טראמפ וקלינטון ניצחו בפלורידה, רוביו פרש מהמרוץ

דונלד טראמפ והילרי קלינטון יכולים להתחיל לחייך לאחר שסחפו את מדינת פלורידה וזכו בשלל הצירים שיש למדינה להציע. לאחר שהובס במדינתו על ידי איל הנדל"ן, הודיע הסנאטור פלורידה מרקו רוביו על פרישה מהמרוץ לבית הלבן. במקביל, רשם המועמד ג'ון קייסיק ניצחון חשוב מאוד במדינת אוהיו, בה הוא מכהן כמושל

קרב מכריע בבחירות המקדימות: דונלד טראמפ והילרי קלינטון ממשיכים לבסס את מעמדם כמועמדים המובילים לראשות שתי המפלגות, לאחר שרשמו אמש (רביעי) ניצחונות מרשימים במספר מדינות, ובראשן במדינת פלורידה המעניקה יתרון משמעותי במרוץ לבית הלבן 2016.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

טראמפ: "אנחנו נמשיך לנצח, לנצח ולנצח - למען אמריקה"

עבור הרפובליקנים היה מדובר בערב חשוב במיוחד, שכן שתיים מהמדינות הגדולות בהן נערכו הבחירות המקדימות - אוהיו ופלורידה - מעניקות למנצח את כל הצירים ובכך מהוות יתרון משמעותי למנצחים בהן. טראמפ גרף את כל הקופה בפלורידה, על 99 ציריה, ובכך הוביל לפרישתו של הסנאטור מרקו רוביו מהמירוץ הנשיאותי.

"אני מברך את טראמפ על הניצחון", אמר רוביו לתומכיו לאחר פרסום התוצאות, "יש לנו צוות נהדר, אבל לא היה לנו מה לעשות". רוביו, שבעבר נחשב למועמד מוביל לנצח בבחירות לראשות המפלגה, הוסיף עקיצה נגד טראמפ כשהצהיר כי "אנו צריכים מערכת חדשה במפלגה שלנו, כזו שרוצה לפתור בעיות לא רק לנצח בחירות. אנו צריכים להריץ נשיא שיאהב את כל האמריקנים".

רוביו וטראמפ. מי ינצח בפלורידה? (רויטרס)

טראמפ גרף ניצחונות גם באילינוי ובצפון קרוליינה, בהן קיבל 93 צירים יחד והעלה את מספר הצירים הכולל שלו ל-621, יותר מחצי מ-1,237 הצירים הדרושים לווידוא המועמדות מטעם המפלגה. ג'ון קייסיק, מושל אוהיו, גרף את כל צירי המדינה שלו - 66 במספר - ובכך יותר מהכפיל את מספר הצירים שבידיו. "אני מאוד שמח, אני האיש שיכול לנצח את הילארי קלינטון", אמר קייסיק בראיון שהעניק לרשת CNN. "אנשים סוף סוף מתחילים להבין את המסר. אנחנו רוצים לאחד את המדינה ולא לפלג אותה". במיזורי טרם הוכרז מנצח בקרב הצמוד בין טראמפ ליריבו העיקרי, טד קרוז, כאשר המנצח יקבל את כל 52 הצירים שלה.

במהלך הלילה כולם חיכו להופעה הטובה ביותר - נאומו של דונלד טראמפ, שגם הפעם לא אכזב והמשיך להקניט את כולם. "העיתונאים לא מצליחים לעשות את המתמטיקה כדי להבין את היתרון שלנו. אנחנו הסיפור הטוב ביותר, כותבים עלינו בכל העולם", אמר, "כולם נמשכים אלינו - גם דמוקרטים וגם שמרנים וגם אנשים שלא הצביעו אף פעם. אנחנו נמשיך לנצח, לנצח ולנצח - למען אמריקה", הוסיף המועמד השנוי במחלוקת.

קלינטון הגדילה את הפער: "הצבעתם למען מחר טוב יותר"

אצל הדמוקרטים, המנצחת הגדולה של הלילה הייתה ללא ספק הילרי קלינטון. מזכירת המדינה האמריקנית לשעבר ניצחה בבחירות המקדימות בפלורידה, אוהיו, צפון קרוליינה ואילינוי, וכעת מחזיקה ב-1,561 מתוך 2,404 הצירים הנחוצים לניצחון. בכך היא הגדילה משמעותית את הפער מיריבה ברני סנדרס, שמחזיק כעת ב-800 צירים בלבד ונראה כי אין אפשרות שיצליח להתגבר על ההפרש.

"אנו מתקרבים עוד צעד לניצחון בנובמבר", הכריזה קלינטון. "הצבעתם למען מחר טוב יותר. הנשיא הבא ישב במשרד ויקבל החלטות עבור כל אמריקני, עבור כל העולם. ראיתי את קבלת ההחלטות הקשה כמו חיסול אוסמה בין לאדן", אמרה שרת החוץ לשעבר.

קלינטון. תדחוק את סנדרס? (רויטרס)

קלינטון המשיכה את הקו שאפיין אותה בשבוע האחרון, והפנתה את חיצי הביקורת שלה לא כלפי יריבה במפלגה סנדרס, אלא לטראמפ. "כשאנו שומעים מועמד לנשיאות שרוצה לגרש מוסלמים ומהגרים, זה לא הופך אותו לחזק זה הופך אותו לטועה. כולנו צריכים ביחד לנצח את טראמפ".