פרופיל של מנצח: מי אתה ברק אובמה?

הילדות בהוואי תחת השם החריג ברק חוסיין, האב הקנייתי שנהרג בשנות ה-80 אותו פגש רק פעם אחת כשהיה בן 10, שנות הנעורים באינדונזיה והזינוק המטאורי שהחל בלימודים באוניברסיטת "הרווארד" היוקרתית. כל מה שרציתם לדעת על הנשיא שכבש מחדש את לב הציבור האמריקני

אובמה בילדותו, ארכיון (רויטרס)

ארבע שנים אחרי שעשה היסטוריה, כשנבחר לנשיא השחור הראשון של ארצות הברית, זכה ברק אובמה מחדש באמון הציבור האמריקני וישוב לכהונה נוספת בבית הלבן. הכירו את הנשיא הנבחר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הקשר המוסלמי - במהלך ההתמודדות השנייה שלו על נשיאות ארצות הברית, כמו בראשונה, העלו מתנגדיו של אובמה טענות ותיאוריות קונספירציה שונות על מוצאו. שמו המלא הוא ברק חוסיין אובמה והוא נולד בהונולולו, בירת הוואי, לאב שעל שמו נקרא שהיה רועה צאן במקצועו. ברק חוסיין האב נולד למשפחה מוסלמית בקניה, וכשהגיע להוואי הכיר שם את מי שלימים תהיה אמו של הנשיא - אן, אמריקנית-לבנה שנולדה במדינת קנזס.

מסע השורשים - אביו של אובמה נהרג ב-1982, אך גם עד אז היה בין השניים קשר רופף ביותר. כשהיה בן שלוש התגרשו הוריו של הנשיא, ולפי הביוגרפיה שכתב - פגש באב רק פעם אחת, כשביקר אותו בעת שהיה בן 10. שנים אחר כך הוא יצא לקניה בניסיון להתחקות אחר שורשי משפחתו: בעקבות זאת, הוא פרסם את ספרו - "חלומות של אבי" - שהפך לרב מכר.

בבחירות הקודמות, יום למחרת הבחירה בו, נקראו יותר ממחצית התינוקות שנולדו "ברק" או "מישל" - על שם הנשיא הטרי ורעייתו.

ילדות במזרח - אחרי גירושי הוריו, כשהיה בן 6, עבר אובמה יחד עם אמו ובעלה החדש לג'קרטה שבאינדונזיה. באותו הגיל הוא חי לצד אחותו למחצה, מאיה, ונחשף לשתי תרבויות: הוא למד בבית ספר קתולי פרטי, ובמקביל בבית ספר ממשלתי שחינך ברוח האיסלאם - הדת השלטת במדינה שבה התגורר.

בין החוויות שתיאר מתקופת שהייתו באינדונזיה: אכילת בשר כלב ונחש, טיפוח חיית מחמד בדמות קוף שנקרא "טאטא" ובילוי בקרב חברים שכינה שנים מאוחר יותר "פרחחי רחוב".

התנסויות נרקוטיות - למרות המסורת השמרנית בארצות הברית, הודה אובמה כי כשהיה צעיר התנסה בשימוש בסמי מריחואנה וקוקאין. כשנשאל בריאיון האם גם "לקח לריאות" השיב בלב שלם: "כן, הבנתי שזה, בעצם, הרעיון בכך". אירוע "נועז" שבו השתתף היה מסיבת הרווקים שערך גיסו - עוד טרם היבחרו למשרה ציבורית. עם זאת, הדגיש אובמה כי מיהר לעזוב את המקום עוד טרם הגיעה החשפנית.

חוק וסדר -  לקראת סוף שנות ה-80 החל אובמה ללמוד משפטים באוניברסיטת "הרווארד" היוקרתית. אחרי שהשלים את לימודיו עקר לשיקגו והתמקד בעבודתו כעורך דין בההגנה על עובדים שסבלו מאפליה, מובטלים שפונו מבתיהם ואחרים. משם הוא עשה את הצעד הראשון שלו בפוליטיקה האמריקנית - כשמונה לסנאט של מדינת אילינוי.

האישה שאיתו - את רעייתו, מישל, הכיר אובמה כשזו הייתה מנהלת שלו במשרד עורכי הדין שבו התמחה. לימים העיד כי בדייט הראשון שלהם צפו יחדיו בסרט "עשה את הדבר הנכון" של ספייק לי.