמאות לבחירות: "יש הרבה הישגים של הממשלה בתחום הביטחון, ייתכן ויש לי תרומה לעניין", אמר ברק בציניות למהדורה המרכזית. "יש לנו חבורה מצוינת ועמדה חברתית, ביטחונית ומדינית ברורה. מי שרוצה באמת אחריות לאומית, עמדה עצמאית שתחזק את הביטחון והמדינה מוזמן להצביע עצמאות".

הדרך לדאוג לממלכתיות ולמרכז אמיתי בו רואים את האזרחים ואת הסולידריות ואת האחריות של הממשלה כלפי האזרחים היא להצביע לעצמאות, מתעקש ברק. על הדיווחים של משבר ביחסים בינו לבין ראש הממשלה אמר ברק "אני בלתי עליב ובלתי נזיף. אני לא מתנצל על שום דבר, אני מדבר עם ראש הממשלה בכבוד, זה הדדי וכל השאר זה מסכי עשן ותעמולה".