כך חושפים עובדים לאסבסט ללא מיגון

העובדים באתר הפסולת דודאים שבדרום מסכנים את חייהם - כך קובעת בדיקה של המשרד להגנת הסביבה שנערכה במקום, בעקבות תלונה שהגיעה למייל האדום של חדשות 2. לפי הבדיקה, יש באתר שאריות אסבסט, והעובדים חשופים - בלי שום ציוד מגן. תמיר סטיינמן עם התמונות

הרבה מאוד פסולת מסוכנת מגיעה מדי יום לאתר הפסולת דודאים שבנגב. בין ערימות הפסולת שתיעדנו כאן השבוע, בעקבות מידע שהגיע למייל האדום שלנו, מצאנו גם הרבה מאוד אסבסט, חומר מסוכן במיוחד לבריאות העובדים במקום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אני הפסקתי כי אני לא רוצה לחלות", מסביר עובד לשעבר ומספר על ההתנהלות במקום: "ראיתי איך צריך לטפל ואיך מטפלים עם חליפות ומסכות, ושם זה פתוח וזרוק, עף לכל עבר. זה מסוכן, אני ממש מפחד לעבוד במקום כזה. זו הפקרות".

בדיקה שערך בדודאים השבוע המשרד להגנת הסביבה אימתה את טענות העובדים. חומרי האסבסט, חלקם מפוזרים, חלקם בשקים, לא מוחזקים במקום מתוחם ולא מוטמנים בקרקע מיד עם הגיעם כנדרש.

חייבים להביא פרנסה

"אלו בהחלט בעבירות חמורות", מדגיש גיא סמט, מנהל מחוז הדרום במשרד להגנת הסביבה, "היינו מצפים לראות באתר הטמנה כפי שהיא נדרשת מהם".

לעובדים במקום אין מסכות וגם לא סרבלים מיוחדים שאמורים להגן עליהם. נשימה של סיבי האסבסט, כבר הוכח, גורמת לסרטן ריאות קטלני.

העובד לשעבר ניסה להזהיר את אלו שעדיין עובדים באתר - אך ללא הצלחה. "דיברתי עם הפועל. הוא אומר אין מיגון ואין מה לעשות - הוא חייב להביא פרנסה הביתה". גם עובדת נוספת לא מוכנה לעזוב. "אני רואה את האישה הזאת שבקושי מרוויחה 7,000 בחודש וחושב איך היא תממן את הטיפולים הסרטניים היא שמונה שנים שם אין סיכוי שהיא לא תהיה חולה", הוא מתריע.

באתר דודאים אומרים בתגובה כי האתר מופעל על ידי קבלן משנה שטוען שהחומר מגיע עטוף וסגור ונקבר בהתאם לנהלים. עם זאת, מדגישים באתר כי יערכו בדיקה מעמיקה בנושא ויסיקו מסקנות.

במשרד להגנת הסביבה לא מסתפקים בכך, ובקרוב יזמנו את מנהלי האתר לשימוע שאחריו יוחלט האם לפתוח בחקירה פלילית.

הדיווח הגיע אל המייל האדום של חדשות 2 באינטרנט. גם אתם מוזמנים לשלוח אלינו סרטון, תמונה, סיפור או קישור לאתר שיעניין את כולנו. סיפור מעניין במיוחד עשוי להתפרסם גם במהדורה המרכזית בחדשות 2.