אובמה: מאמין שטראמפ לא יהיה נשיא

הנשיא האמריקני המכהן לעג לכישורים של המתמודד הרפובליקני הקיצוני טראמפ וטען: "צריך לקבל החלטות קשות, זה לא כמו שיווק". גם על המתמודדים קרוז ורוביו הנשיא העביר ביקורת, בעוד קלינטון קיבלה ממנו שבחים מסויגים. טראמפ השיב למתקפה: "הוא נשיא גרוע, כך שממנו זה מחמאה"

המרוץ לנשיאות מתחמם - והנשיא הנוכחי מתערב: ברק אובמה, שנכנס לשנתו האחרונה בבית הלבן, לא הצהיר עד כה רשמית על תמיכה בהילרי קלינטון אך חלק לה שבחים ו"עקץ" מדי פעם את חלק מיריביה, בהם ברני סנדרס. הלילה (בין שלישי לרביעי) אובמה עלה למתקפה מול המועמד הרפובליקני שמדיר שינה מעיני הממשל - דונלד טראמפ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במסיבת עיתונאים בקליפורניה, בתום פגישה עם מנהיגים מאסיה, אמר אובמה ש"להיות נשיא זה קשה יותר מלהיות בתכנית ריאליטי" - ברמיזה ברורה לטראמפ, שהגיש והפיק בעבר את התכנית "המתמחה". אובמה הוסיף לתקוף וציין מפורשות את שמו של היריב: "אני ממשיך להאמין שהוא לא יהיה נשיא, זה לא מתאים".

אובמה הוסיף כי הערכתו לפיה טראמפ לא יזכה בנשיאות מבוססת על "האמון הרב שיש לי בעם האמריקני, שיודע להבדיל בין מנהיגות לבין תכנית אירוח או ריאליטי. זה לא עניין של קידום או שיווק, מנהיגות זו עבודה קשה והציבור סומך עלינו שנצליח. אסור לחשוב 'מה נעשה כדי להיכנס לחדשות היום' - צריך לקבל החלטות קשות גם אם אנשים לא אוהבים, זה בדיוק ההיפך מהתחנפות".

מודאג מזהות המחליף. אובמה (רויטרס)

"מאמין שהציבור יקבל החלטה הגיונית בסוף"

לא רק לטראמפ אובמה "חלק שבחים": גם את טד קרוז, אחד המועמדים הבולטים במפלגה הרפובליקנית ונציג קבוצת "מפלגת התה" הקיצונית, ביקר אובמה שאמר כי "יש את אלו שמפרשים באופן מאוד הדוק את החוקה - עד שזה נוגע לבחירת שופט עליון". דבריו היוו התייחסות להתנגדות של קרוז למינוי שופט דמוקרטי כמחליף לשופט סקאליה שנפטר בסוף השבוע.

גם את רוביו עקץ אובמה: "יש מועמד שקידם חוק הגירה, בו אני תמכתי, וכעת הוא מנסה לברוח ממנו". בהמשך ציין אובמה חלק מ"דרישות התפקיד" מהאיש - או האישה - שיחליפו אותו בבית הלבן: "יש צורך לשקף את החשיבות של המשרד, לתת ליתר מנהיגי העולם את הביטחון שאתה יודע את שמם ומכיר את ההיסטוריה של עמם".

"מי שיעמוד איפה שאני עומד כעת צריך לשאת איתו את הצפנים הגרעיניים וביכולתו להורות לבני 21 להיכנס לקרב - הוא גם צריך לדאוג שהבנקים לא קורסים, ולפתור צרות של 20 מדינות אחרות שסובלות מקשיים או תלויות בנו", סיכם אובמה. "העם האמריקני הוא ציבור הגיוני, ואני מאמין שהם יקבלו החלטה הגיונית".

במי אובמה יתמוך בסוף? (רויטרס)

טראמפ לא נשאר חייב

על הילרי קלינטון אמר אובמה: "אני מכיר אותה יותר מאשר את ברני סנדרס כי היא שירתה כשרה תחת כהונתי, והיא הייתה מזכירת מדינה יוצאת דופן. בחלק מהנושאים היא מסכימה איתי יותר מאשר ברני, אבל יש סוגיות שבהן זה הפוך - עוד לא למדתי את כל העמדות שלהם לעומק". בהומור האופייני שלו סיכם אובמה: "אני די שמח מכך שאני לא מתמודד".

טראמפ השיב לו בנאום פומבי בדרום קרוליינה, בה ייערכו בקרוב הבחירות המקדימות: "הוא עשה עבודה כל כך גרועה כנשיא, המתקפה שלו היא דווקא מחמאה גדולה עבורי".