הבחירות לנשיאות ארה"ב: הערב הגדול של קלינטון וטראמפ

דונלד טראמפ והילרי קלינטון יכולים לסמן לעצמם ניצחון נוסף בדרך לבית הלבן. בבחירות המקדימות לראשות הרפובליקנים בד. קרוליינה ניצח טראמפ בפער ענק. אצל הדמוקרטים הקרב היה צמוד יותר ובסופו גברה קלינטון על סנדרס. ג'ב בוש הודיע על השהיית הקמפיין

המרוץ מתחמם: הילרי קלינטון ודונלד טראמפ רשמו הלילה (ראשון) ניצחונות חשובים בדרך לבית הלבן לאחר שניצחו את יריביהם בבחירות המקדימות לנשיאות ארה"ב. קלינטון ניצחה את ברני סנדרס בקרב על ראשות המפלגה הדמוקרטית במדינת נבדה בפער של חמישה אחוזים. אצל הרפובליקנים בדרום קרוליינה, טראמפ לא התקשה כלל וניצח בפער גדול כשמרקו רוביו וטד קרוז צמודים בקרב על המקום השני.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

דונלד טראמפ ממשיך לבסס את מעמדו כמתמודד המוביל לראשות המפלגה. המיליארדר הצבעוני ניצח בדרום קרוליינה בפער ניכר מהמקום השני, כשהוא זוכה ב- 33% מהקולות. טראמפ ניצל את נאום הזכייה שלו ותקף את התקשורת ופרשניה הפוליטיים בארצו. "הם ממש גאונים, הפרשנים", אמר טראמפ לתומכיו, "הם אומרים שמועמדים יפרשו והקולות יתאחדו נגדי. אבל הם לא מבינים שחלק מהקולות גם יעברו אלי".

הקרב על המקום השני היה צמוד מאוד והשתנה במהלך הלילה. תחילה היה זה טד קרוז שהוביל בפער קטן, אולם ככל שחלפו השעות ויותר ויותר קולות נספרו, עקף מרקו רוביו והתבסס במקום השני. עם ספירת 99 אחוזים מהקולות, רוביו מוביל על קרוז בפער קטנטן של 0.2% כשהוא זוכה ל-22.5% תמיכה.

בוש הודיע על פרישה

הסיפור העצוב של הערב מגיע מכיוונו של ג'ב בוש שהודיע על השהיית הקמפיין לנשיאות. בוש שסיים במקום הרביעי הודיע על הפרישה לאחר שלא הצליח לרשום שום הישג באף מדינה שהתקיימה בה בחירות מקדימות. מושל פלורידה לשעבר לא הצליח לשחזר את השיגי אחיו ואביו שכיהנו בעבר כנשיאי המדינה.

"תושבי איווה, ניו המפשייר ודרום קרוליינה הכריעו, והלילה אני משהה את הקמפיין", אמר בוש לקול אכזבת תומכיו. כאשר הכריז בוש על מועמדתו סומן כמנהיג המפלגה שיתמודד חזק בקרב על הנשיאות, אך ככל שחלף הזמן התדרדר מעמדו עד להודעת הפרישה.

קלינטון מנצחת בהפרש קטן

מועמדת המפלגה הדמוקרטית הילרי קלינטון יכולה לנשום לרווחה לאחר שעברה את המשוכה הקשה שהציבה לה מדינת נבדה. לאחר ספירה של יותר מ- 90% מקולות המצביעים עולה כי קלינטון ניצחה בהפרש של 4% עם 52.6% מהקולות לעומת 47.4% שקיבל יריבה סנדרס.

"לכל מי שיצא לכל פינה בנבדה עם נחישות ותעוזה: זה ניצחון שלכם. תודה", צייצה קלינטון בחשבון הטוויטר שלה מיד לאחר הפרסומים בתקשורת האמריקנית ועוד לפני שעלתה לנאום הניצחון שלה שנשאה מול תומכיה בלאס וגאס. "הטילו בנו ספק, אבל אנחנו לא פיקפקנו בעצמנו", אמרה המנצחת הגדולה של הערב.

לא מתייאש. ברני סנדרס (רויטרס)

ברני סנדרס שרשם הפסד שני בבחירות מיהר לברך את קלינטון על הניצחון. אולם למרות הברכות על הניצחון הבהיר סנדרס לתומכיו כי למרות ניצחון קלינטון "הקמפיין שלנו יכול לנצח בכל מקום". "אני מאוד גאה בקמפיין, לפני חמישה שבועות עוד פיגרנו ב- 25% והיום סיימנו בקרב צמוד".

התקשורת האמריקנית דיווחה כי חל עיכוב בתוצאות בשל שיעור הצבעה גבוה במיוחד. בנבדה ישנם מיעוטים רבים, שאת לבם קלינטון כבשה, אבל גם הרבה צעירים, שנטו לכיוון סנדרס. ב-2008, כ-15% מהמצביעים בוועידת הבחירה בנבדה היו היספאנים ועוד 15% היו אפרו-אמריקנים. משכך, סנדרס השקיע מאמצים גדולים בתקופה האחרונה על מנת לזכות באהדתם, וביום חמישי זכה לתמיכה הרשמית של הוועד האפרו-אמריקני במדינה.