נתניהו על ניצחון אובמה: "אמשיך לעבוד עם הנשיא"

מיד לאחר קבלת התוצאות מארה"ב וההודאה בהפסד של רומני, החלו להגיע תגובות מעורבות מהמערכת הפוליטית בישראל. ראש הממשלה נתניהו: "הברית האסטרטגית בין ישראל לארצות הברית חזקה מתמיד". שר הביטחון ברק: "הידידות תאפשר להתגבר על הפערים בעמדות". בימין הבהירו: "לא נתקפל מול אובמה"

לאחר קבלת התוצאות הסופיות מארצות הברית ונאום ההפסד של מיט רומני, החלו לזרום תגובות רבות מהמערכת הפוליטית בישראל לבחירה המחודשת של ברק אובמה לנשיא. ראש הממשלה נתניהו הבטיח כי ימשיך לעבוד עם הנשיא, שר הביטחון אהוד ברק אמר כי הוא בטוח שממשל אובמה ימשיך לתמוך בישראל, ויושב ראש "יש עתיד" יאיר לפיד תקף את מה שהגדיר כ"מעורבות ישראלית" במערכת הבחירות האמריקנית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הברית האסטרטגית בין ישראל לארצות הברית חזקה מתמיד" אמר הבוקר ראש הממשלה בנימין נתניהו. "אמשיך לעבוד עם הנשיא אובמה כדי להבטיח את האינטרסים החיוניים לביטחונם של אזרחי ישראל". בצהריים ייפגש ראש הממשלה עם שגריר ארצות הברית בישראל דן שפירו.

שר הביטחון ברק הדגיש את הידידות ואת שיתוף הפעולה עם הממשל האמריקני. "אין לי ספק שממשל אובמה ימשיך במדיניות שיסודה תמיכה בביטחון ישראל ומאמץ להתמודד עם האתגרים שמציב האזור בפני כולנו, תוך חתירה להתקדמות בתהליך המדיני", אמר ברק. "אני מאמין שבמסורת הידידות העמוקה ועל רקע הניסיון המשותף שנצבר עם הנשיא אובמה ניתן יהיה להתגבר גם על הבדלים בעמדות במידה שיהיו".  

שר החוץ אביגדור ליברמן בירך את נשיא ארצות הברית ברק אובמה, על היבחרו לכהונה נוספת. "יחד עם הנשיא אובמה נמשיך לטפח ולשמר את הידידות הגדולה בין המדינות והעמים המבוססת על ערכים משותפים ונמשיך לפעול יחד עם ארצות הברית לחיזוקה של מדינת ישראל ולשמירה על האינטרסים האסטרטגיים החיוניים שלה", הבהיר ליברמן.

יחימוביץ' כתבה לאובמה: "ניצחונך משקף את הישגיך"

יו"ר מפלגת העבודה ח"כ שלי יחימוביץ' אמרה לחדשות 2 כי אובמה הוא נשיא טוב לישראל: "אובמה הוביל סנקציות על אירן, סיכל יוזמות פלסטיניות חד צדדיות באו"ם, הוביל לסיוע הצבאי היה חסר תקדים, הברית בין ישראל לארצות הברית חשובה מאין כמותה ואין ספק שהיא תימשך".

היא כבר הספיקה לשגר מכתב ברכה לאובמה. "נצחונך משקף את הישגיך בכהונתך הראשונה. יש לי הערכה רבה לחתירתך לשינוי בחברה האמריקנית, לסדר היום והערכים שאתה מקדם, המשותפים גם לתפיסת עולמי - שוויון, כלכלה הוגנת ואחריות המדינה לאזרחיה", כתבה יו"ר העבודה לנשיא. "אני מאחלת לך הצלחה רבה במאמציך לקדם תהליכים של שלום וחירות ברחבי העולם. אנו בישראל מצפים להמשך מערכת היחסים המיוחדת שנרקמה בין ישראל לאמריקה, שהן ידידות אמת ובעלות ברית".

"נתניהו התערב בגסות בבחירות בארה"ב"

על היחסים הפוליטיים כשמערכות הבחירות בין המדינות חופפות אמרה יחימוביץ': "אני דוחה מכל וכל מעורבות ישראלית בבחירות בארצות הברית וכל התערבות אמריקנית כאן. אני והמועמדים ננהל מערכת בחירות הוגנת בלי מעורבות אמריקנית. גם אם יש מי שסבורים שאובמה יתערב בבחירות בישראל, אני לא מאחלת זאת לא לנו, לא לאובמה ולא למדינת ישראל".

לאחר היוודע התוצאות, תקף יו"ר מפלגת "יש עתיד" יאיר לפיד את ראש הממשלה נתניהו: "במהלך מערכת הבחירות בארה"ב ראש הממשלה פעל והתבטא באופן שהתפרש כהתערבות גסה לטובתו של המועמד הרפובליקני, בניגוד לנהוג ביחסים בין המדינות. אנו קוראים לראש הממשלה בנימין נתניהו לנקוט צעדים מידיים לתיקון מערכת היחסים הרעועה בינו לבין הממשל בוושינגטון".

גם יושבת ראש קדימה לשעבר, ציפי לבני, הצטרפה למברכים - "ברכות לנשיא אובמה שריגש מחדש את אמריקה", היא כתבה בד, הפייסבוק שלה, "ארצות הברית הפקידה בידי אובמה את עתידה ויש לכך משמעות גם מבחינתנו. ביטחון ישראל מבוסס על היחסים האסטרטגים בין ישראל לארצות הברית שבנויים גם על אמון בין מנהיגים שחסר היום. חשבון נפש ותיקון עמוק נדרש", היא תקפה את נתניהו במרומז.

"מדינת ישראל לא תתקפל בפני אובמה"

לפיד קרא לאובמה לפעול לחידוש המו"מ להסכם שלום. "אנו קוראים לנשיא לעמוד בהבטחתו המפורשת ולמנוע מאיראן להשיג יכולת גרעינית, ולפעול לחידוש מיידי של המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים", הבהיר יושב ראש "יש עתיד". "המבוי הסתום בו נמצא התהליך המדיני במזרח התיכון מסכן את היציבות באזור".

במפלגת האיחוד הלאומי אמרו כי ניצחון אובמה מעניק רוח גבית לשמאל הישראלי. "הבחירות הקרובות יהיו על הקואליציה הלאומית שתעזור לנתניהו להתמודד מול הלחצים של נשיא ארה"ב - קואליציה יהודית מחזקת עם המפץ הסרוג של האיחוד הלאומי והבית היהודי, או קואליציה שמאלנית רופסת עם לפיד ודרעי".

גם ח"כ דני דנון לא נשמע נלהב מהניצחון של אובמה. "מדינת ישראל לא תתקפל בפני אובמה, בחירתו ממחישה שעל ישראל לדאוג לאינטרסים שלה בעצמה", אמר. "אין על מי לסמוך חוץ מאשר על עצמנו. אובמה פגע בארצות הברית על ידי הנהגת מדיניות חוץ נאיבית וקלוקלת, אשר העדיפה את העולם הערבי במקום את העולם המערבי ואת ישראל".