הפריימריז בארה"ב: ניצחונות סוחפים לטראמפ וקלינטון

לילה מוצלח לטראמפ וקלינטון: איש העסקים הוכרז כמנצח בכל חמש המדינות שהצביעו אמש - פנסילבניה, מרילנד, רוד איילנד, קונטיקט ודלאוור. מזכירת המדינה לשעבר זכתה ב-4 מדינות, כאשר סנדרס גבר עליה ברוד איילנד. טראמפ לא היסס ללעוג ליריבתו: "אפילו הנשים לא אוהבות אותה". כל הנתונים

עוד לילה גדול לטראמפ, גם הילרי קיבלה חיזוק בדרך למועמדות הרשמית: לאחר סגירת הקלפיות בבחירות המקדימות שנערכו אמש (שלישי) בפנסילבניה, קונטיקט, דלאוור, מרילנד, ורוד איילנד - דונלד טראמפ הוכרז כמנצח בכולן, בדרך למועמדות של המפלגה הרפובליקנית לנשיאות - לאחר שה"דיל" של קרוז וקייסיק נגדו "קרס" ולא הביא לאף ניצחון מולו. הילרי קלינטון זכתה לניצחונות בפנסילבניה, במרילנד, בקונטיקט ובדלאוור, ואילו ברני סנדרס ניצח רק ברוד איילנד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בשלב זה לקלינטון יש 2,137 צירים (מתוכם 502 "סופר-צירים), כאשר דרושים לה 2,383 כדי לזכות לרוב מוחלט של נציגים במפלגתה. ליריבה סנדרס יש 1,306 צירים, מתוכם רק 42 "סופר-צירים". אצל הרפובליקנים טראמפ, לו 988 צירים, מתקרב עוד יותר לרף הדרוש - 1,237. לטד קרוז יש 563 צירים ולקייסיק רק 152.

לאור המדגמים במחנה הרפובליקני, הכריזו רשתות הטלוויזיה על טראמפ כמנצח הגדול במדינות פנסילבניה, דלאוור ומרילנד - שמזכות אותו בכל 125 הצירים שלהן, בזכות שיטת "המנצח לוקח הכל". ניצחונו של איל ההון ברוד אילנד ובקונטיקט אמנם מרשים, אך לא יניב לו את כל 47 הצירים שמוקצים לשתי המדינות, שמחלקות את קולותיהן באופן יחסי.

זמן קצר לאחר ההכרזה על ניצחונו, נאם טראמפ וטען כי מכיוון שזכה ביותר מ-60% בהצבעה בין שלושה מועמדים, אין ספק מי המנצח. "אנחנו עומדים לנצח את הילרי בקלות. זכרו, כולם אמרו שלא ארוץ, הנה אני רץ, כולם אמרו שלא אצליח, הנה אני מצליח, כולם חשבו שאני סתם נהנה, אבל אני מספר 1 מתחילת המירוץ הזה", אמר.

טראמפ חגג: 5 מדינות, 5 ניצחנות (רויטרס)

"לדעתי זה נגמר, החבר'ה האלה (קרוז וקייסיק) לא יכולים לנצח", הוסיף איש העסקים שהכריז על עצמו כמועמד ה"בלתי נמנע". בהמשך ניסה להקשות עוד יותר על קלינטון ו"לפצל" את הקולות, כאשר המליץ לסנדרס לרוץ מולה לנשיאות: "אני חושב שהדמוקרטים לא מתייחסים יפה לברני ואני ממליץ לו לרוץ כעצמאי".

כמו כן מתח טראמפ ביקורת חריפה על קלינטון: "הילרי תהיה נשיאה נוראית, היא לא מבינה כלום בעסקים, כמו בעלה. היא לא מבינה שום דבר במשרות, חוץ מהמשרה שלה. היא לא תהיה נשיאה טובה. הילארי לא תצליח להתמודד עם סין או אתגרים אחרים. אני אעשה הרבה יותר למען הנשים מהילרי. הייתה לה הזדמנות, היא פספסה".

טראמפ לא היסס לשלוף את הפרשות בהן נקשר שמה של קלינטון, בהן רצח השגריר בבנגאזי ופרשת המיילים: "מה שהילארי עשתה, על פי המומחים, זה מעשה פלילי. יהיה לי קל לנצח אותה, יותר קל מלנצח את המועמדים הרפובליקנים". לבסוף סיכם טראמפ, שהביע תקווה כי מפלגתו תפסיק לנסות ולסכל את מועמדותו: "הדבר היחיד שיש להילרי הוא הכרטיס הנשי, אבל אפילו הנשים לא אוהבות אותה - אם היא הייתה גבר היא לא הייתה מקבלת 5% מהקולות".

קלינטון עם 3 ניצחונות לפחות (רויטרס)

קלינטון: "מתייצבים מול מי שמנסה לפלג את ארה"ב"

"כל אחת מהמדינות האלה ברחבי ארה"ב שונה לחלוטין, אבל אנחנו עדיין מנצחים. קרוז וקייסיק פגעו בעצמם בעסקאות שלהם, כל מה שהם יודעים זה לעשות פוליטיקה, הם לא יודעים לבצע את העבודה", סיכם המתמודד השנוי במחלוקת.

בצד הדמוקרטי, קלינטון זכתה במרבית הצירים במרילנד, בדלאוור ובפנסילבניה לפי המדגמים. סנדרס זכה ברוב הצירים ברוד איילנד, בעוד הספירה בקונטיקט נמשכת, שם מסתמן עדיין קרב צמוד, עם יתרון של כאחוז לסנדרס לפי שעה.

קלינטון עלתה לבמה לאחר ההכרזה על ניצחונה השלישי ופיזרה הבטחות בחירות. "נסגור את הפערים בחברה האמריקנית ונפעל לכך ששירותי הרווחה יחוזקו ולא יופרטו", הכריזה בפני תומכיה. "אנו כדמוקרטים מסכימים גם על הגנה על זכויות של כל הקבוצות - להט"ב, נשים, אפרו-אמריקנים ואחרים", אמרה המועמדת שזכתה לתמיכה נרחבת בקרב קהל בוחרים זה.

"יש הרבה יותר דברים שמשותפים לי ולסנדרס מהבדלים ביננו", טענה קלינטון לגבי יריבה במפלגה, ועברה להתמקד במנצח הגדול של הלילה הזה אצל הרפובליקנים - טראמפ. "אנו מתייצבים כאן נגד מתמודדים שרוצים לפלג את ארה"ב, לפגוע בזכויות האזרח וזכויות העובדים. טראמפ התלונן שאני מנופפת 'בכרטיס הנשי'. אם להילחם למען זכויות הנשים זה נפנוף בכרטיס הנשי, אני אעשה זאת".

סנדרס הגיב מיד לאחר סגירת הקלפיות ואמר שימשיך בהתמודדות, מכיוון שלדבריו הוא המועמד בעל הסיכוי הטוב יותר לנצח את טראמפ. מאוחר יותר צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "עלינו לזכור תמיד כי הממשל בארצות הברית שייך לכולנו, ולא רק לאחוזון העליון לבדו".