הורים בגן בבת ים: "הגננת דרשה מהילדים לנקות באקונומיקה"

הורים בבת ים לא הבינו מדוע ילדיהם חוזרים מהגן רעבים ומחקים תנועות של עישון, עד ששמעו את עדות הסייעת. על פי הטענות, עשתה הגננת שימוש בכספים שנועדו לקניית מזון לילדים, הכריחה אותם לנקות באמצעות אקונומיקה, עישנה לידם וקיללה אותם. משרד החינוך: "הטענות נבדקות. הגננת יצאה לחופשה עד סוף שנת הלימודים"

תלונות רבות על התנהלות הגננת. אילוסטרציה (חדשות 2)

כל הורה לילד בגן מכיר את החשש הזה: הילד נמצא הרחק ממך באחריות הגננת והסייעות, וקשה לדעת מה בדיוק נעשה מעבר לגדרות המוסד החינוכי. עבור ההורים של ילדי גן בבת ים, כך עולה מתלונות שהגיעו לחדשות 2 באינטרנט, החשש הפך למציאות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

סייעת הגן, שפוטרה מתפקידה, חשפה בפניהם תמונת מצב מדאיגה ביותר, שלפיה הגננת נהגה להורות לילדים לנקות לקראת הפסח בעזרת אקונומיקה, עישנה ליד הילדים ואף השתמשה בכספי הגן לקניית סיגריות ומצרכי מזון לביתה הפרטי. בנוסף, לדברי ההורים, הגננת הושעתה בתחילת השנה למשך שלושה חודשים מסיבה לא ברורה, אך הוחזרה לבסוף לגן. 

"התבררו לנו פרטים מאד מדאיגים לגבי הילדים שלנו", סיפר אביו של אחד מילדי הגן לחדשות 2 באינטרנט. "הסייעת סיפרה לנו שהגננת הייתה לוקחת מהכסף שאנחנו משלמים בתחילת השנה עבור אוכל לילדים, ומשתמשת בו לצרכיה. ביום שישי התפוצצו הדברים ומול כל ההורים היא הראתה קבלות של קניות שהיא ערכה עבור הגננת". לטענת ההורים, הסייעת פוטרה לאחר שסיפרה להם על המתרחש בגן.

האב פירט את המצרכים שהתברר שהגננת רכשה: "מדובר בחפיסות של סיגריות, מלאווח, יוגורט וכל מיני דברים שהיא לא אמורה לקנות. לאחר מכן, במהומה שהתפתחה בעקבות הגילוי, גילינו כל ההורים שהגננת עושה יותר מזה".

"לא הבנו למה הבת עושה כאילו היא מעשנת"

לדברי האב, הסייעת אישרה את הסיפורים ששמעו ההורים מילדיהם. "הגננת ביקשה מהילדים לנקות כיסאות ושולחנות עם אקונומיקה", אמר. "בהתחלה כל אחד חשב שהילד מתאר לו מקרה ספציפי, אך כשכולם חיברו את הסיפורים ביחד התחלנו להבין מה קורה".

שכנים שגרים ליד הגן והסייעת העידו גם שהגננת מעשנת ליד הילדים. "בהתחלה הבת שלי הייתה מחקה אותה וכאילו מחזיקה סיגריה ולא הבנו במה מדובר", אמר האב. "רק עכשיו הבנו מה קרה".

אם לאחד הילדים בגן התייחסה לשימוש שעשתה הגננת, לכאורה, בכספי ההורים. "אנחנו משלמים במשך השנה 1,200 שקל לגן לטובת אוכל לילדים", סיפרה. "הסייעת סיפרה לנו שהגננת נהגה לחסוך על חשבון ילדינו ולא הסכימה לקנות יותר משני כיכרות לחם ביום. הכמות הזאת לא הספיקה לכל הילדים וחלקם נותרו רעבים. בינתיים, להורים היא סיפרה כי הילדים מקבלים באמצעות הכסף קורנפלקס, פירות ומעדנים".

