האתגר של אובמה: לגשר בין הקונגרס הרפובליקני לסנאט הדמוקרטי

לא רק אובמה חוגג היום ניצחון בבחירות בארצות הברית: האמריקנים בחרו גם נציגים לסנאט ולקונגרס. בית הנבחרים, שהיה רפובליקני ברובו בכהונתו האחרונה, הפך לרפובליקני עוד יותר, ואילו בסנאט התחזק הרוב הדמוקרטי. הגישור בין המוסדות המקצינים יהיה אחת המשימות הדחופות של אובמה ב-4 השנים הקרובות

גבעת הקפיטול מקצינה (חדשות 2)

זה אמנם מתוקשר קצת פחות, אבל האמריקנים יצאו לבחור לא רק נשיא - אלא גם נציגים לקונגרס ולסנאט. בשורה התחתונה - הקונגרס נהיה רפובליקני עוד יותר, הסנאט דמוקרטי יותר והפער ביניהם רק הולך וגדל. זו גם תהיה המשימה הגדולה ביותר של אובמה בכהונתו השנייה - לנסות לגשר בין המחנות המקצינים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המפלגה הדמוקרטית הצליחה לשמור על השליטה בסנאט, כשהיא משתלטת גם על המושבים של מסצ'וסטס ואינדיאנה, וכן להבטיח פעם נוספת את המושבים שבהם החזיקה בכהונה הקודמת, כולל וירג'יניה, מיזורי וויסקונסין.

ובקונגרס, כמו במושב הקודם, אובמה ייאלץ להתמודד עם בית נבחרים רפובליקני, רק שהפעם, הנבחרים קיצוניים עוד יותר - גם אלו הרפובליקנים וגם אלו הדמוקרטים. שתי דוגמאות לקיצוניות הזו - אליזבת' וורן הדמוקרטית, לוחמת נחושה נגד עסקני וול סטריט תכהן החל מהיום בגבעת הקפיטול, ובטקסס, המושב של קיי ביילי האטצ'יסטון, המתון יחסית עבר לידיו של טד קרוז, איש תנועת "מסיבת התה" השמרנית-קיצונית.

מנהיג הרוב בקונגרס ג'ון ביינר אמר שלדעתו המצביעים רוצים להמשיך ולראות מדיניות רפובליקנית, אבל מוכנים לעבוד "עם כל פרטנר שירצה לעבוד יחדיו". "זה אומר שאנו עומדים לראות את אותה הדינמיקה גם הפעם - אנשים שלא הצליחו לסגור עסקאות במהלך שלוש השנים האחרונות" אומר איתן סגל, מומחה לפוליטיקה אמריקנית.

עבור אובמה וארצות הברית בכלל, הבחירות האלה מציגות פעם נוספת את ההקצנה ההולכת וגדלה בחברה האמריקנית. כל החלטה שתגיע להכרעת בתי הנבחרים והסנאט תצטרך לעבור מעתה דרך קשה הרבה יותר עד לאישורה.