"ירושלים בירתה הנצחית של ישראל"

המתמודד הרפובליקני החל את נאומו באיפא"ק בהצהרה לגבי העסקה עם אירן: "זו עיסקה רעה והיא אסון לישראל", ובהמשך הבטיח כי יעביר את שגרירות ארה"ב לירושלים. לפני הנאום הכריז כי ישראל תצטרך לשלם עבור סיוע צבאי מארה"ב

המתמודד הרפובליקני לנשיאות דונלד טראמפ נשא אמש (שני) דברים בפני הכנס של השדולה הפרו-ישראלית בוושינגטון (איפא"ק) ופיזר הצהרות אוהדות לישראל. את דבריו פתח בנושא האירני. "ראשית אני מתכנן לפרק את העסקה עם אירן", הצהיר, "אני איש עסקים כבר הרבה זמן ואני אומר לכם שהעסקה הזו היא אסון לישראל ולכל המזרח התיכון. למדתי את העסקה הזו יותר מכולם, אני מכיר אותה והיא עסקה רעה", הוסיף.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אירן מעורבת במלחמות בכל המזרח התיכון. עכשיו היא מנסה ליצור חזית נגד ישראל בגולן הסורי", ניתח טראמפ את ההתפתחות הביטחונית באזור. "אירן צריכה לשכוח ממחיקת ישראל מהמפה. אירן הפרה את התנאים של מועצת הבטחון ואיש לא עשה כלום - אנחנו נעשה", הבטיח.

טראמפ גם לא היסס להצביע על האשם בעיסקה עם אירן, הנשיא הנוכחי ברק אובמה. הוא הביע שמחה על כך שזו השנה האחרונה של אובמה כנשיא וזכה למחיאות כפיים מהקהל. "הוא הדבר הגרוע ביותר שקרה לישראל", אמר והוסיף גם ביקורת על האו"ם: "האו"ם הוא לא חבר של הדמוקרטיה, לא של החירות ובטח לא של ישראל". 

"נעביר את השגירות לבירה הנצחית של ישראל - ירושלים"

בהמשך, התייחס טראמפ לסכסוך הישראלי פלסטיני. "אף אחד לא צריך להכתיב לישראל איזה הסכם היא צריכה לקבל, זה צבוע וזה לא יקרה", הכריז, "כדי לעשות עסקה צריך שני צדדים. ישראל רוצה לשבת לשולחן המשא ומתן ללא תנאים והפלסטינים דחו כל עסקה שהוצאה, הם אפילו לא ענו", פירט טראמפ והבטיח: "אני אפגש עם נתניהו מיד ונעבוד יחד על מנת להביא שלום ויציבות לאזור".

טראמפ הוסיף ביקורת על הצד הפלסטיני ואמר: "זה לא יכול להיות שהילדים הפלסטינים רואים בטרוריסטים גיבורים. זה חייב להיפסק וזה ייפסק. יש שם תרבות של שנאה, צריך להפסיק את החינוך לשנאה ועכשיו". את הנאום חתם בהבטחה דרמטית: "נעביר את השגירות לבירה הנצחית של ישראל - ירושלים".

"ישראל תשלם בעבור הסיוע האמריקני"

במסיבת עיתונאים שערך לפני נאומו בוועידה, סיפק המתמודד הצהרה חריגה: "יש לי הרבה כבוד למדינות שמקבלות סיוע מארה"ב, אני אוהב אותן, אבל הן צריכות לשלם לנו כסף". כשנשאל האם ישראל גם נמנית בין אותן מדינות אמר טראפ: "כן, אני חושב שגם ישראל תשלם, היא יכולה להרשות זאת לעצמה".

דבריו של טראפ הלילה מגיעים לאחר שקלינטון עקצה אותו במהלך נאומה ואמרה כי כנשיאה היא אינה מתכוונת להיות ניטרלית ביחס לישראל. במהלך נאומה הבהירה קלינטון כי במידה ותיבחר לנשיאות, ביטחונה של ישראל יעמוד בראש סדר העדיפויות. "אני מקווה שנוכל לחתום על הסכם אספקת נשק לעשר השנים הבאות כדי לשפר את בטחונה של ישראל לעתיד הרחוק", הבהירה קלינטון. "אני מחויבת ליתרון הצבאי הישראלי".

המתמודדת הדמוקרטית הדגישה כי אחד הדברים הראשונים שתעשה כנשיאה הוא להזמין את ראש ממשלת ישראל לבית הלבן. בנוסף שיגרה קלינטון עקיצה לטראמפ שאמר בעבר כי כנשיא יתייחס לישראל באופן ניטרלי: "אנו צריכים לבחור במנהיג שיהיה מחויב לביטחונה ועתידה של ישראל, כל דבר אחר הוא לא מתקבל".

"אנו צריכים מנהיג נחוש ולא מישהו שאומר שהכל נתון למשא ומתן ושהוא יהיה ניטרלי", הבהירה קלינטון. "הביטחון של ישראל הוא לא נושא למשא ומתן".