ראש הממשלה נתניהו לשגריר ארה"ב בישראל: היחסים איתנים כסלע

בפגישה עם השגריר האמריקני אמר ראש הממשלה: "אני מצפה לעבוד יחד עם הנשיא אובמה במטרה להמשיך ולחזק את הקשרים ולקדם את היעד של שלום וביטחון". השגריר שפירו השיב: "מצפים להמשך שיתוף הפעולה הקרוב עם ממשלתך"

נתניהו ושפירו, היום (עמוס בן גרשום, לע"ם)

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש בצהריים בירושלים עם שגריר ארצות הברית בישראל דן שפירו, ובירך על ניצחונו של הנשיא ברק אובמה בבחירות. נתניהו אמר לו כי יפעל לחזק את הקשר עם הממשל האמריקני ועם הנשיא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני מבקש לברך את הנשיא אובמה על בחירתו מחדש", אמר ראש הממשלה. "אני חושב שארצות הברית הוכיחה שוב למה היא הדמוקרטיה הגדולה ביותר בעולם".

על רקע הדיווחים הרבים על מתיחות קשה בינו לבין אובמה אמר נתניהו כי "היחסים הביטחוניים בין ארצות הברית וישראל איתנים כסלע. אני מצפה לעבוד יחד עם הנשיא אובמה במטרה להמשיך ולחזק את הקשרים הללו ולקדם את היעד של שלום וביטחון. אני מבקש לברך בשם העם בישראל את הנשיא, הגברת הראשונה, סגן הנשיא והגברת ביידן, משפחותיהם והעם האמריקני".

שגריר ארה"ב: "הישראלים שותפים לערכים שלנו"

שפירו מצדו הודה לראש הממשלה בשם הנשיא אובמה וסגנו. "הנשיא נהנה משיתוף פעולה ביטחוני קרוב איתך ועם ממשלתך במהלך כהונתו הראשונה, ואנו מצפים להמשיך זאת במהלך הכהונה השנייה", אמר. "האמריקנים גאים מאוד בשיטה שלנו, בערכים הדמוקרטיים ובבחירות החופשיות שלנו. כמובן שהישראלים שותפים לאותם ערכים".

מוקדם יותר שלחה לשכת ראש הממשלה מסרונים לדוברי חברי הכנסת והשרים וביקשה מהם לעדכן את הלשכה לפני כל ריאיון לתקשורת. זאת בשל חשש מהתבטאויות "לא דיפלומטיות". בחודשים האחרונים דווח על הידרדרות ביחסים בין ברק אובמה לבנימין נתניהו ובתקופה האחרונה פועלים שני הצדדים להנמיך את הלהבות.

ליברמן: נמשיך לטפח את הידידות

שר הביטחון ברק הדגיש הבוקר לאחר בחירת אובמה את הידידות ואת שיתוף הפעולה עם הממשל האמריקני. "אין לי ספק שממשל אובמה ימשיך במדיניות שיסודה תמיכה בביטחון ישראל ומאמץ להתמודד עם האתגרים שמציב האזור בפני כולנו, תוך חתירה להתקדמות בתהליך המדיני", אמר ברק. "אני מאמין שבמסורת הידידות העמוקה ועל רקע הניסיון המשותף שנצבר עם הנשיא אובמה ניתן יהיה להתגבר גם על הבדלים בעמדות במידה שיהיו".

גם שר החוץ אביגדור ליברמן בירך את נשיא ארצות הברית על היבחרו לכהונה נוספת. "יחד עם הנשיא אובמה נמשיך לטפח ולשמר את הידידות הגדולה בין המדינות והעמים המבוססת על ערכים משותפים ונמשיך לפעול יחד עם ארצות הברית לחיזוקה של מדינת ישראל ולשמירה על האינטרסים האסטרטגיים החיוניים שלה", הבהיר ליברמן.