חייל אתיופי: "המ"מ כינה אותי כושי קטן ושחור"

חשד למקרה התעללות נוסף בצה"ל: לוחמים בנח"ל התלוננו נגד אחד ממפקדי המחלקה, בטענה כי זה נוהג להשפיל את חייליו ממוצא אתיופי ולהשמיע נגדם הערות גזעניות. באחד המקרים טוען חייל שמפקדו כינה אותו "כושי קטן ושחור" ובמקרה אחר בעט בחייל שדיבר על גולני. צה"ל: התלונה בבדיקה. ח"כ מולה: "לשלוח את המפקד הביתה"

השפיל את חייליו האתיופים. אילוסטרציה (רויטרס)

חשד למקרה התעללות נוסף בצה"ל: לוחמים בפלוגת חוד של גדוד בחטיבת הנח"ל התלוננו כי מפקד מחלקה בפלוגה נוהג להשמיע הערות על רקע גזעני נגד חיילים אתיופים במחלקה, כך נודע לחדשות 2 באינטרנט.

בין ההערות שהשמיע המפקד, לטענת החיילים, היו: "כושי קטן", ו"כושי שחור". עוד נודע, כי לפני כחודש לערך, בזמן ששני לוחמים בחטיבה שוחחו על גולני, אמר מפקד המחלקה לאחד מהם: "שב ברכב, אם לא - אני אזיין אותך במקום", ולאחר מכן הכה אותו. זאת, משום שלטענתו "החיילים דיברו על חטיבה אחרת שהיא לא הנח"ל".

"יש לתת לו עוד צ'אנס"

חיילים אתיופים שמשרתים במחלקה נפגעו מאוד מההערות הגזעניות וחיילים אחרים התלוננו על כך מספר פעמים למ"פ. ואולם, לטענתם, זה שב והדגיש בפניהם כי יש "לתת לו עוד צ'אנס".

ח"כ שלמה מולה, אמר בתגובה לפרסום בחדשות 2 באינטרנט: "אני חושב שעצם העובדה שבצבא יש מפקדים שמתבטאים בצורה כזו זו תעודת עניות למפקדים ולצה"ל. המפקדים צריכים לקחת את האחריות , להעניש ולהעמיד לדין את המגדפים האלה ללא משוא פנים. אם לא יעשו כן הצבא ייחשב כמי שנותן מחסה למעשה גזעני, מעשה של אפליה ורצוי שהצבא יעמיד לדין מיד את המפקד שגידף וקילל את החיילים יוצאי אתיופי".

"אין ספק שצריך להדיח אותו, המפקד חייב לעמוד לדין, צריך לשלוח אותו הביתה. אם לא יעשה זאת זה יחשב כדבר בלתי קביל ולא רק זה, יפגע במוטיבציית הגיוס של הצעירים יוצאי אתיופיה - צה"ל נחשב בעיניהם למעוז חיובי ואם הצבא לא ינקוט מעשה אחרי המקרה הזה, הצעירים יגידו שהם לא רוצים להתגייס. יש לנקוט צעדים מיידים, דרמטים ודרסטיים", הדגיש ח"כ מולה.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה לפניית חדשות 2 באינטרנט: "על פניו, מדובר בנושא חמור אשר אינו עולה בקנה אחד עם רוח צה"ל ועקרונותיו, ונמצא בבדיקה ע"י הגורמים הרלוונטיים. בצה"ל משרתים זה לצד זה חיילים ממגוון האוכלוסיות ומגנים כל התנהגות אשר עלולה לפגוע בתחושת השייכות של מגזר זה או אחר".

הדיווח הראשון הגיע אל המייל האדום של חדשות 2 באינטרנט. גם אתם מוזמנים לשלוח אלינו סרטון, תמונה, סיפור או קישור לאתר שיעניין את כולנו. סיפור מעניין במיוחד עשוי להתפרסם גם במהדורה המרכזית של חדשות 2.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת