ניצחון ראשון לסנדרס בניו המפשייר

עיירה קטנה בניו המפשייר תסמן את המשך המרוץ? רק 9 תושבים בדיקסוויל נוטץ' הגיעו להצביע, והסנאטור מוורמונט גרף 4 קולות לעומת 0 מצביעים ליריבתו קלינטון. טראמפ אמנם מוביל בסקרים, אך הפסיד בהצבעה הראשונה. ומה אומרים הסקרים האחרונים?

הישג ראשון. סנדרס (רויטרס)

לזה קוראים מדגם קטן: ההצבעה בבחירות המקדימות (פריימריז) בניו המפשייר, שנחשבת למשמעותית וגורלית עבור מועמדים רבים, נפתחה הבוקר (שלישי). העיירה הקטנה דיקסוויל נוטץ' הייתה הראשונה להתחיל - ולסיים - את ההצבעות: 9 אנשים בלבד הצביעו בתקווה לסמן את המשך התוצאות. כצפוי, המועמד הדמוקרטי ברני סנדרס - שזוכה לתמיכה גדולה בניו המפשייר - זכה בכל ארבעת הקולות של המצביעים הדמוקרטים, בעוד איש לא הצביע עבור הילארי קלינטון. אצל הרפובליקנים טראמפ גרף שני קולות, אך הפסיד ליריב מפתיע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

סנדרס מוביל בסקרים האחרונים בפער דו ספרתי (61% לעומת 35%) על קלינטון, ובמטה של המועמד היהודי בן ה-74 מקווים להמשיך במומנטום - לאחר ההפסד הצמוד באייווה. בעיירה הקטנה הצביעו גם חמישה רפובליקנים: שלושה מהם תמכו בג'ון קייסיק, מושל אוהיו, שזוכה לתמיכה במדינה - בעוד טראמפ קיבל שני קולות. המועמדים האחרים, בהם טד קרוז, מרקו רוביו וג'ב בוש, נותרו מאחור לפחות בשלב זה.

הפסידו בהצבעה הראשונה. טראמפ וקלינטון (רוייטרס)

אתמול, שעות לפני ההצבעה, פנו סנדרס וקלינטון פעם אחרונה למצביעים וניסו לגייס תמיכה. הסנאטור סנדרס, שנישא על גבי הופעה מוצלחת בתכנית הבידור SNL, אמר לקהל כי "הקמפיין הזה נוגע לחשיבה מחוץ לסטטוס קוו - להבין איך אנחנו רוצים שהמדינה תיראה". הוא הוסיף, לפני קהל משולהב, כי "זה לא צודק שמיליוני משפחות ייאבקו לשלוח את הילדים לקולג' ורבים מהם חיים ללא ביטוח בריאות".

הוא הדגיש כי "אף נשיא לא יכול לעשות זאת לבד, צריך מיליונים שידברו בקול ברור". לעומתו, קלינטון שבה והדגישה כי לא תעלה מסים על מעמד הביניים: "עלינו לדמיין וליצור יחד ממשלה עבור העם ולמענו".

אצל הרפובליקנים צפוי גם כן מרוץ צמוד, וההערכה היא כי לפחות מועמד אחד שיזכה לתמיכה מועטה יפרוש - ובכך יוביל לשינויים במרוץ. טראמפ מוביל כעת עם 31%, רוביו במקום השני עם 15%, טד קרוז שזכה באייווה קיבל 13% בסקר האחרון, קייסיק עם 11%, ג'ב בוש עם 10%. המועמדים שנמצאים בפער ניכר הם: קרלי פיורינה וכריס וכריסטי עם 5% ובן קרסון עם 3%.