חשד לעוקץ: עשרות התפתו להצעת עבודה ולא קיבלו שכר

חברת קש שהציגה עצמה כחברת "קארדאטא" הציעה עבודה קלה מהבית בשכר סביר של כ-30 שקלים לשעה. אלא שעשרות עובדים טוענים כי לא קיבלו שכר וכשניסו לבקש אותו - לא זכו למענה. "המעסיקים השתמשו בשמות בדויים", אמר אחד מהם. "קארדאטא" המקורית: "הגשנו תלונה בנושא"

מפלג ההונאה של מחוז תל אביב חוקר בחודשים האחרונים חשד לתרגיל עוקץ. למשטרה הגיעו תלונות על חברת קש המציגה עצמה כחברת "'קארדאטא", ומציעה עבודה קלה מהבית בשכר סביר של כ-30 שקלים לשעה. ההתקשרות עם גורמי החברה נעשית רק באמצעות שיחות טלפון, סקייפ ודואר אלקטרוני. כשתבקשו לקבל את שכרכם - תיתקלו בחומה בצורה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ש', צעיר מירושלים, חיפש עבודה ונתקל במודעה של החברה. "התחלתי לעבוד שם בתחילת פברואר", סיפר. "הם אפילו שלחו לי חוזה והייתי בטוח שהכל מתנהל כמו שצריך. העבודה הייתה בעצם לאגור עבורם מידע, לקיים שיחות טלפון ולשלוח הודעות".

בסוף חודש העבודה הראשון ביקש ש' לקבל את משכורתו, אך אז כבר הבין שמדובר, כנראה, בתרמית. "המעסיקים לא עונים לטלפון, משתמשים בשמות בדויים ופשוט לא עונים ברצינות", אמר. "כשביקשתי להגיע אליהם הם נתנו לי כתובות שונות כל פעם. זה מאד מתסכל".

בשיחה שנערכה בין ש' לבין אחד מעובדי החברה לכאורה, ניסה הראשון לקבל פרטים אודות העסקתו בחברה והיכרותו עם מנהל חברת "קארדאטא". "אף פעם לא דיברתי איתו ואף פעם לא ראיתי אותו", סיפר נציג החברה לש' ההמום, "אתמול לא יצאתי לעבודה בגלל ש...לא קיבלתי משכורת". כששאל אותו ש' היכן ממוקמת החברה ענה לו הנציג: "אני לא יודע, תבדוק ב-GPS, לא הייתי שם".

במהלך השיחה בין השניים, כשש' הבין שהאדם אינו עובד ככל הנראה בחברה, עומת האחרון עם העובדה ששוחח עם נציגי חברת "קארדאטא" המקורית ושם כינו אותו "נוכל". "אני לא יודע, אמרתי לך שעדיין אני גם לא קיבלתי, תתקשר אלי מחר", אמר לו הנציג והזמין אותו להתקשר שוב ביום שלמחרת. "אם מחר אני לא עונה, אז לא קיבלתי צ'ק". לסיום תהה ש' מה שם החברה שבה עובד לכאורה הנציג במחלקת הנהלת החשבונות: "קאר..קר..קר..קארדאטא.קארדאטה.? משהו כזה..", ענה לו הנציג המבולבל.

ה"חוזה" (חדשות 2)

"קארדאטא" המקורית: "הגשנו תלונה בנושא"

בצר לו, ניסה ש' לפנות ישירות לחברת "קארדאטא" בניסיון להבין מול אילו גורמים הוא עבד באותה תקופה. לתדהמתו גילה כי יש בשוק חברה נוספת בעלת אותו שם - חברה המספקת מידע למשרד התחבורה ואינה עובדת כלל בשיטת השיווק אותה הציגו מעסיקיו החדשים.

"מדובר בעשרות פניות שקיבלנו בשבועות האחרונים", מספר ינון גרינברג, מבעלי חברת "קארדאטא" המקורית. "הטלפון הראשון בנושא הגיע אלינו בתחילת פברואר מבחורה שהתקשרה בקשר לעבודה שכביכול העסקנו אותה. זה נשמע לי חשוד, וכבר אז הגשנו תלונה ראשונה במשטרה בנושא".

חוזה עבודה שהגיע לידי חדשות 2 Online כביכול מטעם חברת "קארדאטא" נראה ככזה שנועד מראש להטעות את מחפשי העבודה. גרינברג מדגיש כי ישנם מספר "תמרורי אזהרה" שעשויים להתריע מפני התרמית. "מעל החוזה מתנוססים הלוגואים של שירות התעסוקה ומשרד התמ"ת - דבר שאין לו קשר אלינו כלל", מספר גרינברג. "כמו כן, באופן בולט, השם שמופיע בראש החוזה כביכול, 'קארדאטא', שונה מהשם המופיע בתחתיתו - 'קארדאטה'".

גרינברג הדגיש, כי כל פעולה של קבלת עובדים בחברה שלו נעשית אך ורק בפגישות אישיות ולעולם לא בצורה של שיחות עלומות - בטלפון או בסקייפ.

ההערכה היא כי עשרות נפגעו מתרגיל העוקץ, כשבחברת "קארדאטא" המקורית מנסים להבין מדוע דווקא הם אלה שזהותם נגנבה כדי לבצע את התרגיל שגרם לעשרות ישראלים לעבוד בחינם. במשטרה פתחו בחקירה בעקבות תלונות של חלק מהנפגעים בפרשה וחברת "קארדאטא".

למרות ניסיונות חוזרים ונשנים מצד חדשות 2 Online, לא ניתן היה לקבל את תגובת החברה המציגה עצמה כ"קארדאטא".

הדיווח הגיע אל המייל האדום של חדשות 2 באינטרנט. גם אתם מוזמנים לשלוח אלינו סרטון, תמונה, סיפור או קישור לאתר שיעניין את כולנו. סיפור מעניין במיוחד עשוי להתפרסם גם במהדורה המרכזית בחדשות 2.