אירן לאובמה: "פרק את ישראל מנשק גרעיני"

זכיית אובמה בכהונה נוספת בבית הלבן עוררה גל הודעות תמיכה וברכה ממנהיגי העולם. באירופה הדגישו את שיתוף הפעולה, ואילו באירן הגיבו לראשונה לניצחון הנשיא המכהן וכמובן שלא שכחו את ישראל: "עלייך לסיים את עידן התוקפנות ושפיכות הדמים בעולם"

העולם מברך. אובמה בנאום הניצחון (רויטרס ו-AP)

מנהיגים מרחבי העולם שיגרו בשעות האחרונות ברכות לנשיא הנבחר של ארצות הברית, ברק אובמה. קמרון, מרקל, פוטין, הולנד - כולם מיהרו לברך את הנשיא החדש-ישן, וגם באירן לא נשארו אדישים. בתגובה ראשונה לתוצאות הבחירות בארה"ב קרא חבר פרלמנט בכיר בטהרן לאובמה: "פרק את ישראל מנשק גרעיני וכימי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

סגן יושב ראש הוועדה לזכויות האדם בפרלמנט, מוחמד קארים עבאדי פנה בקריאה לנשיא הנבחר: "פרק את ישראל מנשק להשמדה המונית ומהנשק הכימי שברשותה, היא המדינה היחידה באזור שמחזיקה בנשק כזה ועליך לעשות זאת כדי לסיים את עידן התוקפנות ושפיכות הדמים בעולם". את הדברים אמר עבאדי בראיון לערוץ אל-עאלם האירני בשפה הערבית.

עבאדי הוסיף כי "מדובר בהזדמנות חדשה עבור אובמה לקיים את ההבטחות שהציג בתקופת כהונתו הראשונה ושאותן לא הצליח לממש. כעת יהיה לו זמן רב יותר לעשות זאת. העם האמריקני מצפה מאובמה לעשות צעדים רבים יותר על מנת לתמוך בחלשים בחברה לרבות בכל הקשור לביטוח הסוציאלי וסיפוק מקומות עבודה לשיפור הכלכלה".

הוא גם קרא לנשיא לסגור את כלא גוואנטנמו ולסגת מאפגניסטן.

ברכות מאירופה: אובמה "חבר"

באירופה, נשמעו בינתיים ברכות לבביות יותר. ראש ממשלת בריטניה דיויד קמרון, הנמצא בימים אלה בביקור באזורנו, בירך את הנשיא בחמימות רבה ואף כינה אותו "חבר" בציוץ שפרסם בטוויטר. מול המצלמות הוא אמר: "ברצוני לברך את ברק אובמה על היבחרו מחדש. מאוד נהניתי לעבוד עמו בשנתיים האחרונות, ואני מצפה לעבוד עמו שוב בארבע השנים הבאות. יש הרבה מאוד דברים שאנחנו צריכים לעשות. אני חושב שהוא נשיא אמריקני מצליח מאוד ומצפה לעבוד עמו יותר בעתיד", סיכם קמרון.

גם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל הצטרפה לברכות והעלתה זכרונות מפגישות משותפות. "אני מאוד מעריכה את הפגישות והשיחות שקיימנו על כל הנושאים שכללו פיתוח היחסים בין גרמניה לארה"ב במיוחד בניסיונות לפתור את המשבר הכלכלי העולמי", כתבה מרקל במכתב לבית הלבן. "עבדנו יחדיו באינטנסיביות במהלך השנה האחרונה ברוח חברותית".

 "רגע חשוב לארצות הברית"

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין אמר שהוא מקווה שתהיה לבחירה באובמה משמעות חיובית לקשרי מוסקבה-וושינגטון. שר החוץ סרגי לברוב ציין כי הוא מוכן לשיתוף פעולה עם ארה"ב - עד כמה שוושינגטון תהיה מוכנה לכזה שיתוף פעולה.

"אנו נמשיך לעבוד עם הממשל" אמר לברוב לסוכנות הידיעות הרוסית, "על בסיס של כבוד הדדי, רווח הדדי וכבוד הדדי". בחודש מרץ האחרון , הנשיא ברק אובמה לא נזהר ולחש, במהלך פסגה בינלאומית לדימיטרי מדבדב שימתין עד אחרי הבחירות להתפתחות ביחסים. המקרופון היה פתוח והעולם כולו ידע שאובמה המתין לקבל את אישור העם האמריקני בבחירות כדי לבצע מהלכים, הימים של "אחרי הבחירות" - הגיעו.

גם בצרפת לא נשארו אדישים. פרנסואה הולנד כתב בהודעתו - "על הבחירה הברורה למען אמריקה מחוייבת לקהילה הבינלאומית. זהו רגע חשוב לארצות הברית ולעולם כולו. אני בטוח שבאמצעות בחירתך המחודשת נחזק את שיתוף הפעולה לשיפור הכלכלה, המאבק באבטלה וביצירת פתרונות הולמים למשברים המאיימים עלינו, לרבות במזרח התיכון".