מאות פונו מהשמורה: "זה כמעט היה אסון הכרמל 2"

"הרעש של האש המאכלת הוא פשוט רעש מוות ואסור להפסיק לטפס, כי האש מאחור", כך משחזרת היום מטיילת שנכחה בשמורת עין תינה כשניצתה האש אתמול, ע"פ החשד בעקבות רשלנות מטיילים. "אי אפשר היה לתאר את התסכול כשגילינו שלא מחלצים אותנו משם", האשימה

הירוק הפך שחור (חדשות 2)

האש שכילתה כ-10,000 דונמים ברמת הגולן וכובתה רק היום, ניצתה אתמול בשעות הצהריים בשמורת עין תינה. באותה העת נכחו בשמורה מאות מטיילים, כמה מהם אף נפגעו במהלך ההימלטות מהדליקה. גולשת חדשות 2 באינטרנט שנכחה בשמורה באותה עת שיחזרה בצהריים את הבהלה וההימלטות - כמעט חסרת אונים - מהאש.

"משהתחילה האש לא יכולנו לחזור את המסלול בחזרה, אבל גם לא יכלו לבוא לחלץ אותנו בגלל תנאי השטח. נאלצנו לטפס את ההר, שאין בו שביל מטיילים, פשוט פילסנו לעצמנו דרך על הצמחייה, הקוצים והסלעים, כדי למלט את עצמנו מהאש שדהרה בעקבותינו", סיפרה. "אנשים באפיסת כוחות זחלו במעלה המדרון. הלכנו בטור, דוחפים אחד את השני, סוחבים אחד את השני".

היא תיארה, "לפני הייתה אישה בחודש שמיני, שכל הזמן נפלה. גם אני מצאתי את עצמי זוחלת על הקרקע באפיסת כוחות כי אסור להפסיק, כי האש 50 מטר מאחוריי. הרעש של האש המאכלת הוא פשוט רעש מוות. ואסור היה להפסיק, ואנשים איבדו את הכוחות שלהם, ובזמן הזמן הגיצים מתעופפים לכל עבר, והילדים צורחים, ולא יכולנו לדעת אם זה בגלל שהאש הגיעה אליהם, או שהם פשוט בלחץ".

"אי אפשר לתאר את התופת הזו במילים", אמרה ותקפה את שירותי הכיבוי שלא הגיעו למקום. "אי אפשר היה לתאר את התסכול כשגילינו שלא מחלצים אותנו משם. אפילו לא הרימו מסוק לאוויר כדי לראות מה סטטוס המטיילים שם. אם הצלחנו לצאת משם, זה רק בגלל כוחות עליונים. היינו בטוחים שלא נצא משם. הבדל של 50 מטר ודקות ספורות הפרידו בין המקרה הזה להיותו אסון הכרמל 2".

"אם לא הגענו למספר אנשים - אנו מצטערים"

בועז רקיע, דובר נציבות הכבאות, מסר בתגובה לחדשות 2 באינטרנט כי, "אנו מצפים ממטיילים שהם הראשונים להבחין באש שיתפנו באופן עצמאי ויתרחקו ממקום סכנה, וכולם מתבקשים לעשות זאת. כשמגיעים כוחות כיבוי והצלה נבדק הצורך בפינוי מטיילים נוספים ואז כוחות כיבוי ומשטרה עוסקים באיתור וחילוץ. זה לא פסול להתפנות באופן עצמאי במידה וזה אפשרי, זה רק עוזר, כי זמן ההגעה לאירוע לעיתים ממושך בגלל צורת פריסת התחנות הכיבוי, אלו הן ההנחיות הכלליות. בשלב מסוים היה מסוק. צריך להבין שלכוחות כיבוי, משטרה ומסוקים לוקח זמן להתארגן ולהגיע".

יאיר אלקיים, סגן מפקד שירותי כבאות גליל עליון גולן שנכח באירוע, סיפר: "חילצנו עשרות אנשים במהלך השריפה אתמול. הוזעקו צוותים לחילוץ המטיילים מתוך האש וניסינו להגיע לכולם. אם לא הגענו למספר אנשים אנחנו מצטערים. כנראה שהיו כאלה שהיו צריכים לצאת בעצמם, זה שטח גדול מאוד ומאוד מאוד קשה. הזעקנו כוחות וביחד עם פקחים חילצנו אנשים מתוך האש ברגל וברכב וגם בשילוב של סריקה בנחל. אם יש אנשים שחילצו את עצמם נחנו מודים להם. בתחילת השריפה הוזנק מסוק משטרתי שסייע בחילוץ, כריזה למטיילים לצאת מהנחל וביצע סריקות".

הדיווח הראשון הגיע אל המייל האדום של חדשות 2 באינטרנט. גם אתם מוזמנים לשלוח אלינו סרטון, תמונה, סיפור או קישור לאתר שיעניין את כולנו. סיפור טוב במיוחד עשוי להתפרסם גם במהדורה המרכזית של חדשות 2.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק