אל המעיין? לא בשבת

בסוף השבוע האחרון הגיעו ערן וחבריו לטיול בקיבוץ עין הנצי"ב וביקשו לטבול במעיין. אנשי הקיבוץ הדתי סירבו בטענה כי מדובר בחילול שבת, למרות שהמעיין לא שייך למקום. "זה מתסכל", אומר ערן בזעם, "מה זה כאן, אירן?" הקיבוץ בתגובה: "לחברי הקיבוץ יש גם את הזכות שאווירת השבת שלהם לא תיפגע"

אין כניסה למעיין בשבת. ארכיון (חדשות 2)

ערן רוזנברג וחבריו בסך הכול רצו לנצל את סוף השבוע הקייצי וליהנות בחיק הטבע. אך מה שהחל כטיול שגרתי בבוקר שבת הסתיים בתסכול גדול, אחרי שהחבורה מחיפה הגיעה לטבול במעיין בעמק בית שאן - אבל שם אסרו עליהם להיכנס למקום בטענה לחילול שבת. הסיבה: המעיין נמצא בתוך הקיבוץ הדתי עין הנצי"ב, אך לא שייך לקיבוץ.

"זה פשוט מתסכל", אמר ערן בזעם לחדשות 2 באינטרנט. "כשהגענו למקום נתקלנו בשער ושלט עליו כתוב שאין כניסה למעיין. כששאלנו את השומר האם המעיין שייך לקיבוץ, הוא ענה בשלילה". גם כשהציעו המטיילים כי ישאירו את מכוניתם בחוץ וייכנסו לקיבוץ ברגל, סירבו המקומיים להכניס אותם.

ערן וחבריו החליטו שלא לוותר והזעיקו למקום משטרה. "השוטרים סיפרו לנו שזו לא הפעם הראשונה בה הם נתקלים בתלונות דומות, ושמבחינתם אין מניעה להיכנס לקיבוץ", משחזר ערן. ואולם ניסיונות השכנוע לא הועילו וגם אחראית הביטחון במקום סירבה לאפשר להם גישה.

"היא אמרה שהיא לא מתכוונת לפתוח את שער הקיבוץ בשבת ושאף אחד לא מורשה להיכנס", סיפר ערן. לדבריו, באותו הזמן יצא נער משער הקיבוץ וקיבל את פניהם של חבריו, שהגיעו למקום בבגדי ים. "היא נזפה בו ואמרה: 'אמרתי לך לא להביא יותר לכאן חברים בשבת'", ערן נזכר, "הוא חייך אליה - ונכנס".

בלית ברירה נאלצה החבורה לעזוב את המקום. "נהרס לנו הטיול", מחה ערן והוסיף כי אין בכוונתו לשתוק: "מה זה כאן, אירן? בסך הכול רצינו להיכנס ברגל למעיין שלא שייך לקיבוץ. לא לעשות רעש, לא להפריע. באיזו זכות הם מונעים מאיתנו גישה למעיין שלא שייך להם? ואם זה כל כך מפריע, למה לא מסדרים גישה חיצונית כדי שלא יצטרכו להיכנס?"

מקיבוץ עין הנצי"ב נמסר בתגובה: "המעיין מצוי בתוך שטח המשבצת של קיבוץ עין הנצי"ב ולא ניתן להיכנס למעיין בלי להיכנס לשטח המגורים של הקיבוץ. קיבוץ עין הנצי"ב הוא קיבוץ דתי וככזה לחבריו יש גם אי אלו זכויות כגון הזכות שאווירת השבת שלהם לא תיפגע. ציבור חילוני המגיע בשבת לשטח הקיבוץ אינו אמון על שמירת שבת כהלכתה ובמצב כזה כניסה לשטחי הקיבוץ כדי להגיע למעיין, גם אם היא נעשית ברגל, פוגעת באווירת השבת של חברי הקיבוץ".

הדיווח הגיע אל המייל האדום של חדשות 2 באינטרנט. גם אתם מוזמנים לשלוח אלינו סרטון, תמונה, סיפור או קישור לאתר שיעניין את כולנו. סיפור מעניין במיוחד עשוי להתפרסם גם במהדורה המרכזית של חדשות 2

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת