שוטר ריסס אזרח בגז מדמיע – ויורד בדרגה

שוטר תועד כשהוא מרסס אזרח, במהלך ויכוח, אחרי שתפס אותו מדבר בסלולרי בזמן הנהיגה. הסיפור התפרסם לראשונה בחדשות 2 online. היום גזר עליו בית הדין לענייני משמעת עונש של הורדה בדרגה ל-8 חודשים ונזיפה חמורה. "הוא נגרר אחרי התנהגות המתלונן ואיבד עשתונות", כתב השופט בהחלטתו

בית הדין המשמעתי הרשיע את השוטר שריסס נהג בגז מדמיע, במהלך ויכוח, לאחר שתפס אותו מדבר בסלולרי בזמן הנהיגה. הסיפור פורסם לראשונה כאן בחדשות 2 online. היום (ד'), בעקבות המקרה, החליט השופט להוריד את השוטר בדרגה, למשך 8 חודשים, והוא יקבל נזיפה חמורה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"התמונה המצטיירת למקרא עובדות כתב האישום בגינן הורשע הנאשם הינה תמונה קשה", כתב השופט בהחלטתו. "ריסוס המתלונן בגז מדמיע ללא כל סיבה נראית לעין, לאחר שהסתיים הטיפול המשטרתי, ובעוד המתלונן פוסע לעבר רכבו, כשגבו מופנה אל הנאשם - תמונה זו כפי שמתברר מטיעוני הצדדים אף צולמה ותועדה בידי עובר אורח שהזדמן למקום".

השופט ציין עוד בהחלטתו כי השוטר כשל בכך שנגרר אחרי התנהגותו של המתלונן. "התנהגותו המתגרה והמקניטה של המתלונן, הביאה אותו לידי איבוד עשתונות ולתגובה כה חמורה וחריפה", קבע בפסיקתו. "גם אם המתלונן לא שעה להוראתו ואף חזר וגידף אותו פעם אחר פעם ואף פגע בו קשה בקללו את אביו, כל עוד לא התעורר צורך מבצעי בהפעלת כוח, לא קמה לנאשם כל סמכות לנקוט נגדו בכל אמצעי של שימוש בכוח".

עו"ד יהודה שושן (יח"צ)

"תפקידו לשמור, לא לתקוף"

תושב בני ברק, שנפגע מריסוס הגז, עמנואל ביטון אמר לאחר הדיון כי מדובר "בעונש לא מספק". "אני עדיין מטורטר עם המשפט של הדוח שקיבלתי ממנו", סיפר ביטון. "אני ועורכת הדין שלי דפנה קאירי-בכור, עוד מתרוצצים בגלל הדוח. אדם כזה שמבצע דבר כזה לא יכול לשרת את הציבור. התפקיד שלו הוא לשמור עלינו, ולא לתקוף אותנו. אני חושש שאראה אותו שוב ברחוב".

עורך הדין יהודה שושן, שייצג את ביטון, במשפט הוסיף: "אנו שמחים שהעיוותים שנגרמו ע"י שוטרים מתוקנים, בסופו של דבר, עד רמה של העמדתו לדין. יחד עם זאת, חבל שהגענו למצב שמאמינים למתלונן רק כאשר יש בידיו צילום וידאו".

רגע העימות. "שרף לי, אנשים באו לעזור" (חדשות 2)

המקרה התרחש בנובמבר בשנה שעברה. ביטון הגיע אז עם רכבו לצומת הרחובות רבי עקיבא ואלישע בבני ברק. "עצרתי בדיוק ברמזור", סיפר אז ביטון, "השוטר אמר לי לעשות פרסה ולהגיע ניידת". 

הוא טען כי הגיע אל הניידת שם הסביר לו שוטר התנועה את דבר העבירה, והחל לרשום לו דוח. אז, כשניסה להסביר את עצמו - התפתחו בין הצדדים דין ודברים שבעקבותיהם רשם לו השוטר דוח נוסף בגין הפרעה לשוטר. "שאלתי אותו: 'למה?' הוא אמר לי: 'ככה. ניפגש בבית המשפט'", טען האזרח.

לאחר שנדמה היה כי המפגש בין השניים הסתיים, פנה ביטון לדרכו. אז, כך נראה בתיעוד, שלף השוטר מכל גז מדמיע והתיז לעברו - לעיניהם המשתאות של עדי ראייה רבים שהיו במקום. "לא ראיתי כלום, יש לי עדשות בעיניים ושרף לי", סיפר האזרח ההמום. ביטון פונה לבית החולים במצב קל. היום הגיע הפרשה לסיומה.

הדיווח הגיע אל המייל האדום של חדשות 2 באינטרנט. גם אתם מוזמנים לשלוח אלינו סרטון, תמונה, סיפור או קישור לאתר שיעניין את כולנו. סיפור מעניין במיוחד עשוי להתפרסם גם במהדורה המרכזית בחדשות 2.