אם אחרת הוסיפה: "התברר לנו כי הגננת נתנה לסייעת רק 10 שקלים בכל יום ללכת לקנות פירות וירקות לכל הילדים בגן, פירות וירקות שעמדו להיזרק".

"כל הזמן נשמעות צעקות מהגן"

אם אחרת לילד בגן סיפרה כי לאחר שהסיפור נחשף על ידי הסייעת, הגיעו עשרות הורים לקחת את ילדיהם מהמוסד. שכנה המתגוררת בסמוך לגן, שהבחינה בהמולה שנוצרה במקום, סיפקה להורים פרטים נוספים על המתנהל בגן. "השכנה אמרו לנו שכל הזמן נשמעות צעקות מהגן", תיארה האם. "היא סיפרה שהגננת נהגה לצעוק על הסייעת וגם על הילדים. לטענתה, היא אף נהגה לקלל אותם ולעשן לידם".

"לפני שלושה חודשים הילדה חזרה מהגן עם בגדים אחרים", סיפרה אם נוספת. "שאלתי אותה מה קרה? היא אמרה שהבגדים התלכלכו באקונומיקה. מדברי הילדה התברר לי שהגננת אמרה לה לנקות עם החומר המסוכן. פנינו אל המפקחת בעניין וכל מה שעשתה הסתכם בכך שאמרה לגננת לחדול מכך".

ההורים פתחו בבירור ההתנהלות בגן. "מבדיקה שעשינו זו אינה הפעם הראשונה שהסייעת מתחלפת אצל הגננת הזו", טען אחד האבות. "יש שם תחלופה מסיבית של הסייעות".

הסייעת: "לא יכולה יותר לשתוק"

הסייעת שחשפה את הפרשה תיארה את התנהלותה של הגננת: "ידעתי שיש שם תחלופה בין הסייעות. אני עובדת בחברת כוח אדם. הועסקתי בגן במשך חמישה חודשים אך לא יכולתי לסבול יותר תחת הגננת. יש לה שיגעונות רבים שלא יכולתי לשאת יותר. שתקתי עד עכשיו כי דאגתי לפרנסה שלי אבל אני לא יכולה יותר לשתוק".

היא הוסיפה ופירטה את מעשי הגננת: "לא יכולתי להמשיך לראות כיצד היא שולחת אותי לקנות לה דברים מהכסף של הגן ובסוף היא עוד אומרת לי לחסוך בירקות ובאוכל של הילדים. זה חשוב לי. המפקחת אמרה לי שלא להגיע לגן עד שהעניין יתברר - אבל אני כבר התפטרתי".

בימים האחרונים הגננת יצאה לחופשה, ומונתה גננת מחליפה עד לתום לשנת הלימודים. מספר הורים מדווחים על שיפור בהתנהלות הגן. אחד ההורים מסכם: "היום הילדים שלנו במסגרת נורמלית. זה לא אומר שהילדים הבאים שיהיו אצל הגננת הזו יהיו במסגרת נורמלית".

הגננת לא תמשיך לעבוד בעיר

תגובת מחוז תל אביב במשרד החינוך: "טענות ההורים מתבררות באופן יסודי בימים אלו על ידי המפקחת על הגן. בתום הבירור, יחליט המחוז על המשך צעדיו. יצוין כי הגננת יצאה לחופשה עד סוף שנת הלימודים ומונתה ממלאת מקום במקומה".

תגובת עיריית בת ים: "הגננת הינה עובדת משרד החינוך. הוחלט שלא תמשיך לעבוד בגן זה ובמערכת החינוך בבת- ים".

הדיווח הגיע אל המייל האדום של חדשות 2 באינטרנט. גם אתם מוזמנים לשלוח אלינו סרטון, תמונה, סיפור או קישור לאתר שיעניין את כולנו. סיפור מעניין במיוחד עשוי להתפרסם גם במהדורה המרכזית בחדשות 2.