נשא HIV: "תמיד אני אחרון בתור לרופא"

עיכובים בבדיקות, דחיית טיפולים ויחס מפלה - מטופל בקופת החולים מאוחדת טוען כי זאת ההתנהלות לה זכה במרפאה, לאחר שגילה כי הוא נשא HIV. "הכי גרוע זה העלבון והתחושה המפלה שחשים הנשאים כאשר הם מבינים מהרופא שהוא לא מעוניין לטפל בהם", הוא מספר לחדשות 2 Online

"הכי גרוע זה העלבון וההשפלה". אילוסטרציה (AP)

מאז שגילה שהוא נשא HIV, נדב (שם בדוי) מרגיש שמשהו השתנה בדרך בה מתייחסים אליו בקופת חולים מאוחדת, שבה הוא חבר. לטענתו, באופן שחוזר על עצמו הוא מקבל את התור האחרון לבדיקות רופאים, ולפעמים אף מעבירים אותו לסוף התור, למרות שנקבע לו תור מוקדם יותר. הוא מדגיש שמדובר באפליה מנוגדת לחוק, שאין לה כל סיבה בריאותית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אחד המקרים שזכורים לו היטב התרחש במרפאת שיניים של הקופה. בבדיקה שנערכה לו נמצאו מספר חורים בשיניים והוא קבע סדרת תורים לטיפול. אלא שאז, לטענתו, התקשרה אליו המזכירה ואמרה לו שהיא צריכה מ"סיבות מסוימות" להזיז אותו לתור האחרון בכל יום. רק שעות בודדות חלפו ואז כבר הייתה זו הרופאה בעצמה שהסבירה לו שעליו לעבור למרפאה אחרת כי אין לה את הציוד המתאים לטיפול מסוג "בידוד טיפתי" - הדרוש לטענתה בשל היותו נשא HIV.

מקרה נוסף היה בבדיקת גסטרו שנאלץ לעבור. לאחר שכבר התייצב לתור במרפאת הרופא, נאמר לו שהוא ייאלץ להמתין לתור האחרון. הבדיקה שנקבעה לשעה 21:30 נערכה בסופו של דבר רק ב-23:00. נדב טוען שכל רופא שאליו הוא מגיע ממלא הצהרת בריאות, או שהרופא יודע מהמחשב שהוא נשא HIV, והוא מרגיש כי לא רוצים לתת לו טיפול.

"אין אפליית חולים" (פלאש 90)

"התנהגות זו כלפי נשאים מביאה אותם להוצאה מוגזמת ומיותרת של כספים על אותם מרכזים רפואיים שהם נשלחים אליהם לבצע את הטיפולים הרפואיים השונים- כספים שלא אמורים להוציא מלכתחילה", אמר נדב לחדשות 2 Online.

לדבריו, הדבר גורם לעיכובים בבדיקות וטיפולים שיכולים היו לעבור כבר מזמן. "הכי גרוע זה העלבון והתחושה המפלה שחשים הנשאים כאשר הם מבינים מהרופא שהוא לא מעוניין לטפל בהם עקב היותם נשאים", הדגיש.

מקופת החולים מאוחדת נמסר בתגובה: "אנו בהחלט מבינים את תחושתו הלא נוחה של המטופל ומתנצלים על כך. במאוחדת אין כל נוהל שמתיר להפלות חולים או נשאים בשעות קבלת הטיפול ובוודאי שלא בקביעת 'תור אחרון' או תור ייעודי אחר כלשהו. אולי יותר מכל, תעיד על כך העובדה שזו פניה ראשונה מסוגה שנתקלנו בה זה הרבה שנים. נאתר את הרופאים הרלוונטיים ונוודא כי אם בצירוף המקרים הזה אומנם הייתה "יד מכוונת" - ולו רק כ"יוזמה פרטית" של מישהו - הדברים לא יישנו".

בקופה הבהירו כי הסיבה לכך שבמאוחדת אין אפליה של חולים או נשאים בבדיקות היא ההקפדה היתרה על סטריליות והגנה על כל מטופל באשר הוא מפני מחלות של המטופלים שזכו לטיפול לפניו.

הדיווח הגיע אל המייל האדום של חדשות 2 באינטרנט. גם אתם מוזמנים לשלוח אלינו סרטון, תמונה, סיפור או קישור לאתר שיעניין את כולנו. סיפור מעניין במיוחד עשוי להתפרסם גם במהדורה המרכזית בחדשות 2.