"סופר טיוזדיי": ניצחונות סוחפים לטראמפ וקלינטון

קלינטון זכתה בצירי 7 מדינות ופתחה פער גדול מיריבה, סנדרס, שהסתפק ב-4. אצל הרפובליקנים: טראמפ הוכרז כמנצח הגדול וזכה גם הוא ב-7 מדינות. קרוז הסתפק באוקלהומה, טקסס ואלסקה, רוביו רק במינסוטה

מאות אלפי אמריקנים הצביעו במהלך "יום שלישי הגדול" ("סופר טיוזדיי"), בתקווה להכריע מי יהיו המועמדים הסופיים בבחירות לנשיאות. על פי המדגמים, דונלד טראמפ והילרי קלינטון רשמו הישגים וחיזקו עוד יותר את היתרון שלהם. טד קרוז ניצח בטקסס, מדינת הבית שלו ויעד חשוב בדרך לבית הלבן - ובכך הפך עצמו למועמד משמעותי.

לעדכונים נוספים ולהעברת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי מדגמים שהתפרסמו במהלך הלילה, טראמפ ניצח בשבע מתוך 11 מדינות בהן נערכו הבחירות המקדימות למפלגה הרפובליקנית. מנגד, בצד הדמוקרטי, קלינטון מסתמנת כמנצחת הגדולה של הפריימריז, לאחר שגברה על יריבה ברני סנדרס בשבע מדינות. סנדרס עצמו הסתפק בניצחון ב-4 מדינות בלבד.

בבחירות למפלגה הדמוקרטית ניצחה קלינטון בג'ורג'יה, ורג'יניה, אלבאמה, טנסי, ארקנסו, טקסס ומסצ'וסטס. ברני סנדרס ניצח בוורמונט, מדינת הולדתו, באוקלהומה וככל הנראה גם בקולרדו ומיניסוטה. בבחירות למפלגה הרפובליקנית ניצח טראמפ בג'ורג'יה, אלבאמה, טנסי, ארקנסו, מסצ'וסטס, וורג'יניה וורמונט. מלבד טקסס, קרוז ניצח באלסקה ואוקלהומה.

"זה ערב מדהים", אמר טראמפ בפלורידה. "ברגע שהבחירות המקדימות יגמרו אני עומד לתקוף את הילרי קלינטון". קלינטון, מצידה, בירכה על ניצחונה והחמיאה גם ליריבה סנדרס. "דמוקרטים הצביעו הלילה כדי להסיר את המחסומים", אמרה. "אני מברכת את סנדרס על תחרות נחושה".

קלינטון שיגרה עקיצה לעבר טראמפ: "אמריקה לא צריכה להיות מעולה שוב, היא כל הזמן מעולה. הרטוריקה שאנו שומעים בצד השני מעולם לא הייתה נמוכה כל כך. זה לא יעבוד להם (לרפובליקנים)".

ניצחה ב-7 מדינות. קלינטון

המועמד הרפובליקני טד קרוז, שעד עתה נראה כיחיד שיכול לאיים על טראמפ, קרא לכל המועמדים האחרים להסיר מועמדותם ולתמוך בו על מנת לנצח את המיליארדר. "אנחנו היחידים שניצחו את טראמפ בשלוש מדינות - אני קורא לכולנו להתאחד, זו הדרך היחידה", הצהיר בעצרת בחירות. במרוץ הרפובליקני נמצאים שני מתמודדים נוספים - בן קרסון וג'ון קייסיק - וההערכות הן כי הם קרובים לפרישה מהמירוץ.

בסך הכל צברה קלינטון ביממה האחרונה 435 צירים, ובכך חצתה את קו האלף כשהיא מחזיקה סך הכל ב-1,007 צירים לעומת 371 הצירים של סאנדרס, מהם 284 הגיעו מסופר טיוזדיי. כדי לזכות במועמדות, על המועמדים לצבור 2,382 צירים בסך הכל. 

אצל הרפובליקנים התמונה מורכבת יותר, כאשר גם אחרי הסופר טיוזדיי מחזיק טראמפ ב-274 צירים בלבד, כש-192 נצברו במהלך היממה האחרונה, לעומת טד קרוז שמחזיק בקולותיהם של 132 צירים ומרקו רוביו שמחזיק ב-82 בלבד. כדי לזכות במועמדות הרפובליקנית צריך מועמד לקבל את קולותיהם של 1,237 צירים, כך שהתמונה רחוקה מלהיות מוכרעת.