הלידה הסתבכה - היולדת עם נזק מוחי

בת 33 ילדה את בתה החמישית בשלום, אבל כעבור זמן קצר החל דימום כבד והתגלה קרע ברחמה. היא איבדה את ההכרה וכבר חודש וחצי היא מאושפזת עם נזק מוחי, ללא יכולת לתקשר עם איש. המשפחה טוענת לרשלנות. בית החולים: "עשינו הכל כדי להצילה"

אישה בת 33 הגיעה בחודש יוני האחרון לבית החולים הלל יפה כדי ללדת את בתה החמישית. הלידה הסתבכה, האישה הועברה לניתוח שבמהלכו איבדה את ההכרה ומאז, במשך חודש וחצי, היא מאושפזת בבית חולים שיקומי ביחידה לטיפול נמרץ לשיקום ההכרה עם נזק מוחי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

האישה, נעימה עמאש, הגיעה לבית החולים כשהיא בשבוע ה-38 להריונה ועברה לידת ואקום. היא ילדה בת במצב טוב ולאחר מכן עוד הספיקה לראות את התינוקת ולשוחח עם אמה. אלא שאז החלה לדמם ומצבה הידרדר.

"עשו לה הרדמה ב-4 לפנות בוקר ואמרו לנו שהדימום לא מפסיק", סיפרה אמה של היולדת, תמאם ג'רבון. בשלב זה התגלה כי ברחמה של האישה קרע של 3-4 סנטימטרים ברחם.

"הכניסו אותה לניתוח ובמהלך ההרדמה לא היה לחץ דם", טענה עורכת הדין שושנה ברויידה המייצגת את המשפחה, "ניסו לעשות לה החייאה, היא עברה להתאוששות ושוב נמשך הדימום. בדרך כלל במצב כזה האיבר הראשון שנפגע הוא המוח שלא מקבל את אספקת הדם הרצויה".

לטענת עורכת הדין, הטיפול שניתן ליולדת בשלב זה היה לקוי. "במצב כזה יש צורך להביא לעלייה בלחץ דם, כדי שכמה שיותר דם יגיע למוח - על ידי עירוי, וחמצן בריכוז גבוה. לא מדדו לה את לחץ הדם ולא הצליחו להשתלט על הדימום", אמרה.

היולדת הועברה לבית לווינשטיין שם היא מאושפזת עם נזק מוחי, ללא יכולת לתקשר. משפחתה לא משה ממיטתה. "אני מתפללת כל יום לשלומה", אומרת אמה תמאם, "אנחנו מתכננים לתבוע אותם, הם טעו וטיפלו בה לא נכון".

בית החולים: "היולדת קיבלה עשרות מנות דם"

מבית החולים הלל יפה נמסר בתגובה: "הגברת עמאש הגיעה לבית החולים ב- 19.6.13 לשם ביצוע לידה במועד. הלידה, שהסתיימה בעזרת ואקום, עברה בהצלחה, ולגברת עמאש נולדה בת בריאה, חמישית במספר. כמקובל, הועברה היולדת בתום הלידה למחלקת יולדות, שם אובחן, כעבור זמן קצר מאוד, כי היא סובלת מדימום נרתיקי מוגבר. היא הועברה באופן מיידי לחדר ניתוח לשם עצירת הדימום ובירור מקורו".

בבית החולים מסבירים כי "במהלך הניתוח התברר כי היולדת סובלת מקרע ברחם שנוצר, ככל הנראה, במהלך הלידה, ושהוא מקור הדימום. מאמצים משולבים, מוגברים ואינטנסיביים של הצוות הבכיר בבית החולים בתחומי הגינקולוגיה, הכירורגיה, ההרדמה, הטיפול הנמרץ והאנגיוגרפיה, נעשו במהלך היממה העוקבת על מנת לעצור את הדימום, שסיכן את חיי היולדת".

"בזמן זה קיבלה היולדת עשרות מנות של מוצרי דם, ביניהם תרופות לעצירת דימום (פקטור 7). בסיום כל הפעולות האלו, היא הועברה במצב יציב להמשך טיפול ביחידה לטיפול נמרץ כללי, שם הייתה מאושפזת כשבועיים במהלכם חזרה להכרה חלקית והחלה לנשום עצמאית. עם זאת, היא אובחנה כסובלת, ככל הנראה, מנזק נוירולוגי הדורש שיקום מתמשך".

עוד ציינו כי "בהתאם להמלצת הרופאים, תוך שיתוף מלא של משפחת היולדת לאורך כל התקופה בה שהתה בבית החולים, הוחלט על העברתה להמשך טיפול ושיקום בבית חולים ייעודי. בית החולים מצר על מצבה של האישה, יחד עם זאת, סמוך ובטוח כי נעשה כל הניתן בכדי להציל את חייה בהינתן מצב של קרע ברחם, שהוא סיבוך אפשרי במהלך לידה".

בבית החולים לווינשטיין אישרו לחדשות 2 באינטרנט כי המטופלת מאושפזת במחלקה לטיפול נמרץ לשיקום ההכרה.

הדיווח הגיע אל המייל האדום של חדשות 2 באינטרנט. גם אתם מוזמנים לשלוח אלינו סרטון, תמונה, סיפור או קישור לאתר שיעניין את כולנו. סיפור מעניין במיוחד עשוי להתפרסם גם במהדורה המרכזית בחדשות 2.