עיריית חיפה נלחמת בחזירי הבר

תושבי חיפה סובלים כבר 3 שנים מהתופעה: חזירי בר משוטטים ברחובות, מפחידים את התושבים ובעיקר גורמים נזק כבד לרכוש. העירייה מעלה הילוך במלחמה, והשבוע פרסה מלכודות נגד החזירים. תושב העיר: "זוג חזירים המליט ארבעה גורים בחצר ביתי, אנחנו כבר לא יודעים מה לעשות". התמונות הגיעו במייל האדום של חדשות 2

החזירים משוטטים בחצר בית בשכונת נווה שאנן בחיפה, השבוע (אלון גולדברג)

בהלת שפעת החזירים בישראל חלפה אמנם, אך תושבים רבים במספר שכונות בחיפה סובלים זה כשלוש שנים מתופעה חריגה ומטרידה: חזירי בר מתהלכים בשכונות המגורים, ביום ובלילה, מטילים פחד ויראה על העוברים והשבים - ומעל לכל גורמים נזקים כבדים לרכוש פרטי ולרכוש העירייה.

"בעבר התהלכו החזירים בשכונות רק בשעות הלילה, אך בתקופה האחרונה הם נראים גם בשעות היום - מסתובבים חופשי", אומר היום אלון גולדברג, תושב שכונת נווה שאנן בעיר, שפנה לחדשות 2 באינטרנט באמצעות המייל האדום וסיפר על התופעה. "יש לי ילדה בת ארבע, שאנחנו מקפידים להרחיק אותה בכל פעם שמופיעים החזירים בשכונתנו", הוא הוסיף. ביתו של אלון כבר ראתה את החזירים מספר פעמים, אך את תמונותיהם "מבלים" בסמוך למשחקיה בחצר הבית - חסכו ממנה ההורים.

אך הבעיה אינה מתחילה ומסתיימת כאן. החזירים המשוטטים נוברים בפחי האשפה בחיפוש אחר מזון, הורסים חלקות ירוקות, פוגעים ברכוש פרטי ומשחיתים גם רכוש ציבורי של העירייה. כך למשל, בחיפוש אחר מקור מים, הם מכרסמים בצינורות מים שמיועדים להשקייה, ובחיפוש אחר מקום "לינה", הם חופרים בורות ומתחפרים מאחורי שיחים.

הזוג החליט להשתקע

"זוג החזירים שבגינתי המליט בתקופה האחרונה ארבעה גורי חזירים", אומר גולדברג בחוסר אונים. "הם מסתובבים כאן בחופשיות, ומדובר בחיה מאסיבית וגדולה שבהחלט מעוררת חשש ולא סימפטית", הוא מוסיף. "קשה לנו להתמודד עם התופעה".

ראשיתו של הסיפור בשנת 2006. "ההתפתחות של העיר צמצמה את מרחבי המחייה של החזירים - והם פשוט החלו להתהלך בשכונות העיר", אומר היום סגן דובר העירייה, רוני גרוסמן, לחדשות 2 באינטרנט. "ניסינו בתקופה הזו לגרש אותם באמצעות השמעת קולות ירי והפחדה - ואפילו גייסנו חברה מיוחדת להשמעת הקולות שיבריחו את החזירים", הוא הוסיף.

ואולם, לדברי גרוסמן, התופעה לא חלפה - מה שאילץ את העירייה, בשיתוף רשות הטבע והגנים, להתחיל בתהליך דילול של אוכלוסיית החזירים בשכונות השונות בעיר. "יש לציין שלא מדובר רק בשכונת נווה שאנן", מציין גרוסמן. "מדובר בהרבה מאוד שכונות - במיוחד כאלו הממוקמות ליד גנים, שטחים ירוקים ו-ואדיות".

העירייה: פרסנו מלכודות

העירייה החלה בתהליך הדילול, אולם בעקבות תאונה שאירעה באחד היערות בסמוך לעיר, ובה נפגע אזרח ששהה בפיקניק, החליטה רשות הטבע והגנים להפסיק מיידית את צייד החזירים. "במקביל, מתנהל המבצע הזה כבר שנה וחצי בבתי משפט, כי ארגוני זכויות חיות הגישו עתירות נגד הדילול", אמר גרוסמן.

ואולם, בעקבות התאונה הוחלט להפסיק את הצייד. "בשבוע האחרון התחלנו במבצע של פריסת מלכודות ברחבי השכונות - שמטרתן ללכוד את החזירים", טוען גרוסמן, אך מייד מוסיף: "לצערי, משיחה עם הוטרינר העירוני עלה כי עדיין לא נלכד ולו חזיר אחד". בעקבות פריסת המלכודות ברחבי העיר, קורא גרוסמן לתושבים שבבעלותם חיות מחמד - שלא לשחררן ללא פיקוח והשגחה. "הן עלולות להיתפס במלכודות", הוא מזהיר.

גולדברג מצידו, אומר כי אינו יודע במה מדובר. "אני עוד לא שמעתי על המלכודות האלה, הן עדיין לא הגיעו לשכונה שלי", הוא טוען.

"נפעל לסיום סבלם של התושבים"

למרות המאבק המתמשך, נראה כי העירייה עדיין עומדת חסרת אונים נוכח התופעה. "גם לי יש שני ילדים", מצהיר גרוסמן. "כשהחניתי השבוע את האוטו בלילה, וראיתי לפתע את החיה הזו עומדת מולי - בהחלט נבהלתי", הוא מציין.

עם זאת, מדגישים בעירייה שהמאבק בתופעה יימשך. "נפעל בכל דרך חוקית, ועל פי המלצות רשות שמורות הטבע - על מנת למגר אותה", אומר גרוסמן. "אנחנו מקווים שסבלם של התושבים יגיע לקיצו במהרה", הוא מוסיף.

ולנו כל שנותר לקוות, הוא שיבוא יום ובו תושבי שכונות רבות בחיפה לא יצטרכו לשתות את הקפה של הבוקר עם התושבים החדשים בשכונה - החזירים.

אלון גולדברג, גולש חדשות 2 באינטרנט, העביר אלינו את התמונות באמצעות המייל האדום של חדשות 2 באינטרנט. גם אתם מוזמנים לשלוח אלינו סרטון, תמונה, סיפור או קישור לאתר שיעניין את כולנו. סיפור טוב במיוחד עשוי להתפרסם גם בטלוויזיה.

סיפורים נוספים שהגיעו אלינו במייל האדום