בן 13 נפלט ממערכת החינוך לאחר שעבר התעללות: "ניפצו לי את הנשמה לרסיסים"

כשהיה יונתן (שם בדוי) בן 11 הוא עבר התעללות ע"י נער מבוגר ומזה 4 חודשים מתגלגל ברחובות ללא טיפול מתאים. הסיבה לטענת הוריו: בפנימייה בה נקלט לא מאפשרים לו ללון בבית אחרי השעה 19:00 לאחר שאיים להתאבד, למרות שהוא סובל מסיוטים. בינתיים טרם נמצאה לו מסגרת מתאימה. יונתן: "רק רוצה להיות ילד רגיל כמו כולם"

"רוצה להיות כמו כולם" (חדשות 2)

אתמול נשמע בחטיבות הביניים ובתיכונים הצלצול שבישר את היציאה לחודשיים של חופש גדול. אבל בזמן שאלפי בני נוער ספרו את הדקות וחלמו על שעות ארוכות של שינה, צפייה בטלוויזיה ובטלה, יונתן (שם בדוי) ביקש רק דבר אחד: לחזור לספסל הלימודים ולמסגרת חינוכית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לפני כשנתיים נפל יונתן בן ה-13 קורבן להתעללות מצד נער המבוגר ממנו, שסחט אותו ועל פי החשד פגע בו גם מינית יחד עם נערים אחרים, ומאז הידרדר מצבו. הוא היה מעורב באירועים אלימים, ברח מהבית מספר פעמים, שוטט ברחובות ותחת איומיו של אותו נער עשה מעשים פליליים.

הוריו נותרו חסרי אונים ולעיתים, כשהמצב היה מחמיר, אף ביקשו להוציא אותו מהבית. יונתן התחיל להתגלגל בין מסגרות. בית ספר אחר בית ספר דחה את קבלתו בטענה כי אין לו מקום ואת תחילת שנת הלימודים בשנה שעברה עשה בחטיבת ביניים רגילה.

סיוטים, בכי, ואיום בהתאבדות

עם תחילת שנת הלימודים התחילו תלונות מבית הספר כי יונתן מתקשה להשתלב. הוא מטפס מעל השערים ובורח, אלים כלפי ילדים אחרים ואף באחת הפעמים ברח אל הקניון וחילק לילדים רכוש שלקח משם.

בבית הספר הרימו ידיים ולהורים הומלץ להעבירו לפנימייה. כשהוא רדוף ע"י טראומת ההתעללות, יונתן התקשה להסתגל למסגרת החדשה. הוא בכה הרבה, סבל מנדודי שינה, התלונן על סיוטים וסרב לאכול. בפנימייה הקימו ועדה כדי לחשוב כיצד לשלב את יונתן בכל זאת.

בתחילה הציעו להורים וליונתן כי יישן יום אחד בשבוע בפנימייה ובשאר הימים ילך לאחר השעה 19:00 לישון בביתו. אבל יונתן לא היה מסוגל. הוא סרב להישאר ללון בפנימייה ובאחת הפעמים אף איים כי יתאבד אם יחייבו אותו לישון בנפרד מהוריו.

"אני בסך הכל רוצה להיות כמו כולם"

בפנימייה כינסו ועדה נוספת. למרות ניסיונות השכנוע של אנשי הטיפול כי יונתן ישתלב באופן מלא בפנימייה, ההורים התעקשו כי בנם, הסובל מחרדה, יהיה לצידם בלילות וילון בביתו. חוות דעת פסיכיאטרית קבעה כי יונתן במצבו הרגשי הקשה לא מסוגל להיות במסגרת של פנימייה. לפי חוות הדעת, רק בעבודה אינטנסיבית וליווי יוכל הנער לאט לאט לבנות אמון במערכת ולהסתגל לסביבה שונה מהבית.

ועדה נוספת קבעה הסדר זמני לפיו יונתן יוכל להמשיך ולהיות בפנימייה עד 19:00 מדי יום. אלא שבאחד הימים הסתכסך יונתן עם נער אחר בפנימייה ואיים לשים קץ לחייו. אחרי אותו מקרה הפנימייה החליטה שהיא אינה יכולה להשגיח עליו עוד.

מאז יונתן מתגלגל ברחובות. "הם ניפצו לי את הנשמה לרסיסים. אני בסך הכול רוצה להיות ילד רגיל, להיות כמו כולם", אמר הנער לחדשות 2 באינטרנט בכאב.

פנימייה אחרת אליה נעשתה פנייה סרבה לקלוט אותו, בגלל שבית הספר בו יוכל להשתלב אינו נמצא בפנימייה ובנוסף בשל העובדה כי הנערים במקום גדולים ממנו. מנהל המקום חשש כי לאור ההתעללות שעבר, הנער עלול ליפול שוב קורבן לניצול וסחיטה. גם ההורים לא רצו כי בנם יגיע למקום.

דוח פסיכיאטרי: לשלב את הנער בפנימייה - בלי לינה

דוח פסיכיאטרי נוסף קבע כי הסידור האידאלי ליונתן הוא לשלב אותו בפנימייה בה שהה בתחילה מבלי שתכפה עליו לינה במקום. אבל בפנימייה מסרבים ומזה ארבעה חודשים ליונתן אין מסגרת. חרד ובמצב רגשי קשה הוא מסתובב ברחובות.

מחכה לחזור לבית הספר (חדשות 2)

הוריו מתקשים להחזיקו באופן מלא בבית, ואין מוסד לימודי שמסכים לקבל אותו אל חיקו, בתנאים המותאמים לו - מבלי שייאלץ לבכות בלילות. "אני רק רוצה שיהיה לו טוב", ביקשה האם, "שימצאו לו מסגרת, שישקמו אותו, שהוא יהיה מאושר ובריא".

מהעירייה נמסר בתגובה: "התקיימה ישיבה עם גורמי החינוך והרווחה המטפלים בנער ובמשפחתו, בשיתוף ההורים והנער. התקבלה תוכנית טיפול הנותנת מענה מיטבי לנער, בהתאם לצרכיו הייחודיים ובהסכמת ההורים".

הדיווח הגיע אל המייל האדום של חדשות 2 באינטרנט. גם אתם מוזמנים לשלוח אלינו סרטון, תמונה, סיפור או קישור לאתר שיעניין את כולנו. סיפור מעניין במיוחד עשוי להתפרסם גם במהדורה המרכזית בחדשות 2.