סכנה קטלנית בלב שכונת מגורים

במהלך השנים האחרונות פונו ונהרסו מבנים רבים בישראל שהתבססו על אסבסט, פינוי שצריך להיעשות בזהירות מחשש לפגיעה בבריאות. תושבים הגרים סמוך למפעל עלית לשעבר בין ר"ג לגבעתיים, מתלוננים על כך שהחומר המסרטן לא מפונה כבר שנתיים. עיריית ר"ג מטילה את האחריות על עיריית גבעתיים, שם "מעריכים שהנושא ייפתר בקרוב"

החומר ממנו מיוצר האסבסט ידוע כבר שנים כמסרטן ומסוכן לבריאות. במהלך השנים האחרונות פונו ונהרסו מבנים רבים בישראל שהתבססו על אסבסט, פינוי שאף הוא צריך להיעשות בזהירות מחשש לפגיעה בבריאות.

סמוך למה שהיה פעם מפעל "עלית" בין רמת גן לגבעתיים ישנו מבנה ישן המכונה בפי התושבים "החורבה". מ', תושב הגר בסמוך למבנה מספר בשיחה לחדשות 2 באינטרנט: "גג המבנה הרעוע מכוסה אסבסט. לפני שנתיים הבטיחה העירייה לפנות את גגות האסבסט מהמקום, אך לא הודיעה מראש מתי תתבצע הפעולה". עוד מספר מ', כי "ביום הפינוי, התברר שהפועלים שהוזמנו לא יודעים לפנות את האסבסט בצורה בטיחותית והם פינו אותו באופן בו תושבים ברדיוס של כמה מאות מטרים נשמו את האבק המסוכן".

פינוי המבנה התבצע באופן חלקי עד היום ולפני ימים אחדים אף נפל אחד מקירותיו. מ' מספר בדאגה: "פועלים הוזעקו להרוס את הקיר שנשבר על מנת למנוע בעיות בעתיד, ממקום מגורי, הצלחתי לראות מהחלון את הפועלים הורסים את הבניין, ומעבר לקיר, אותם קירות האסבסט שהיו אמורים לפנות משם כבר לפני זמן רב".

במהלך ההריסות פגעו הפועלים באחת מערמות האסבסט, שהעלה שוב ענן אבק גדול ורעיל במיוחד. "כשפניתי לעירייה טענו שם שפינו את האסבסט, וניתקו כשניסיתי לספר להם על האירוע".

עיריית גבעתיים: "מעריכים שהמצב ייפתר בקרוב"

מעיריית רמת גן נמסר בתגובה: "ערימת האסבסט שנחשפה בימים האחרונים נמצאת בשטח השיפוט של עיריית גבעתיים. מכיוון שהדבר מפריע לתושבי רמת-גן אשר גרים בצמוד, מחלקת הפיקוח באגף ההנדסה בעיריית רמת-גן פנתה לעיריית גבעתיים על מנת שיטפלו בנושא למען רווחת התושבים ובריאותם".

מעיריית גבעתיים נמסר בתגובה: "במסגרת קידום פיתוח הסיטי פועלת עיריית גבעתיים להכשרת הקרקע (אשר כידוע נמצאת בבעלות פרטית) לצורך תחילת הבנייה. אחד המכשולים אשר עמדו בפני היזמים היה מבנים קיימים ופסולת שהצטברה במקום. למרות ניסיונות מהנדס העיר רפי גרציאני להוציא צו הריסה למקום, הדבר לא התאפשר בגלל סיבות שאינן תלויות בעירייה. בשל המצב החדש שנוצר פועל מהנדס העיר בשטח להוצאת הצו ואנו מעריכים כי הנושא יפתר בקרוב".