החיילת שלא השתחררה מעולם מצה"ל - ונדרשת להעיד 5 פעמים בחודש

כמו כל צעירה בת גילה, בת אל מרשליק לא שוכחת את 24 בנובמבר, 2011 - היום האחרון שלה בשירות בצה"ל. או כך לפחות היא חשבה. כיום, 7 חודשים לאחר השחרור, צה"ל לא מרפה ממרשליק, ששירתה כשוטרת צבאית, ועדיין קורא לה להעיד בדיונים משפטיים, לפעמים עד 5 פעמים בחודש. הדיונים נוגעים לדוחות שנתנה לחיילים שכעת מערערים

מרשליק בתפקיד (חדשות 2)

השתחררתם מהצבא וחשבתם שבכך סיימתם את חובתכם לחברה ולצה"ל, פרט לשירות המילואים? לא אם אתם שוטרים צבאיים, כך נראה. בת אל מרשליק, חיילת משוחררת טרייה ששירתה כשוטרת צבאית תעבורתית בשנתיים האחרונות, גילתה כי גם זמן רב לאחר שחרורה היא עדיין נדרשת להתייצב בבתי הדין הצבאיים ולהעיד במסגרת דיונים משפטיים על דוחות שנתנה בתפקידה.

"בשנה האחרונה של השירות הייתי שוטרת צבאית בבסיס פילון ונתתי דוחות לאנשים כחלק מהתפקיד", מספרת מרשליק בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט. "החיילים שקיבלו את הדוחות יכולים לערער והתהליך לוקח הרבה זמן. כל הדוחות שהגיעו לטיפול עכשיו בערעור - אני נדרשת להגיע לבתי הדין השונים ולהעיד".

לא רוצה לבוא? פקודת מאסר

לדברי מרשליק, לא מדובר באירוע חד פעמי, אלא בסדרה מתמשכת של קריאות שיכולה להגיע עד לחמש פעמים בחודש שבו היא נדרשת להגיע, מביתה שבחצור, לבתי הדין השונים, מהצפון ועד הדרום. "כל נסיעה עולה לי מאה שקלים ולא מחזירים לי כסף על הנסיעות. לא מחזירים לי כסף על אובדן יום עבודה", היא מתלוננת. "אני לא מצליחה לעבוד בעבודה שלי וכשכבר מחזירים לי, זה אחרי חודשיים-שלושה לפחות".

"עדיין לא החזירו לי חלק גדול מהכסף. על יום עבודה שאני מפסידה הם מחזירים לי 95 שקלים. אמרתי לשופט שאין לי כסף והוא הוציא לי פקודת מאסר", מסבירה מרשליק. "אני חסרת אונים מול המערכת. אני לא יודעת מה לעשות. עוד מעט יפטרו אותי מהעבודה בגלל זה". לדברי מרשליק, רק לאחר פניית חדשות 2 באינטרנט לצה"ל כדי לטפל במקרה, יצרו עמה קשר גורמים בבתי הדין הצבאיים והציעו לסייע לה בהזזת כלל הדיונים שנקבעו, ובמסגרתם היא צריכה להעיד, לאותו היום.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה לטענות: "מתן עדות הינה חובה משפטית שמקורה בחוק. על מנת להקל על גברת מרשליק נעשו מספר פעולות, כגון ריכוז כלל העדויות הנוגעות לה למועדים מצומצמים ככל האפשר והעברת הדיונים מבית הדין ביפו לבית הדין בחיפה. למרות הקושי המובן, היא מחויבת על פי חוק להתייצב וכשלא עשתה זאת, השתמש בית הדין בסמכותו והורה על 'צו הבאה'. באשר לסוגיית התשלומים, רישום העדות והחזר התשלום מועברים אחת לחודש לגורמים הרלוונטיים ולכן התשלום יעשה כמקובל בימים הקרובים".

הדיווח הגיע אל המייל האדום של חדשות 2 באינטרנט. גם אתם מוזמנים לשלוח אלינו סרטון, תמונה, סיפור או קישור לאתר שיעניין את כולנו. סיפור מעניין במיוחד עשוי להתפרסם גם במהדורה המרכזית של חדשות 2.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת