מלניה טראמפ: "דונלד יידע לשמור ארצנו בטוחה"

זה היה אמור להיות ערב חגיגי, אבל מתברר שטראמפ לא ילקק דבש בימים הקרובים: צירים בוועידה הרפובליקנית המתנגדים למועמד קראו לשינוי שיטת ההצבעה, קראו קריאות "בוז" - ועזבו את האולם. מלניה טראמפ, הנואמת המרכזית, שלחה מסר לקהל: "דונלד מנהיג גדול - הוא יידע לשמור ארצנו בטוחה"

שידור ישיר מהוועידה הרפובליקנית

האישה שעשויה להפוך לגברת הראשונה נאמה בפעם הראשונה: זמן קצר לאחר הדרמה שהתרחשה בוועידת המפלגה הרפובליקנית, כשמספר צירים המתנגדים לדונלד טראמפ נטשו במחאה את האולם, עלתה לנאום רעייתו של המועמד לנשיאות - מלניה טראפ. הזוג טראמפ נכנס לאולם לקול תשואות, ומלניה עלתה לבמה כנואמת המרכזית באירוע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני גאה מאוד על כך שבחרתם בו כמועמד שלכם לנשיא ארצות הברית", אמרה מלניה לקהל הצוהל. "דונלד ניחן במחויבות בלתי מתפשרת, הוא אינו מוותר לעולם. אם אתם רוצים מישהו שיילחם עבורכם ועבור המדינה שלכם - דונלד הוא האיש. הוא לעולם לא יאכזב אתכם".

"דונלד הוא מנהיג גדול וכעת הוא יעבוד בשבילכם. הוא יידע איך לשמור על ארצנו בטוחה", הוסיפה. "אנו זקוקים לתכניות שיביאו לצמיחה - בעלי מציע דרך חדשה של שינוי. הוא מתכוון לייצג את כל האזרחים ולא רק את חלקם: נוצרים, יהודים ומוסלמים; אפרו-אמריקנים והיספאנים. דונלד יעשה זאת טוב מכולם - הרבה יותר מכל אחד אחר, והוא מוכן לשרת ולהוביל את האומה הזאת כנשיא הבא של ארצות הברית".

הדרמה שאירעה לפני הנאום העיבה במעט על האווירה החגיגית בוועידה. מספר חברי מפלגה, המתנגדים למינויו של דונלד טראמפ כמועמד לנשיאות, התפרעו במהלך הוועידה וקראו קריאות בוז. המתנגדים דרשו לקיים הצבעה שמית של המדינות וניסו לשחרר את תומכי טראמפ מהמחויבות להצביע עבורו. את המהלך הובילה משלחת טקסס שתמכה בטד קרוז. לאחר שלא ניתן לצירים להשמיע את התנגדותם, הם נטשו את האולם.

מתח בפתיחה: קריאות בוז, מחאה - ומתנגדים שיצאו מהאולם

לפני נאומה של מלניה טראמפ, כאמור, מתנגדיו של המועמד הרפובליקני וקראו קריאות בוז. בתגובה לקריאות הבוז של המתנגדים ונטישת האולם על ידי חלק מהם, תומכי טראמפ השיבו בצעקות "אנחנו רוצים את טראמפ". לאחר יציאתם של המוחים מהאולם האווירה נעשתה חיובית ואוהדת בהרבה, כאשר מנחי האירוע וכמה מהנואמים שילהבו את הקהל. הדוברים שיבחו את טראמפ והתבטאו בגנותה של הילרי קלינטון, המועמדת הדמוקרטית. הדוברים טענו כי טראמפ יטפל היטב בנושאי ביטחון הפנים והכלכלה - בעוד שקלינטון אינה כשירה כלל לכהן כנשיאה הבאה של ארצות הברית.

אחד התוקפים החריפים של קלינטון בוועידה היה רודי ג'וליאני, ראש העיר ניו יורק לשעבר. הוא הזהיר כי מדיניותה ביחס לגבולות ארצות הברית תהיה מסוכנת לביטחון. ג'וליאני תקף גם את עמדותיה של קלינטון ביחס לדאע"ש, והזהיר כי היא מוכנה לקלוט פליטים מסוריה באופן לא מבוקר - כולל תומכים של ארגון המדינה האסלאמית.

העימות שהתרחש בתחילת בוועידה נוצר על רקע החרמת האירוע על ידי דמויות בולטות במפלגה כמו הנשיאים לשעבר ממשפחת בוש והמועמד לנשיאות בבחירות הקודמות טים רומני. מלבד בוש האב והבן ומיט רומני, גם המארח, מושל אוהיו ג'ון קייסיק, לא הגיע לפתיחת הוועידה. יש בכך אמירה משמעותית המצביעה על משבר אמון וחוסר שביעות הרצון בקרב חלקים במפלגה הרפובליקנית ממועמדותו של טראמפ לנשיאות.

תהפוך לגברת הראשונה? מלניאה טראמפ (רויטרס)

באופן מפתיע, מי שכן הגיע לוועידה וסיפק דרמה קצרה נוספת הוא הקומיקאי סטיבן קולבר, שעלה לבמה בתחפושת המוכרת מתכניתו ברשת CBS ולעג למועמדי עבר לתפקיד. קולבר גורש תוך זמן קצר מהבמה, לאחר שהספיק ללעוג למתמודדים הקודמים לתפקיד המועמד הרפובליקני ואף הצהיר: "אני יודע שאני לא אמור להיות פה - אבל בואו נהיה כנים, גם דונלד טראמפ לא".

במהלך הוועידה צפוי דונלד טראמפ להפוך באופן רשמי למועמד המפלגה בבחירות לנשיאות. במסגרת הוועידה צפויים הרפובליקנים לדון בדרכים להעלאת הביטחון האישי, שיפור הכלכלה האמריקנית ומעמדה של ארה"ב בעולם.

הוועידה הרפובליקנית נפתחת

בפתיחת הוועידה נאם רב שנשא תפילה להצלחתה של המפלגה עם המילים "אבינו שבשמיים". בין האישים שיישאו דברים בוועידה יהיו גם בנו של טראמפ ודמויות מפתח במפלגה שעמם טראמפ התעמת בעבר. טראמפ עצמו יישא דברים בוועידה רק ביום חמישי.

הוועידה מתקיימת תחת אבטחה כבדה ובצל המתיחות האחרונה בין שחורים ללבנים בארצות הברית וחברי הוועדה צפויים להתייחס לנושא. על פי דיווח בפוקס ניוז, מחוץ למתחם הוועידה נרשמו עימותים, בין היתר על רקע המחלוקת סביב זכויות להט"ב בארצות הברית.

כינוס הועידה הרפובליקנית, קליבלנד (רויטרס)

בסוף השבוע האחרון הכריז דונלד טראמפ כי בחר במושל אינדיאנה מייק פנס להיות סגנו. בשבת הצהירו השניים על המינוי במסיבת עיתונאים משותפת בניו יורק. "פנס היה הבחירה הראשונה שלי, אני מעריץ את העבודה שהוא עשה באינדיאנה", אמר טראמפ.

מקור רפובליקני שמקורב לנושא אמר לאתר "Roll Call", המסקר את המפלגה הרפובליקנית, כי הקשר בין טראמפ לפנס התהדק כאשר שיחקו גולף באחוזתו של טראמפ בניו ג'רזי בתחילת החודש. המועמדת לנשיאות מטעם המפלגה הדמוקרטית הילרי קלינטון מיהרה להגיב להכרזתו של טראמפ על פנס בחשבון הטוויטר שלו, וטענה כי בבחירתו את פנס, בחר טראמפ בשותף "מפלג ומאוד לא פופולרי".