משמעת מים? לא בצבא הגנה לישראל

בצה"ל מדגישים את חשיבות השמירה על איכות הסביבה, אך מתברר שיש עדיין דרך ארוכה עד שהצבא יוכל להיקרא "ירוק". ממידע שהגיע במייל האדום של חדשות 2 באינטרנט, עולות עדויות על בזבוז מים משווע בצה"ל, במהלך פעילות היחידות אחראיות על תחזוק מיכליות המים והעוקבים בבסיסים. "זה בזבוז מטורף של מים", אומר גורם בצה"ל

צבא ירוק? בצה"ל מבזבזים מים (רויטרס)

בעוד מדינת ישראל נאנקת תחת המחסור במים וקוראת לאזרחים לחסוך במים ולא להשקות גינות - נראה שבבסיסים מסוימים בצה"ל לא שמעו על כך.

ממידע שהגיע לחדשות 2 באינטרנט באמצעות המייל האדוםעולה כי בצה"ל לא מפנימים את מצב המים החמור בישראל: מאות אלפי ליטרים של מים נשפכים ביום לחינם, ללא שימוש או מיחזור, במהלך פעילות היחידות אשר אחראיות על תחזוק מיכליות המים בבסיסים וכשירות העוקבים.

השבוע מציינים בצה"ל את "שבוע איכות הסביבה בצה"ל", שמטרתו העלאת המודעות בקרב כל חיילי צה"ל לצמצום הפגיעה בסביבה. אבל שבוע איכות הסביבה לחוד ומעשים לחוד.

גורם בצה"ל: "זה ביזבוז מטורף של מים"

בכמה בסיסים בצה"ל ישנן יחידות אשר אמורות לתחזק את מלאי המים של המיכליות והעוקבים הצה"ליים ולשמור על כשירותם. אלא שבתקופות מסוימות בשנה, מגיעות מיכליות רבות להחלפת מים תקופתית - אז נשפכים לעתים מאות אלפי ליטרים של מים לביוב ללא שימוש או מיחזור כלשהו.

"מים נשפכים ממיכליות קטנות של 770 ליטר, משאיות של 90 אלף ליטר, ואפילו ממיכליות של 180 אלף ליטר", סיפרו גורמים בצה"ל לחדשות 2 באינטרנט. " זה בזבוז מטורף של מים, היו הצעות אצלנו בבסיס אולי לאגור את המים, לשטוף משאיות, או אפילו להשקות את הצמחייה - אבל שום דבר מזה לא באמת קורה".

גורמים המעורים בנעשה מסתכלים על המים הנשפכים בתסכול: "בכל חברה פרטית שמכבדת את עצמה זה לא היה מגיע למצב של בזבוז גדול כל כך של מים, זה פשוט לא משתלם וכואב לראות את זה".

"היחידות נוהגות כך על פי פקודת קצין רפואה ראשי"

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי מדובר בפעולות חיטוי, שנועדו למנוע התפתחות זיהומים במערכות אספקת המים ובכך לשמור על בריאות חיילי צה"ל.

"הוראות קצין הרפואה הראשי, אשר מתבססות על תקנות והנחיות משרד הבריאות, קובעות כי ניקוי וחיטוי המיכליות צריך להתבצע בתדירות של פעם בשנה בלבד או לאחר אחסנה מעל שבעה ימים ללא שימוש או במידה וקיים חשד סביר לזיהום במיכלית", נמסר.

בצה"ל הוסיפו: "היחידות שצוינו נוהגות על פי פקודות קצין רפואה ראשי ומעבירות את המים אשר שימשו לחיטוי מיכלית אחת למיכלית אחרת בתוספת כלור, על מנת לדאוג לבריאות החיילים, תוך התחשבות בנושא הגנת הסביבה. נדגיש כי לנוכח מצוקת המים הודגש שוב ליחידות כי יש לפעול כך".

המידע הראשוני אודות הפרשה הגיע אלינו כאמור באמצעות המייל האדום של חדשות 2 באינטרנט. גם אתם מוזמנים לשלוח אלינו סרטון, תמונה, סיפור או קישור לאתר שיעניין את כולנו. סיפור טוב במיוחד עשוי להתפרסם גם בטלוויזיה.

סיפורים נוספים שהגיעו אלינו במייל האדום

תחרות סיפור השנה במייל האדום - הצביעו והשפיעו

איך מצטרפים לטוויטר של חדשות 2?