תיעוד: המאבטחים קופצים על טראמפ

אחרי שעצרת הבחירות בשיקגו בוטלה בשל עימותים ומשיקולי ביטחון, הגיע המועמד לאירוע באוהיו ודיבר בפני תומכיו. אדם שחלף מאחוריו עורר את חשד המאבטחים – שהסתערו על טראמפ. כך זה נראה

בעקבות ביטול העצרת של דונלד טראמפ אמש (שישי), מחשש לשלום המפגינים, מצהיר היום המתמודד כי מדובר ב"בושה וחרפה". לדבריו, "האנשים שלנו היו מאוד נחמדים - אבל התגרו בהם והציקו להם". המועמד דיבר בעצרת בחירות באוהיו - אך אדם חשוד שחלף מאחוריו הקפיץ את המאבטחים שמיהרו לגונן על טראמפ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בינתיים, במערכת הפוליטית בארה"ב מבקרים את טראמפ בחריפות. היריב העיקרי של טראמפ, טד קרוז, אמר כי "האחריות היא אצל המפגינים שהחליטו לפעול באלימות - אבל בכל קמפיין, האחריות מתחילה בפסגה". לדברי קרוז, "כל מתמודד אחראי לתרבות הקמפיין שלו. כשיש לך קמפיין שמזלזל במצביעים, שתומך בפועל באלימות, שיש נגדו האשמות בשימוש באלימות פיזית נגד עיתונאים - נוצרת אווירה שרק מעודדת שיח מסוג זה", הסביר.

מתמודד נוסף במפלגה, מרקו רוביו, התנסח בצורה דומה. "אני חושב שמר טראמפ צריך להכיר בכך שהרטוריקה בה השתמש בחלק מהאירועים שלו תאם למה שרואים בעצרות שלו. בפוליטיקה, יש השלכות לדברים שאנשים אומרים". עם זאת, הוא סייג את דבריו והוסיף כי "ניכר מהתמונות כי חלק מהמפגינים נטלו חלק במאמץ מאורגן לפוצץ את העצרת. זה לא דבר שקורה באופן עצמאי".

ג'ון קייסיק, שמתמודד גם הוא על המועמדות הרפובליקנית לנשיאות, היה חריף יותר בדבריו. "הלילה, זרעי הפיצול שטראמפ זורע במשך הקמפיין כולו סוף סוף הניבו פרי - וזה היה מכוער", נכתב בהודעה מטעם הקמפיין שלו.

קלינטון: "אין מקום לאלימות בפוליטיקה שלנו"

גם למתמודדים הדמוקרטים היה, כמובן, מה לומר על ביטול העצרת. "השיח המפצל שאנו עדים לו צריך להדאיג עמוקות את כולנו - לאלימות אין מקום בפוליטיקה שלנו", נכתב בהצהרה מצד המתמודדת הילרי קלינטון. ברני סאנדרס הסתפק בציוץ בטוויטר: "נמשיך לקרב בין האנשים. לא נאפשר לדונלד טראמפים של העולם לפצל אותנו".

טראמפ: "נפגע חופש הביטוי" (רויטרס)

טראמפ עצמו התייחס לביטול העצרת בשוויון נפש. "קיבלנו החלטה לא להתקדם עם האירוע, למרות שנעשתה פגיעה בחופש הביטוי שלנו", טען, "אני לא רוצה לראות מישהו נפגע, ולכן החלטנו לדחות את האירוע בתיאום עם כוחות הביטחון". עם זאת, טראמפ הבהיר כי "מעולם לא נפצע מישהו באירוע שלנו, או לפחות נפצע באופן משמעותי". עם זאת, היום נאלץ לבטל עצרת נוספת, שתוכננה להתקיים באוהיו, אחת מחמש המדינות בהן ייערכו בחירות מקדימות ביום שלישי הקרוב, לאחר שהשירות החשאי לא הספיק לסיים את ההיערכות הנחוצה במקום האירוע.