"בוטחת רק בקלינטון לנשיאות"

בנאום שנשאה רעייתו של הנשיא ברק אובמה במהלך הוועידה הדמוקרטית היא אמרה כי "הבחירה אינה בין דמוקרטים לרפובליקנים, אלא באדם שלו יינתן הכוח לעצב את חיי ילדינו". את שמו של המועמד הרפובליקני דונלד טראמפ היא לא הזכירה פעם אחת, אך אמרה כי הנושאים שעומדים על סדר יומו של נשיא לא יכולים להסתכם ב-140 תווים"

המסע שיסתיים בבחירת נשיאה ראשונה לארצות הברית של אמריקה? ועידת המפלגה הדמוקרטית יצאה הלילה (שני) לדרכה בפילדלפיה - ועידה שבסופה תוכרז הילרי קלינטון למועמדת הרשמית לנשיאות ארה"ב מטעם המפלגה - אלא שעל החגיגיות של פתיחת הוועידה, שאמורה להזניק את קלינטון במירוץ לבית הלבן, מעיבה פרשה חדשה וגם סקרים לא מחמיאים. רעייתו של הנשיא ברק אובמה אמרה בנאום מרגש כי היא "בוטחת רק בה להיות הנשיאה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הבחירות האלה אינן החלטה בין דמוקרטים לרפובליקנים", אמרה. "אלא הבחירה באדם שלו יינתן הכוח לעצב את חיי ילדינו במשך ארבע או שמונה שנים מחייהם. יש רק אדם אחד בו אני בוטחת במשימה הזו: חברתנו הילרי קלינטון".

"הדבר שאני הכי מעריצה בה הוא שהיא מעולם ויתרה על שום דבר בחייה. היא לא מוותרת כשקשה", המשיכה אובמה. "כשאני חושבת על הנשיא אותו אני רוצה עבור הבנות שלי, היא האדם שאני רוצה בתפקיד: מישהי שיש לה את הכוח להחזיק מעמד, מישהי שמכירה את התפקיד ולוקחת אותו ברצינות".

קלינטון והסגן שבחרה, טים קיין (רויטרס)

"כשנשק גרעיני נמצא תחת שליטתך אתה לא יכול לקבל החלטות במהירות ולשלוף אמירות", אמרה אובמה, ברמיזה למועמד הרפובליקני דונלד טראמפ. "הנושאים שעומדים על סדר יומו של נשיא לא יכולים להסתכם ב-140 תווים". 

את שמו של המועמד הרפובליקני השנוי במחלוקת לא הזכירה אובמה אף לא פעם אחת, אך מצאה שלל דרכים לאזכר את דרכיו ועמדותיו. "אל תתנו לאף אחד לומר לכם שהמדינה הזו לא נפלאה ושצריך להפוך אותה לכזו", אמרה.

"הסיפור של המדינה הזו הביא אותי לבמה הזו, סיפור של אנשים שחיו את העבדות אבל המשיכו להיאבק ולעשות מה שצריך כדי שאני אוכל להתעורר כל בוקר בבית שנבנה על ידי עבדים", אמרה. "אני רואה את שתי הבנות שלי, שתי בנות שחורות שמשחקות עם הכלבים שלהן על מדשאות הבית הלבן. הסיפור הזה הביא לכך שכעת זה נראה מובן מאליו שאישה תוכל להפוך לנשיאה".

במהלך נאומו של מי שהיה יריבה של קלינטון, ברני סנדרס, הוא אמר כי "הילרי חייבת להפוך לנשיאה הבאה". סנדרס, שעלה לנאום מעט אחרי נאומה של אובמה, אמר כי "זה אמנם לא סוד שהילרי קלינטון ואני חלוקים מאד בנושאים רבים, אך היא תהיה נשיאה מעולה. עבדתי לצידה בסנאט והכרתי אותה כאדם שפועל למען זכויות הילדים. אני גאה לעמוד כאן לצידה". עוד הוסיף סנדרס כי קלינטון "מבינה שכוחנו כאומה הוא בגיוון שלנו. אנחנו הופכים חזקים יותר כששחורים, לבנים, לטינים, אסייתים ואפרו-אמריקנים עומדים מאוחדים". 

מוביל בסקרים אחרי הוועידה. טראמפ (רויטרס)

(רויטרס)

לאורך כל היום הראשון לוועידה, תחושה לא נעימה הגיעה מקבוצת תומכים, תומכיו של סנדרס שעדיין, למרות שבסנאטור מוורמונט הביע תמיכה בהילארי, תומכיו עדיין זועמים ומרגישים מרומים. באולם הוועידה ומחוצה לו נראו שלטים בגנות ממסד המפלגה הדמוקרטית והילארי, חלק מהתומכים הממורמרים זעקו מידי פעם במהלך הנאומים, אחרים מתחו על פיהם בד ועליו נכתב "הושתק על ידי המפלגה הדמוקרטית"

סנדרס אמר "אני מבין שיש כאן אנשים רבים בוועידה וברחבי ארה"ב שמאוכזבים מהתוצאות והליך המועמדות, אני חושב שיהיה הוגן לומר שאיש לא יותר מאוכזב ממני" עשרות אלפי תומכים נלהבים פקדו את מרכז Wells Fargo בפילדלפיה, שם נערכת הוועידה תחת הסיסמה "United Together" - זאת לאחר הפילוג במפלגה הדמוקרטית במהלך תקופת הפריימריז, לאחר התמודדותם של קלינטון וסנדרס זה מול זו על תפקיד המועמד הדמוקרטי לנשיאות.

ברני סנדרס - תמיכה חמוצה (sky news)
הוועידה מתכנסת בצל פרשת מיילים נוספת שמעיבה על החגיגה הגדולה של המפלגה הדמוקרטית: הפרשה האחרונה של הדלפת הודעות המייל של הוועדה הלאומית הדמוקרטית, שהובילו להתפטרותה אמש של מנכ"לית המפלגה הדמוקרטית, דבי וסרמן.

עובדה נוספת המעיבה על מה שאמור להיות הרגע הגדול של קלינטון, היא הסקר החדש שפרסמה אתמול רשת CNN, לפיו טראמפ גובר על קלינטון בבחירות הכלליות וזוכה ל-44 אחוזי תמיכה לעומת 39 אחוזים בלבד לקלינטון. עם זאת, הסקר נערך לאחר הוועידה הרפובליקנית - בה טראמפ זכה לסיקור תקשורתי נרחב בכל כלי התקשורת בארה"ב. רק לפני כשבוע, הפער לטובת קלינטון בסקרים היה לפחות עשרה אחוזים על פניו של טראמפ.